Zamknij

Jak i kiedy możesz wypowiedzieć swoją umowę OC?

15:17, 25.01.2021 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 15:19, 25.01.2021

Teoretycznie wypowiedzenie umowy dotyczącej ubezpieczenia OC jest możliwe w dowolnym momencie. W praktyce wypowiedzenie umowy nie oznacza zakończenia ochrony ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego, jak również nie zwalnia ubezpieczonego od konieczności opłacania składek. Jedyna konsekwencja polega na tym, że umowa nie zostanie automatycznie przedłużona. Istnieją jednak wyjątki, w których możliwe jest wypowiedzenie umowy ze skutkiem natychmiastowym.

Kiedy możliwe jest wypowiedzenie umowy OC?

Każdy kierowca musi pamiętać, że umowa dotycząca ubezpieczenia OC obowiązuje standardowo przez rok. Wyjątki od tej reguły dotyczą jedynie pojazdów zabytkowych, przeznaczonych na sprzedaż, znajdujących się w kraju tymczasowo, a także niektórych maszyn budowlanych i leśnych. Z tego względu nawet, jeżeli ubezpieczony zdecyduje się na wypowiedzenie, ubezpieczenie nadal będzie obowiązywało. Istnieją jednak dwa przypadki, w których możliwe jest bezwzględne wypowiedzenie umowy ze skutkiem natychmiastowym. Dotyczą one:

- sprzedaży samochodu, 

- podwójnego ubezpieczenia.

Po sprzedaży auta dotychczasowy właściciel musi w ciągu 14 dni poinformować o tym towarzystwo ubezpieczeniowe. Jednocześnie ma prawo do rezygnacji z umowy. Takie samo prawo przysługuje nabywcy auta. Nawet jeżeli aktualnie obowiązująca umowa o ubezpieczenie OC, z którego może korzystać nowy właściciel, jest korzystna, należy liczyć się z rekalkulację składki, co prawdopodobnie spowoduje jej wzrost. Dlatego wypowiedzenie OC po nabyciu używanego samochodu jest możliwe i jednocześnie bardzo racjonalne.

Kolejną wyjątkową sytuacją jest podwójne ubezpieczenie samochodu. Nie wszyscy kierowcy pamiętają o tym, że jeśli umowa z ubezpieczycielem nie zostanie wypowiedziana najpóźniej dzień przed zakończeniem jej obowiązywania, dochodzi do jej automatycznego przedłużenia o kolejny rok. Zdarza się, że nieświadomy właściciel pojazdu wykupi w tym czasie kolejne ubezpieczenie OC w innym towarzystwie ubezpieczeniowym. W takiej sytuacji należy natychmiastowo wypowiedzieć umowę, aby uniknąć podwójnych opłat. Składka zostanie naliczona jedynie za okres faktycznie i ochrony.

W jaki sposób skutecznie wypowiedzieć OC?

Prawidłowo sporządzone wypowiedzenie OC ma formę pisemną. Dokument powinien zawierać następujące elementy: 

- dane właściciela samochodu, 

- marka i model pojazdu, 

- dane ubezpieczyciela wraz z adresem, 

- numer rejestracyjny pojazdu, 

- numer polisy ubezpieczeniowej, 

- podstawę prawną.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowego wzoru, w którym wystarczy uzupełnić określone rubryki. Odpowiedni formularz można z łatwością znaleźć w internecie. Dokument można dostarczyć towarzystwu ubezpieczeniowemu osobiście, pocztą bądź pocztą elektroniczną. Ważne, aby uzyskać potwierdzenie odbioru wypowiedzenia, żeby w razie nieporozumienia nie ponosić niepotrzebnych opłat. Na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego powinien być opublikowany odpowiedni adres email.

Jak znaleźć najkorzystniejsze ubezpieczenie OC na rynku?

Po dokonaniu wypowiedzenia OC nadchodzi czas na znalezienie korzystniejszej oferty. Najwygodniejszym narzędziem do tego służącym jest porównywarka ubezpieczeniowa, taka jak KioskPolis.pl (https://kioskpolis.pl/). Kalkulator po uzupełnieniu formularza daje dostęp do ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych zgromadzonych w jednym miejscu. Każdy klient znajdzie tam ofertę idealnie dopasowaną do swoich potrzeb – najtańszą bądź wzbogaconą o dodatkowe rozszerzenia ubezpieczenia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%