Zamknij

Powrót do szkoły - jak sprawić żeby nauka była skuteczna?

10:12, 03.09.2021 | materiały partnera

Wakacje właśnie dobiegły końca i nadszedł czas na powrót do szkoły. Jak to bywa na początku września, trudno nam przestawić się na normalny tryb funkcjonowania. Za oknem wciąż świeci pełne słońce, a temperatury nie ustępują. Nic więc dziwnego, że wszystko co nie jest związane z nauką, jest w naszych oczach ciekawsze. Z drugiej strony dla wielu z nas okres ten to możliwość spotkania kolegów z klasy, których nie widzieliśmy przez całe wakacje. Rozmowy o wakacjach, ciekawych przygodach i nowych znajomych to główne zajęcie podczas przerw między lekcjami. Przychodzi jednak czas, gdy ponownie przyzwyczajamy się do uczęszczania do szkoły, a emocje opadają. I to jest najwyższy czas na rozpoczęcie regularnej nauki. Większość z nas zostawia to na ostatnią chwilę, żyjąc od sprawdzianu do sprawdzianu. Często uczymy się na pamięć, nie rozumiejąc istoty jakiegoś tematu. Warto więc, już teraz zastanowić się nad takimi rozwiązaniami, które pozwolą nam uczyć się regularnie i zapamiętywać zdobytą wiedzę na dłużej.

Po pierwsze obowiązki

Najpierw lekcje, później zabawa - z pewnością każdy z nas często słyszy to z ust swoich rodziców. Powtarzane w nieskończoność staje się czymś, do czego nie chcemy się stosować. Jednak jest w tym dużo racji. Kiedy wprowadzimy tą zasadę w nasze życie, obowiązki będziemy wykonywać regularnie i szybciej. W momencie gdy, po powrocie ze szkoły od razu usiądziemy do lekcji, resztę dnia będziemy mogli przeznaczyć na cokolwiek tylko chcemy. Nasze myśli nie będą obciążone ciągle wiszącymi nad głową obowiązkami, a my w zupełności oddamy się zajęciom, które sprawiają nam więcej przyjemności. Aby zrobić z tego na nawyk, potrzeba średnio około miesiąca, po tym czasie będziemy wykonywali to naturalnie. Dzięki temu, nauczymy się systematyczności, co na pewno pokażą nasze oceny z  przedmiotów. Po drugie, kiedy przyjdzie czas na napisanie sprawdzianu, nie będziemy obarczeni tak wielką dawką materiału, ponieważ większość będziemy już pamiętać. Ten nawyk z pewnością pomoże nam również w dorosłym życiu.   

Platforma edukacyjna

Jeżeli mamy problemy z samodzielną nauką lub czegoś nie rozumiemy, warto zajrzeć na platformę edukacyjną dlaucznia.pl. Często bywa tak, że na zajęciach nie zrozumiemy kilku zagadnień, a później przekłada się to na cały przedmiot.  Korzystanie z takiej strony z pewnością ustrukturyzuje wiedzę i nie zostawi żadnych luk w materiale z żadnych zajęć. Drugą kwestią jest to, że przedmioty są tam przedstawione w ciekawy i przyjemny sposób. Dzięki temu, o wiele łatwiej jest przyswoić wiedzę, a co więcej pozostanie ona w głowie na dłużej. Dodatkowo, oprócz samej treści, znajdziesz tam fiszki czy quizy, które sprawią, że będziesz mógł na bieżąco powtarzać to czego już się nauczyłeś. Nie będziesz musiał czekać aż znajomi czy rodzice będą mieli czas aby Cię przepytać, ponieważ będziesz mógł zrobić to sam. Oprócz tego, znajdziesz tam filmy i materiały dodatkowe do każdego z tematów co pozwoli Ci jeszcze bardziej go zrozumieć i zapamiętać na przyszłość.

Nauka przez zabawę

Nie od dziś wiadomo, że zabawy i gry edukacyjne bez wątpienia ułatwiają naukę. Zarówno nauczyciele, jak i rodzice starają się wprowadzać takie rozwiązania, aby dzieci i młodzież mogły z przyjemnością pochłaniać wiedzę. Znajdziemy wiele tradycyjnych gier, na przykład planszowych, ale w związku z rozwojem technologii zabawy te przenoszą się na telefony czy komputery. Z pewnością znajdziesz mnóstwo aplikacji czy stron internetowych, dzięki którym nauka stanie się bardziej przyjazna i łatwiejsza do przyswojenia. Dodatkowo, jeżeli chcesz ćwiczyć swój angielski możesz włączyć ulubiony film lub serial bez lektora i polskich napisów. Dzięki temu, że fabuła nie jest Ci obca będziesz mógł skupić się na zrozumieniu konwersacji w języku angielskim. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się również podcasty, które dotyczą przeróżnych tematów, więc na pewno znajdą się i takie, które dostarczą Ci wiedzy z dziedzin, których uczysz się w szkole.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%