Zamknij

Mieszkanie bezczynszowe - na czym polega?

13:34, 16.06.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:34, 16.06.2021

Wśród wielu ofert mieszkań można natrafić na ofertę mieszkanie bezczynszowego. Wydawać się może, że tego typu oferta brzmi zbyt pięknie, aby mogła być prawdziwa. Gdzie tkwi haczyk i czy warto zainteresować się taką ofertą?

Czym wyróżniają się mieszkanie bezczynszowe?

Mieszkanie typu bezczynszowego to, jak sama nazwa wskazuje, mieszkanie w którym za jego użytkowanie nie płaci się co miesiąc czynszu. Czynsz w mieszkaniach płacony jest zwykle do spółdzielni lub innej wspólnoty, która ma za zadanie zarządzać całym budynkiem, w którym znajdują się konkretne mieszkania objęte tymi opłatami. Jeśli spojrzymy na oferty mieszkań bezczynszowych to można zauważyć, że zwykle dotyczą one niewielkich budynków w których znajduje się niewiele mieszkań.

Wady mieszkań bezczynszowych

Mieszkania bezczynszowe ma pewne wady, o których warto wiedzieć. Brak czynszu wcale nie oznacza, że właściciel takiego lokum nie ponosi kosztów. Musi płacić tak samo opłaty związane z wywozem śmieci, za elektryczność i inne media. W przypadku czynszów niektóre z tych opłat są już wliczone w koszt sumaryczny. Warto wiedzieć, że spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe zwykle są w stanie wynegocjować lepsze ceny z uwagi na to, że deklarują duże zużycie i przy takiej okazji mogą generować zniżki, które później przekładają się na poszczególnych mieszkańców budynku. Wynika z tego prosty wniosek – płacąc samemu można, ale niekoniecznie uda się w ten sposób zaoszczędzić. W przypadku wad warto jeszcze wspomnieć o tym, że należy zadbać samodzielnie o utrzymanie czystości w części wspólnej budynku. Wymaga to pewnego nakładu pracy, aby utrzymać wszystko w dobrym stanie. Do tego dochodzi kwestia remontów oraz dbania o regularne koszenie trawników.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Brodnicy

Na czym oszczędza się w przypadku mieszkań bezczynszowych?

Pozorna oszczędność dotyczy przede wszystkim części wspólnych. Nie ma więc kosztów związanych z utrzymaniem przestrzeni wspólnej, a więc wind, klatki schodowej i innych elementów. Oszczędza się także na ewentualnych kosztach remontów. W ramach czynszu płaci się skumulowane opłaty za ogrzewanie, gaz, prąd i inne media. Zarządca wspólnoty wybiera dostarczyciela tego typu mediów, więc w takim przypadku niektórym osobom może doskwierać brak możliwości wyboru. Należy też mieć świadomość tego, że pewna, zwykle niewielka część czynszu zawiera w sobie koszty administracyjne związane z pensjami dla osób zarządzających daną wspólnotą. W kosztach czynszu znajdują się też pensje dla ekip remontowych, sprzątających i innych.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%