Zamknij

Na czym polega pożyczka pod zastaw działki?

12:09, 08.04.2021 MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY Aktualizacja: 08:35, 09.04.2021

Zastanawiasz się nad pożyczką pod zastaw działki? To potencjalnie bardzo dobre rozwiązanie, ale najpierw należy sprawdzić na czym właściwie polega taki kredyt, oraz jakie są wady i zalety takiego rozwiązania. Sprawdź też jakie formalności są wymagane przy zaciąganiu pożyczki pod zastaw ziemi.

Co to jest pożyczka pod zastaw działki?

Pożyczka pod zastaw działki działa na takiej samej zasadzie jak pożyczka pod zastaw każdej innej nieruchomości - na przykład domu lub mieszkania. W przypadku pożyczki pod zastaw nieruchomości konieczne jest dokonanie wpisu do księgi wieczystej na rzecz wierzyciela, czyli ograniczone prawo do nieruchomości zwane hipoteką.

Oprócz wpisu do księgi wieczystej pożyczka pod zastaw działki nie różni się od pożyczek pod zastaw innych rzeczy. Pożyczkodawca w takim przypadku znacznie chętniej udzieli pożyczki niż zwykłego kredytu gotówkowego. Będzie miał pewność, że w razie niewypłacalności dłużnika na własność przejmie zastawioną rzecz. W przypadku zwykłej pożyczki nie ma żadnej pewności, że uda się odzyskać dług ze względu na innych potencjalnych wierzycieli. Natomiast przy zastawie pożyczkodawca zawsze odzyska zastawioną rzecz przed innymi wierzycielami, niezależnie od pozostałych długów pożyczkobiorcy. Często taki przejęty przedmiot jest wart więcej niż sama kwota pożyczki, co oznacza dla pożyczkodawcy czysty zysk.

Z powodu bezpieczeństwa pożyczek pod zastaw np. działki udziela się jako zabezpieczenie kredytu konsolidacyjnego (więcej na ten temat: https://pozyczkaportal.pl/kredyt-konsolidacyjny/ ), dla osób zadłużonych czy po prostu w trudnej sytuacji finansowej.

Inne zagadnienia związane z kredytem pod zastaw ziemi

Pożyczkę czy kredyt pod zastaw działki można zaciągnąć nawet do około 80 proc. wartości zastawu, a typowy maksymalny czas spłaty wynosi 10 lat (wobec 25 lat dla kredytu hipotecznego). Wartość zastawionej rzeczy jest oceniana przez rzeczoznawcę, za którego pracę w niektórych bankach będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. Jest to tzw. operat szacunkowy.

Jak łatwo się domyślić kredyt pod zastaw działki budowlanej jest dla banków dużo bardziej wartościowy od kredytu pod zastaw ziemi rolnej. Działki rolne są mniej wartościowe, przede wszystkim dlatego, że obowiązują je specjalne ograniczenia związane z obrotem ziemią rolną. Pożyczkodawcy jest więc znacznie trudniej sprzedać taką działkę, a każdy dzień zwłoki w sprzedaży oznacza dla banku stratę.

Pożyczka pod zastaw a kredyt hipoteczny

Chyba wszyscy słyszeli o kredycie hipotecznym. Jest to specjalny kredyt, który ma umożliwić finansowanie zakupu rzeczy, która jest jednocześnie zastawem. Oznacza to, że takiego kredytu nie można spożytkować na dowolny cel, a jedynie na zakup konkretnej nieruchomości.

Pożyczka pod zastaw działki (bądź innej nieruchomości) spełnia zupełnie inną funkcję, bo może być przeznaczona na dowolny cel. Może to być spłata innych kredytów, zakup nieruchomości czy po prostu konsumpcja. W takim sensie pożyczka pod zastaw nie różni się wiele od zwykłego kredytu gotówkowego. Jeżeli nie interesuje nas zastaw, to warto zainteresować się kredytem gotówkowym (więcej informacji tu: https://gliwiceonline.pl/20201209335322/tanie-kredyty-gotowkowe ), który co prawda jest nieco droższy od pożyczek pod zastaw, ale za to można go dostać szybciej i prościej.

Jeżeli chcemy kupić działkę, a nie mamy na to wystarczających środków to istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego pod zastaw ziemi. Jest to taki sam rodzaj kredytu jak zwykły kredyt hipoteczny na mieszkanie, tyle, że pod zastaw i na zakup działki. Taki kredyt jest jeszcze tańszy od zwykłej pożyczki pod zastaw, ale dotyczą go bardziej skomplikowane formalności.

Dokumenty do pożyczki pod zastaw działki

Pożyczka pod zastaw ziemi jest dość skomplikowana ze względu na pokaźną dokumentację którą należy złożyć u pożyczkodawcy. Wszystkich szczegółów dowiemy się w konkretnej instytucji finansowej, ale właściwie zawsze wymagane są następujące dokumenty:

- numer księgi wieczystej (do sprawdzenia online: https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do )

- akt własności działki

- wypis z rejestru gruntów

- zaświadczenie o warunkach zabudowy

- zaświadczenie z US o zapłaconym podatku w przypadku gruntów otrzymanych w drodze spadku lub darowizny

W toku zaciągania pożyczki konieczne jest także dopisanie wierzyciela do działu IV księgi wieczystej. Oprócz dokumentów dotyczących samej działki konieczne jest dostarczenie dokumentów dotyczących osobistej sytuacji finansowej. Mogą to być dokumenty takie jak:

- zaświadczenie o zatrudnieniu lub dochodach

- decyzja o przyznaniu emerytury

- wyciąg z konta bankowego

- inne dokumenty dochodowe: decyzja o przyznaniu alimentów, zasiłków

- w przypadku działalności gospodarczych lub rolników: faktury z ostatniego okresu lub wpływy na firmowy rachunek bankowy

Zalety i wady pożyczki pod zastaw działki

Przed podjęciem decyzji o zastawie działki dobrze jest przeanalizować wszystkie wady i zalety tego rozwiązania. Wśród zalet rozwiązania można wymienić:

- wyższa kwota pożyczki

- niższe oprocentowanie

- dostępna dla osób zadłużonych, ‘bez BIK’

- na dowolny cel

Natomiast wady to:

- skomplikowane formalności - zaciągnięcie takiej pożyczki może trwać nawet tygodnie

- ryzyko utraty działki

- dodatkowe koszty związane z pracą notariusza i rzeczoznawcy

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%