Zamknij

Zmiana ubezpieczyciela krok po kroku

09:22, 23.08.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:23, 23.08.2021

W ubezpieczeniach obowiązkowych pojawia się sporo wątpliwości ze strony kupujących polisę. Często dotyczą one formalności i możliwości związanych z wypowiedzeniem ubezpieczenia. Odstąpienie od umowy ubezpieczenia OC jest jednym z bardziej interesujących tematów dla osób, które kupią nowy samochód lub znajdą atrakcyjniejszą ofertę w innym zakładzie ubezpieczeniowym. Sprawdź, co zrobić, by złożyć skuteczne wypowiedzenie OC.

Zmiana ubezpieczyciela OC - czy jest możliwa?

Zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa w każdym przypadku, gdy chce się skorzystać z innej oferty. Można rozwiązać polisę niedługo po jej wykupieniu, jak i w ostatnich dniach jej obowiązywania. W przypadku ubezpieczenia OC nie trzeba przechodzić przez skomplikowane procedury, gdyż każdy ubezpieczony ma prawo zmienić polisę na inną. 

Towarzystwo ubezpieczeniowe jest zobowiązane do przyjęcia wypowiedzenia umowy. Wypowiedzenie polisy całorocznej lub miesięcznej nie może zostać odrzucone. Ubezpieczyciel może jednak spróbować zatrzymać klienta, oferując mu lepsze warunki umowy niż posiadał do tej pory. 

Więcej przeczytasz na https://wypowiadamoc.pl/

Zmiana ubezpieczyciela - jak jej dokonać?

Jeśli chce się zmienić ubezpieczenie OC, na początek powinno się przygotować wypowiedzenie. Dokument składa się nie później niż na 1 dzień przed zakończeniem obowiązywania umowy. W przypadku, gdy wypowiedzenie umowy ubezpieczenia nie zostanie złożone przez klienta, polisa jest przedłużona automatycznie na kolejny rok. Można jednak przerwać ją w dowolnym momencie. Jak wypowiedzieć umowę oc zawartą na odległość? Wystarczy postąpić analogicznie jak w pozostałych sytuacjach. 

Wypowiedzenie umowy OC składa się osobiście, wysyła listem poleconym, faxem lub drogą mailową. Na dokumencie powinno się złożyć własnoręczny podpis. Umowa ubezpieczenia obowiązuje aż do końca okresu wypowiedzenia. 

Do czasu otrzymania odpowiedzi z towarzystwa ubezpieczeniowego, powinno się zachować potwierdzenie złożenia dokumentu wraz z datą jego wpływu. Potwierdzenie dostarczenia wypowiedzenia OC stanowi dowód, że pismo wpłynęło w terminie, a ubezpieczyciel powinien wywiązać się z rozwiązania umowy na życzenie klienta.

Wypowiedzenie OC a nowa umowa

Zainteresowanie wypowiedzeniem OC jest największe wśród osób, które kupiły używany samochód. Jeśli auto jest objęte polisą po poprzednim właścicielu, często opłacalne jest jej zakończenie i zawarcie nowej umowy na własne nazwisko. Przykładowo, wypowiedzenie umowy zawartej przez młodego kierowcę z historią szkód w poprzednim roku jest korzystne, gdy ma się możliwość skorzystania ze wszystkich zniżek. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzi nawet kilkaset złotych rocznie, które wykorzysta się na bieżące utrzymanie auta.

Nową umowę OC można zawrzeć jeszcze przed rozwiązaniem poprzedniej polisy. Wystarczy wskazać, od kiedy ma obowiązywać nowe ubezpieczenie. Dzięki temu uniknie się problemu z podwójnym ubezpieczeniem auta. Podwójne ubezpieczenie OC uniemożliwia otrzymanie podwójnego odszkodowania i generuje zbędne koszty.

Zmiana ubezpieczyciela OC jest możliwa w przypadku wszystkich kierowców. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych wobec ubezpieczonego i dotyczących typu posiadanego samochodu. Z OC można zrezygnować, nawet gdy jest się sprawcą wypadku drogowego.

W przypadku umów OC zawartych na odległość istnieje możliwość wypowiedzenia polisy bez podawania przyczyny w ciągu 14 dni. Jest to odgórnie regulowane przez polskie prawo i dotyczy wszystkich umów, które zawarto online lub przez telefon.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%