Zamknij

Wykonaj badanie rezonansem magnetycznym pod kątem tętniaka głowy.

18:05, 01.02.2021 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 18:07, 01.02.2021

Rezonans magnetyczny stosowany jest najczęściej w przypadku strukturalnych wad mózgu, chorób przysadki, udarów, padaczki oraz wielu innych przypadłości, które sugerują, iż prześwietlenia głowy jest wskazane. Badanie rezonansem magnetycznym zaliczane jest do bezinwazyjnych badań struktur wewnętrznych organizmu.

Charakterystyka badania rezonansem magnetycznym

Bóle, czy urazy na skutek wypadku samochodowego to ważne czynniki, które sprawiają, że lekarze zlecają wykonanie rezonansu magnetycznego. Rezonans magnetyczny głowy powszechnie znany jest jako MRI, czyli badanie, które dzięki metodom fizyki i chemii pomaga ukazać zarówno tkanki kostne, jak i tkanki miękkie mózgu człowieka. Tak naprawdę badanie rezonansem magnetycznym w dużej mierze opiera się na zawartości wody w organizmie, której każdy człowiek ma bardzo dużo w swoim organizmie. 

Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego głowy

Badanie głowy rezonansem może być spowodowane nawracającym, uporczywym bólem głowy, a także może być wynikiem zaleceń lekarza, kiedy doznało się urazu głowy w trakcie wypadku. Najczęściej rezonans magnetyczny głowy zaleca się w przypadku, kiedy specjalista podejrzewa:

• nowotwór mózgu,

• chorobę Alzheimera,

• guza rdzenia kręgowego,

• choroby oczodołów,

• choroby naczyniowe,

• padaczkę,

• choroby przysadki mózgowej,

• zapalenie mózgu.

Warto jednak pamiętać, aby badania tego typu zlecać profesjonalistom, którzy wykonają badanie dokładnie oraz wyciągną z niego trafne wnioski, kiedy już wykonają rezonans. Toruń to miasto, w którym usługi oferuje firma Citomed, w której możliwe jest uzyskanie dokładnej diagnozy oraz wskazówek co powinniśmy robić dalej. W przypadku nawracających bóli głowy warto zdecydować się na badanie tego typu, gdyż może być to tętniak głowy, który po pęknięciu powoduje nieodwracalne zmiany w naszym organizmie, a nawet prowadzi do śmierci. 

Jak przygotować się do badania rezonansem głowy?

Na badanie można udać się po zdjęciu wszelkich metalowych przedmiotów na ciele. Konieczne jest zdjęcie biżuterii, a także odzienia, które ma metalowe zakończenia. W tym dniu nie należy także lakierować włosów, ani wykonywać makijażu, gdyż produkty te mogą zawierać w sobie drobinki metali, co doprowadzi do zafałszowania wyników badań. W trakcie badania nie powinniśmy mieć na sobie także spinek do włosów, a z kieszeni powinniśmy wyjąć telefon komórkowy. Na badanie należy udać się na czczo, gdyż konieczne może być podanie kontrastu. Wykonanie badania rezonansem magnetycznym nie wymaga zdjęcia ubrań, jednak warto postawić na wygodny strój, który nie ma metalowych elementów. 

Ile trwa badanie rezonansem magnetycznym?

Badanie rezonansem magnetycznym trwa 20-60 minut. Warto pamiętać, aby przed badaniem nie dostawiać przyjmowanych dotychczas leków. Wśród przeciwwskazań do wykonania badania wymienia się posiadanie pompy insulinowej, implantów stomatologicznych, wkładek domacicznych, czy zastawek serca. Warto więc mieć to na uwadze i przed badaniem skonsultować wszelkie wątpliwości z lekarzem specjalistą. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%