Zamknij

Zdrowe odżywianie. Czy takie trudne?

15:26, 24.02.2021 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 15:28, 24.02.2021

O zdrowym odżywianiu mówi się ostatnio wiele. Wszyscy znają główne zasady dobrej diety: dużo witamin, warzyw, ograniczanie Fast foodów i cukrów. Wiele osób twierdzi jednak, że zdrowy styl życia wymaga zbyt dużego wysiłku, zgodnie z hasłem „łatwo powiedzieć, trudniej zrobić”. Konieczność poszukiwania odpowiednich produktów, spędzanie wielu godzin w kuchni, korzystanie ze skomplikowanych przepisów... Czy naprawdę taka jest cena zdrowego stylu życia? Wyjaśniamy.

1. Produkty na wyciągnięcie ręki

To prawda, w sklepach wcale nie jest tak łatwo o zdrowe produkty. Półki uginają się od towarów, w których znajdują się syntetyczne wzmacniacze smaku, konserwanty, ulepszacze i innego rodzaju szkodliwe substancje. Jeśli chcesz wprowadzić zdrową dietę nie musisz jednak marnować wielu godzin na poszukiwanie ekologicznych produktów. Istnieją specjalistyczne sklepy oferujące żywność dobrej jakości. Sklep ze zdrową żywnością z łatwością znajdziesz w Internecie. To bardzo wygodne rozwiązanie. Wystarczy wejść na stronę takiego sklepu, chociażby na stronę: https://aleeko.pl, wrzucić do wirtualnego koszyka wszystkie potrzebne produkty, a niebawem trafią one prosto pod twój adres. Dzięki temu zapełnisz lodówkę bez wychodzenia z domu.

2. Skomplikowane przepisy?

Zdrowe posiłki mogą składać się nawet z kilkunastu składników, ale to nie jest reguła. Czasami wystarczą 3-4 produkty, by przygotować coś naprawdę smacznego. Makaron z warzywami, owsianka z bananem i orzechami czy ryż z różnego rodzaju dodatkami. W Internecie i książkach kucharskich znajdziemy wiele prostych przepisów, a gotowanie ułatwią także odpowiednie akcesoria. W garnku na parze równocześnie przygotujesz aż trzy różne składniki, a w dobrym grillu elektrycznym szybko przyrządzisz mięso i warzywa.

3. Same wyrzeczenia i monotonia?

Jeśli chcesz żyć zdrowo, musisz ograniczyć słodycze, tytoń, alkohol i spożywanie wysokoprzetworzonej żywności. Nie oznacza to jednak, że jedyne co pozostaje w Twojej diecie to mdłe warzywa. Wręcz przeciwnie, podstawą racjonalnego żywienia jest różnorodność. Organizm potrzebuje wielu składników odżywczych, by funkcjonować prawidłowo, dlatego należy jeść urozmaicone posiłki. Mieszaj składniki, modyfikuj przepisy, szukaj inspiracji na portalach kulinarnych, a przede wszystkim nie bój się eksperymentować. W kuchni ogranicza Cię wyłącznie wyobraźnia.

4. Co jeść?

W diecie nie powinno zabraknąć żadnego z elementów zawartych w piramidzie żywienia. Codziennie jedz zatem 5 porcji warzyw i owoców, z czego znaczną większość powinny stanowić oczywiście warzywa. Wypieki z białej mąki zamień na produkty pełnoziarniste. Kupuj kasze, ryż brązowy, pieczywo i makarony pełnoziarniste. Nie musisz rezygnować z mięsa, ale ogranicz jego spożycie. Od czasu do czasu warto zastąpić mięso warzywami strączkowymi lub rybami, które zawierają wiele dobroczynnych składników odżywczych. Słodycze zamień na orzechy, suszone owoce i zdrowe wypieki o obniżonej zawartości cukru. Takie zamienniki oczywiście również należy spożywać z umiarem. Zamiast słonych paluszków i tłustych chipsów sięgaj po wafle ryżowe. Do swojej diety warto wprowadzić również kefiry i jogurty. Zawarte w nich bakterie pozytywnie wpływają na pracę układu pokarmowego. Nie zapominaj także o odpowiednim nawodnieniu. Pij codziennie przynajmniej 1,5 litra wody. Pamiętaj jednak, że słodkie napoje nie nawodnią organizmu, a jedynie dostarczą olbrzymie ilości cukru. Lepiej więc całkowicie z nich zrezygnować.

5. Ile posiłków dziennie?

Ważne jest nie tylko to, co jemy, lecz także jak często i ile. Codziennie powinniśmy spożywać 4-5 posiłków w równych odstępach czasowych. Śniadanie najlepiej zjeść w ciągu godziny po przebudzeniu, a kolację 2-3 godziny przed snem. Tezę o niejedzeniu po 18:00 lepiej wyrzucić ze swojej pamięci. Pora ostatniego posiłku uzależniona jest bowiem od naszego trybu życia, czyli od tego kiedy kładziemy się spać. Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia, dlatego powinien być obfity. Na kolację warto wybierać natomiast lekkostrawne produkty.

Zdrowe odżywianie wcale nie jest takie trudne. Wystarczy odrobina zaangażowania, dobra strona internetowa lub książka z przepisami i sprawdzony sklep z produktami wysokiej jakości, a szybko przyzwyczaisz się do nowych nawyków żywieniowych i zauważysz mnóstwo pozytywnych efektów.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%