Zamknij

Komputer do gier - jaka karta graficzna?

12:08, 22.01.2021 | materiały partnera

W przeciwieństwie do komputerów używanych tylko do prac biurowych czy surfowania w sieci, komputery gamingowe to sprzęty zaawansowane, wyposażone w nadzwyczaj wydajne podzespoły. Jednym z nich jest karta graficzna, której wybór zależy przede wszystkim od rodzaju gier, w jakie najczęściej gramy. Jak więc wybrać najodpowiedniejszą kartę graficzną do komputera gamingowego?

Podzespoły komputerów do gier

Producenci gier komputerowych stawiają coraz to większe wyzwania producentom podzespołów komputerowych. Dlatego też nowe moduły pojawiają się na rynku średnio co kwartał. Szybko zmieniają się więc nie tylko możliwości komputerów gamingowych, ale także ich ceny. 

Komputer do gier powinien być wyposażony w co najmniej cztero-rdzeniowy procesor. Aby jednak dłużej cieszyć się możliwościami naszego komputera, najlepiej zdecydować się na procesor 6- lub 8-rdzeniowy. Warto także wyposażyć swój sprzęt w dodatkowy, szybki dysk SSD i pamiętać o tym, aby płyta główna była dopasowana do procesora oraz pamięci RAM. Nie możemy zapomnieć także o odpowiednim chłodzeniu podzespołów komputera gamingowego, który nierzadko narażony jest na przegrzanie. 

Jedną z najistotniejszych kwestii jest jednak karta graficzna, która przede wszystkim powinna być wydajna. 

Najlepsza karta graficzna do gier, czyli jaka?

Kryteria wyboru karty graficznej możemy podzielić na dwie grupy:

  • oznaczenie producenta,
  • ilość zamontowanej pamięci graficznej.

Aktualnie na rynku możemy znaleźć karty graficzne dwóch konkurencyjnych producentów – NVIDIA i AMD. Każdy z nich posiada inne odznaczenia. W przypadku kart graficznych NVIDIA serii GeForce będą to litery GTX lub RTX (np. GeForce RTX 3080), natomiast karty AMD oznaczane są zwykle literami RX (np. Radeon RX 5700 XT). 

Istotniejszą jednak kwestią jest ilość pamięci graficznej. Starsze gry wymagały jedynie 2 GB pamięci na karcie graficznej. Aktualnie zaleca się używanie kart z pamięcią 4 lub nawet 6 GB. I taką ilość pamięci graficznej powinniśmy brać pod uwagę, jeżeli chcemy skomponować komputer do gier, który posłuży nam przez lata i pozwoli cieszyć się najnowszymi tytułami. 

Gry e-sport oraz 4K

Coraz więcej gier oferuje rozgrywki w jakości 4K. Jeżeli więc chcemy korzystać z takiej rozdzielczości, musimy zainwestować w naprawdę dobre karty graficzne. Możemy także zdecydować się na wybranie dwóch modeli i połączenie ich w trybie SLI. 

Gry e-gamingowe, czyli np. CS:GO, League of Legend czy Fortnite, nie posiadają aż tak wysokich wymagań graficznych. Jeżeli więc preferujemy tego typu rozgrywki, możemy zdecydować się na kartę z pojemnością nie większą niż 4 GB. 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%