Zamknij

Przelew internetowy za granicę - nasze porady

09:49, 09.06.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:50, 09.06.2021

Wysyłanie pieniędzy za granicę stało się powszechne. Przelewy zagraniczne są realizowane zarówno przez Polaków, jak i mieszkańców innych krajów. Gotówka trafia na konta walutowe, ale nie tylko. Równie dobrze można przelać ją na konto w innej walucie po wcześniejszym przewalutowaniu. Dowiedz się więcej o wykonywaniu przelewów za granicę.

1. Przelewy za granicę - jak przebiega przewalutowanie? 

2. Przelewy SEPA

3. Czas oczekiwania na przelew z zagranicy

Życie w globalnej wiosce znacząco zmieniło nawyki finansowe i przepływ gotówki na świecie. Coraz więcej Polaków pracuje za granicą lub ma bliskich krewnych w innych krajach. Z tego powodu zwiększyła się liczba przelewów wykonywanych w obcej walucie. Co powinno się o nich wiedzieć? Jak przelewać pieniądze w obcej walucie, by zapłacić za nie jak najmniej?

Przelewy za granicę - jak przebiega przewalutowanie? 

Przewalutowanie w przypadku przelewów międzynarodowych odbywa się na podstawie dwóch czynników. Pierwszym z nich jest aktualny kurs NPB, w którym określa się wartość danej waluty w stosunku do złotówki. Drugim czynnikiem wpływającym na koszty przelewu międzynarodowego jest prowizja banku. W zależności od banku może wynosić nawet kilka procent, co sprawia, że przelew będzie kosztował kilkanaście złotych lub więcej przy stosunkowo małej kwocie. 

Przewalutowanie podczas przelewu miedzynarodowego przebiega automatycznie, dlatego zlecający nie musi nic robić prócz wskazania, jaką kwotę ostatecznie ma otrzymać odbiorca. Z konta zostanie pobrana odpowiednia kwota w złotówkach, natomiast odbiorca otrzyma jej równowartość w obcej walucie. 

Więcej przeczytasz na pieniadzezagranica.pl

Przelewy SEPA

W przypadku przelewów do jednego z państw, które należą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, możliwe jest zrealizowanie przelewu SEPA. Jego koszt wynosi kilka złotych. Jest zatem o wiele tańszy niż inne przelewy, których koszt przy wyższych kwotach może przekroczyć 100 złotych. Dodatkowo jest mniej kosztowny niż przelewy na poczcie lub zlecane w większości punktów opłat. 

Przelew SEPA jest dobrym wyborem w przypadku przesyłania euro do Niemiec, Austrii, Francji lub Włoch. Można wykorzystać go również do przesyłania koron do Szwecji lub Norwegii, bądź franków do Szwajcarii. Dla większości Polaków jest to dobra opcja w przypadku przesyłana pieniędzy do rodziny mieszkającej na emigracji.

Jeśli chce się wysłać przelew na Ukrainę, niemożliwe jest wysłanie pieniędzy za pomocą przelewu SEPA. Ukraina nie należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, dlatego wysyła się na nią przelewy w innej formie. Większość z nich kosztuje dość dużo, dlatego dobrze jest sprawdzić wysokość prowizji pobieranej przez bank lub wybrany punkt opłat. 

Czas oczekiwania na przelew z zagranicy

Czas oczekiwania na przelew z zagranicy jest zależny od kilku czynników, jednak najczęściej pieniądze docierają do odbiorcy w ciągu 24 godzin. Jest to zwykły czas oczekiwania na wykonanie transferu, dlatego nie trzeba za niego dopłacać. Jeśli chce się, by przelew dotarł do adresata szybciej, konieczne jest skorzystanie z droższej usługi. Jej koszty wynoszą co najmniej kilkanaście złotych w zależności od tego, jak wysoką kwotę chce się przekazać.

Równie istotny dla czasu oczekiwania na przelew jest kraj, do którego mają dotrzeć pieniądze. Najkrócej czeka się na przekazy pomiędzy krajami Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dłużej przekazywane są pieniądze do państw leżących na terenie innych kontynentów, zwłaszcza gdy są to tzw. kraje trzeciego świata.

W internecie funkcjonuje wiele artykułów dotyczących przelewów zagranicznych, np. http://pieniadzezagranica.pl/ile-idzie-przelew-zagraniczny/. Dzięki informacjom online możemy uzyskać niezbędne szczegóły, które interesują nas w danym temacie.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%