Zamknij

Asertywność i praca

00:00, 20.05.2021 artykuł sponsorowany

Każda praca wymaga posiadania zarówno kompetencji twardych, jak i umiejętności miękkich. Do psychologicznych kompetencji, przydatnych w praktycznie każdym zawodzie należy asertywność. Powszechnie uważa się, że ta cecha ta pozwala ludziom skutecznie odmawiać. Okazuje się, że asertywność jest znacznie szerszym pojęciem. Przekonaj się czy jesteś osobą asertywną.

Pojęcie asertywności – co oznacza?

Asertywność nie jest, jak powszechnie się sądzi, umiejętnością mówienia „nie”. Ta kompetencja miękka pozwala w konstruktywny i otwarty sposób komunikować otoczeniu swoje prawa, potrzeby i opinie bez naruszania praw, opinii i potrzeb innych osób. Jeżeli jesteś asertywny, potrafisz prowadzić otwartą i szczerą komunikację a Twoje relacje cechuje uczciwość zarówno względem siebie, jak i innych. Aby móc zachowywać się asertywnie trzeba mieć dobrze rozwinięte poczucie własnej godności i wartości oraz szacunek dla innych. Taka postawa znacznie ułatwia życie. Dzięki niej nie godzisz się na niewygodne dla Ciebie sytuacje wyłącznie po to, by nie musieć komuś odmówić. Jednocześnie uchodzisz za osobę kulturalną i solidną. Ludzie asertywni cieszą się na ogół szacunkiem i podziwem.

Kiedy asertywność przydaje się w pracy?

Miejscem, w którym postawa asertywna przydaje się szczególnie jest praca. Tutaj często musisz wyrażać publicznie swoją opinię na temat jakiegoś projektu czy pomysłu. To bardzo istotne, by umieć robić to w zgodzie ze swoimi wartościami. Chwalenie czegoś, do czego kompletnie nie jesteś przekonany, wyłącznie po to, by sprawić przyjemność pomysłodawcy odbije się nieprzyjemnie na Tobie. W pracy możesz spotkać się z osobami, które będą chciały wykorzystać Cię do osiągnięcia swoich celów lub wykonania za nich uciążliwych obowiązków. Dzięki asertywności nabędziesz zdolność do kulturalnego odmawiania w takich sytuacjach. Postawa asertywna pozwoli Ci wypracowywać kompromisy oraz budować szczere relacje. Szczególnie ważna jest asertywność w kontaktach z klientami, bądź przełożonymi. Bez tej cechy nie trudno o wypalenie zawodowe.

Czy można stać się asertywnym?

Asertywność jest kompetencją społeczną, którą człowiek nabywa wraz z doświadczeniem życiowym. Jednym osobom przychodzi to łatwo i naturalnie, inne mogą mieć duży problem z asertywnym zachowaniem. Nad tą trudną sztuką warto jednak pracować, gdyż przydaje się w wielu sytuacjach życiowych. Bezpośrednio z asertywnością związana jest pewność siebie, wiara we własne możliwości oraz duża samoświadomość. Człowiek świadomy własnych potrzeb i praw oraz pełen szacunku w stosunku do bliźnich na ogół jest również asertywny. Istnieją metody umożliwiające wypracowanie w sobie postawy asertywnej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%