Zamknij

Ekologiczne środki czystości ? sposób na oszczędności w domowym budżecie

20:11, 20.07.2021 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 20:13, 20.07.2021

Ceny artykułów chemicznych stale rosną, zajmując wysokie miejsce w comiesięcznych domowych wydatkach. Czy pomyślałaś o tym, by zacząć wytwarzać je samodzielnie w domu? Wbrew pozorom nie jest to trudne, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel.

Nie trzeba być ekologicznym freakiem, żeby samodzielnie przygotowywać środki czystości w domu. Osoby niezdecydowane bardzo często przekonuje aspekt ekonomiczny – okazuje się, że wyprodukowanie w domowych warunkach płynu do płukania tkanin czy środka czyszczącego kosztuje nas zaledwie kilkadziesiąt groszy.

W domu przeciętnego Kowalskiego szafka w łazience ugina się pod kolorowymi plastikowymi opakowaniami ze środkami do czyszczenia różnych powierzchni, proszków do prania oraz płynów do płukania. Reklamy skutecznie przekonują nas jako konsumentów, że potrzebujemy tych wszystkich produktów do utrzymania czystości w domu, która z kolei przekłada się na nasze dobre samopoczucie. W połowie jest to prawdą. Owszem, porządek w pomieszczeniach pozwala oczyścić umysł – nikt nie lubi przebywać wśród kurzu i śmieci. Jednak wcale nie potrzebujemy do tego agresywnej chemii. A taka jest niestety obecna we wszelakich płynach do mycia kabin prysznicowych, wanny, blatów, piekarników itd. Nie zdajemy sobie sprawy, że specyficzny zapach utrzymujący się po zakończeniu sprzątania osiada też na naszych płucach, może doprowadzać do bólu głowy i ogólnego rozdrażnienia. Osoby ze skórą wrażliwą dobrze wiedzą, jak trudno znaleźć odpowiedni proszek do prania ubrań, który nie będzie powodował zaczerwienień i podrażnień ciała. Może czas to zmienić?

Zrób to sama!

Do sporządzenia większości środków potrzebujesz kilku składników: wody, octu (czyści i nabłyszcza), sody oczyszczonej, cytryny, olejek eteryczny. 

- Płyn do mycia podłóg – to chyba najprostszy przepis, do którego składniki są w każdym domu. Połącz wodę (około 2 litry) ze szklanką octu oraz ulubionym olejkiem eterycznym (około 10 kropli). Taki środek nie tylko skutecznie usuwa bród z podłogi (zarówno drewnianej, jak i terakoty), lecz także pozostawia przyjemny aromat. Co więcej, nie potrzebujesz żadnej plastikowej butelki, ponieważ płyn przygotowujesz w wiadrze.

- Uniwersalny środek czyszczący – do jego wyprodukowania potrzebujesz szklanki wody, szklanki octu oraz ulubionego olejku eterycznego. Takim płynem umyjesz i zdezynfekujesz każdą powierzchnię w kuchni, łazience i pokojach. Nie trzeba obawiać się zapachu octu – znika już po chwili od zakończenia sprzątania. Co ważne, taki środek nie niszczy skóry rąk (w przeciwieństwie do chemicznych preparatów).

- Płyn do mycia kabin prysznicowych – do usunięcia osadu z mydła oraz zacieków posłuży środek na bazie szklanki wody, ¼ szklanki octu raz kilku kropel olejku eterycznego. Roztwór należy przelać do buteleczki ze spryskiwaczem.

- Płyn do mycia naczyń – bez tego środka ani rusz! W każdym domu miesięcznie zużywa się co najmniej jedną butelkę. Tymczasem możesz sama go szybko przygotować, wykorzystując w tym celu mydło potasowe. Połącz 3 łyżki produktu z 2 szklankami gorącej wody, 1,5 szklanki octu jabłkowego, łyżą sody oczyszczonej oraz sokiem z cytryny. Dobrze wstrząśnij, by składniki się połączyły, przelej do butelki. 

- Środek do czyszczenia toalety – zastąpi drażniący i mocno chemiczny płyn ze sklepu. Szklankę octu zmieszaj z łyżeczką olejku z drzewa herbacianego i przelej do buteleczki ze spryskiwaczem. Na większe zabrudzenia przygotuj także sodę oczyszczoną i posyp nią powierzchnię uprzednio potraktowaną ekologicznym środkiem. Ubikację w środku wyszoruj szczotką.

- Środek do czyszczenia kuchenki mikrofalowej – do jego sporządzenia potrzebujesz jedynie… cytryn! A dokładnie soku wyciśniętego z 2 owoców, który musisz przelać do miseczki z wodą. Wystarczy wstawić ją do urządzenia, nastawić program, a resztki z jedzenia oraz nieprzyjemny zapach zostaną usunięte.

Robiąc środki czystości w domu przy użyciu naturalnych składników dostępnych w większości sklepów, nie tylko oszczędzasz pieniądze, lecz także dbasz o zdrowie swoje i najbliższych, a także ograniczasz produkcję plastiku. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%