Zamknij

Czym jest hialuronidaza?

15:50, 20.05.2021 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 15:51, 20.05.2021

Użycie kwasu hialuronowego jest najczęściej wykonywanym zabiegiem medycyny estetycznej, lecz niestety nieumiejętnie wykonany niesie za sobą przykre konsekwencje. W takim wypadku pomocna może okazać się hialuronidaza. Dowiedz się, czym jest oraz na czym polega.

Czym jest hialuronidaza?

Hialuronidaza (https://estetico.pl/hialuronidaza) jest enzymem odpowiedzialnym za rozkład kwasu hialuronowego w skórze. Już od dawna stosowana była w licznych dziedzinach medycznych —  okulistyka, urologia, ortopedia, onkologia itp. W ostatnim czasie jednak  prawdziwym hitem okazało się wykorzystanie tego enzymu w medycynie estetycznej.  

To wszystko za sprawą tego, że hialuronidaza rozpuszcza kwas hialuronowy, co stanowi ratunek dla źle wykonanego zabiegu. Obecnie kwas hialuronowy jest jednym z najpopularniejszych wypełniaczy. Na fakt ten wpływają m.in. takie czynniki jak naturalność metody oraz niepowodowanie trwałych zmian.

Enzym hialuronidazy wytwarzany jest:                                   

- Przez bakterie i niektóre komórki ludzkiego organizmu,

- Jako jeden ze składników jadu owadów błonkoskrzydłych, jakimi są pszczoły, osy, szerszenie,

- Jako jeden ze składników białka bydlęcego i owczego.

Warto wiedzieć, że hialuronidaza jest również głównym alergenem jadu pszczelego.

Wskazania do wykonania zabiegu hialuronidazy

Zadaniem hialuronidazy jest przede wszystkim usuwanie negatywnych skutków wywołanych złym zaaplikowaniem kwasu hialuronowego lub reakcją alergiczną. Wskazania do przeprowadzenia zabiegu dzielimy na względne oraz bezwzględne. Za wskazania bezwzględne uważa się takie, które mogłyby spowodować bardzo poważne powikłania.

Zastosowanie zabiegu z użyciem tego enzymu jest konieczne w przypadku:

- Użycia zbyt dużej ilości wypełniacza,

- Niewłaściwego zaaplikowania kwasu hialuronowego (zbyt płytkie wstrzyknięcie, iniekcja w żyłę lub tętnicę),

- Przemieszczania się wypełniacza,

- Niewłaściwie dobranego wypełnienia,

- Gwałtownej reakcji alergicznej,

- Wystąpienia ziarniaków,

- Zaburzenia widzenia,

- Ryzyka wystąpienia martwicy skóry i tkanki podskórnej,

- Powstania biofilmu,

- Pojawienia się ropnia.

Na czym polega zabieg hialuronidazy?

Hialuronidaza nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania, jednak zaleca się przyjście na zabieg bez makijażu. Proces polega na podaniu enzymu poprzez bardzo cienką igłę.

W przypadku zabiegów, które nie wymagają szybkiej reakcji, najpierw wykonuje się próbę uczuleniową. Polega ona na wstrzyknięciu niewielkiej ilości preparatu w przedramię. W większości przypadków nie obserwuje się żadnych skutków ubocznych.

Brak reakcji alergicznej sprawia, że mniej więcej po 30 minutach podawana jest właściwa dawka enzymu. Iniekcja wykonywana jest bezpośrednio do powstałych grudek.  Czas zabiegu zależny jest od obszaru, na którym jest przeprowadzany.

Hialuronidaza poprzez przerwanie wiązań chemicznych rozpuszcza cząsteczki kwasu hialuronowego. W efekcie obserwujemy rozpad cząsteczek i unieszkodliwienie hialuronianu. Warto wiedzieć, że preparat rozpuszcza nie tylko podany wypełniacz, ale również naturalny kwas występujący w skórze. Cały proces trwa około 3 tygodni. Po upływie tego czasu następuje stopniowa odbudowa ubytków. Efekt wstrzyknięcia preparatu widać niemal od razu.

Przeciwwskazania do wykonania hialuronidazy

Jak każdy zabieg, hialuronidaza obarczona jest pewnymi przeciwwskazaniami. Należą do nich:

- Alergia na jad owadów błonkoskrzydłych,

- Uczulenie na białko bydlęce lub owcze,

- Infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze,

- Choroby skóry,

- Nowotwory,

- Ciąża i karmienie piersią,

- Opryszczka,

- Owrzodzenia,

- Nadciśnienie,

- Choroby autoimmunologiczne.

Powikłania po zabiegu hialuronidazy

Zdarzają się przypadki, u których po podaniu enzymu w obszarze wstrzyknięcia pojawiają się siniaki lub obrzęki. Są to jednak objawy, które szybko znikają. Możliwym działaniem niepożądanym jest również bolesność, złe samopoczucie,  rumień, pokrzywka, świąd lub reakcja zapalna.

Do poważniejszych dolegliwości należą drgawki, zawroty głowy, niedociśnienie, wymioty, nudności, dreszcze, a także ciężkie reakcje alergiczne mogące zakończyć się wstrząsem anafilaktycznym, a nawet śmiercią. Z tego też powodu niezwykle istotne jest wykonywanie próby uczuleniowej oraz przeprowadzanie zabiegu tylko i wyłącznie przez przeszkolonego w tym zakresie lekarza.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%