Zamknij

Kontrakty futures - czego jeszcze o nich nie wiesz?

14:38, 07.07.2021 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 14:44, 07.07.2021

Zarabianie na kontraktach wymaga trzymania się pewnych sztywno ustalonych zasad bezpieczeństwa. Czym jednak są kontrakty futures? Dlaczego warto w nie inwestować i jak uniknąć pułapek inwestorskich? Sprawdź!

Co to jest kontrakt futures?

Kontrakty futures stanowią rodzaj kontraktu forward. Jest to pewnego rodzaju umowa na dostawę (towaru lub papierów wartościowych) w ustalonym z góry terminie w przyszłości po cenie uzgodnionej w momencie jej zawierania. Obrót kontraktami futures zawsze odbywa się tak zwanych giełdach regulowanych, natomiast inwestycje są rozliczane w gotówce. 

Kontrakty futures umożliwiają stosowanie dźwigni finansowej, zwanej też lewarem. Oznacza to, że potencjalnie to dość ryzykowne narzędzia inwestycyjne. Pozwalają otworzyć pozycję nawet o wartości 10 000 zł inwestorowi posiadającemu zaledwie kilka procent tej kwoty w postaci depozytu zabezpieczającego. Wystarczy, że wartość instrumentu bazowego zmieni się o 1%, wówczas przy zainwestowanym kapitale w wysokości 500 zł trader może wykazać 20% zysk lub taką samą stratę. Tym samym pochopnie zastosowana dźwignia o wartości 20:1 może skutecznie wyczyścić rachunek, jeśli cena pójdzie w innym kierunku niż ten obstawiany przez tradera. 

Dlatego tak ważne jest posługiwanie się kontraktami typu futures z głową. Jak to zrobić?

1. Ułóż plan handlu kontraktami

Zanim wejdziesz na rynek, musisz mieć dobry plan, który dotyczy nie tylko realizacji zysków, ale taki przewidujący realizację strat.

Kontrakty futures to nie są akcje. Jeśli wycena aktywa bazowego przewidziana dla otwartego kontraktu pikuje w dół nawet o kilka procent, może to już oznaczać konieczność dopłaty do depozytu. Jeśli inwestor nie dołoży w tym momencie dodatkowych pieniędzy, wówczas kontrakt jest zamykany i całość kończy się dużą stratą, która może niekiedy przewyższać początkowy kapitał.

Stworzenie planu ułatwia trzymanie emocji na wodzy i nie wykonywać żadnych nerwowych ruchów, gdy coś idzie niezgodnie z założeniami. 

2. Skup się tylko na kilku aktywach

Nie powinno się zawierać zbyt wielu kontaktów jednocześnie. Chwytanie kilku srok za ogon rzadko się udaje. Należy pamiętać, że inwestowanie to praca, a nie zwykła zabawa. Trader powinien się interesować tym, co aktualnie dzieje się na światowych rynkach. Co więcej, układanie planu dla wszystkich pozycji jest trudne i dodatkowo bardzo czasochłonne. 

Jeśli chcesz uzyskać dostęp do różnych kontraktów futures, m.in. na indeksy, energię, metale czy surowce, sprawdź ofertę Saxo Bank Polska i załóż konto na renomowanej platformie brokerskiej. 

3. Chroń kapitał

Podczas inwestowania najważniejsze to nie tracić kapitału. Trudno jest spekulować na kontraktach nic nie tracąc, lecz można te straty ograniczać i po prostu wpisywać je w swój plan inwestorski. 

Generalnie nie powinno się ryzykować więcej niż kilka procent kapitału wpłaconego na swój rachunek. Inwestor nie powinien się także łudzić, że będzie mógł stosować tzw. „mentalne stopy”. Zlecenia zamykające pozycję stratną są obowiązkiem podczas zawierania kontraktu futures.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%