Zamknij

5 sprawdzonych sposobów na bezpieczeństwo na stoku

13:44, 17.11.2020 | materiały partnera

Sezon narciarski nadchodzi wielkimi krokami, z pewnością już się do niego przygotowujesz. Regularnie ćwiczysz i rozciągasz się, żeby zaskoczyć swoich bliskich swoimi umiejętnościami na stoku. Podczas swojego wyjazdu w góry musisz jednak zwrócić szczególną uwagę na to, by zapewnić sobie bezpieczeństwo, ponieważ sporty zimowe są jednymi z bardziej podatnymi na kontuzje formami aktywności. Oto pięć sprawdzonych sposobów zapewnienia sobie bezpieczeństwa na stoku. 

Bezpieczny sprzęt i kask na głowie

Najważniejszym krokiem Twoich przygotowań do sezonu narciarskiego/snowboardowego, jest sprawdzenie oraz nawoskowanie posiadanego przez Ciebie sprzętu lub znalezienie wypożyczalni, która oferuje usługi wysokiej jakości i zapewni naostrzony, bezpieczny sprzęt.

Nie zapominaj również o tym, że powinieneś, dla swojego bezpieczeństwa, mieć na głowie kask za każdym razem gdy pojawiasz się na stoku. Bezpieczeństwo i możliwe uniknięcie urazów głowy, które kaski narciarskie są Ci w stanie zapewnić, są warte swojej ceny i możliwej niewygody. Niektóre kurorty wręcz wymagają, żeby chronić swoją głowę, ale nawet jeżeli takiego wymogu nie ma, nie ryzykuj.

Szybkość i stok odpowiadające Twoim umiejętnościom

Większość wypadków lub kontuzji, które zauważamy na stokach, są spowodowane przewartościowaniem swoich umiejętności oraz zbyt dużej szybkości. Szybki zjazd w dół góry jest oczywiście wyzwaniem, ale jest to pomysł niezwykle groźny. Warto więc postawić na rekreację i przemierzać szlaki wolniejszym, bezpieczniejszym tempem i spędzać mniej czasu w niekończących się kolejkach do wyciągu.

Dobieranie odpowiedniego szlaku do swoich umiejętności jest równie istotną decyzją. Jeżeli nie jesteś bardzo zaawansowanym narciarzem, nie porywaj się na czarną trasę, może się ona dla Ciebie skończyć nieszczęśliwie.

Zapoznaj się z zasadami jazdy

Reguły panujące na stoku są stworzone po to, by zwiększać poziom bezpieczeństwa, dlatego nawet doświadczeni entuzjaści sportów zimowych powinni się z nimi zapoznać. Najważniejsze zasady panujące na stoku są następujące:

  1. Pierwszeństwo należy od osoby zjeżdżającej z przodu.
  2. Włączając się do ruchu na stoku, upewnij się, że nie stwarzasz zagrożenia.
  3. Nie zatrzymuj się w trakcie zjazdu, w szczególności w wąskich punktach trasy.
  4. Podczas wymijania innych narciarzy, zachowaj bezpieczną odległość.
  5. Przestrzegaj znaków ustawionych na trasie zjazdu. 

Uważaj na innych

Absolutną podstawą bezpieczeństwa na stoku jest pamiętanie, że dzielimy go z innymi narciarzami. Obserwowanie innych oraz życzliwość na stoku to podstawa udanego dnia zimowego urlopu. Dopiero gdy każdy z nas będzie uważał i stosował się do zasad, stok stanie się bezpiecznym miejscem.

Pomóż innym w razie wypadku lub kontuzji

Jeżeli jesteś świadkiem wypadku, powinieneś zatrzymać się i w miarę możliwości pomóc poszkodowanym lub wezwać dodatkową, wyspecjalizowaną pomoc. W górach na ratowników można czekać stosunkowo długo, dlatego istotnym jest, by zjeżdżający pomagali sobie nawzajem.

Wakacje zimowe spędzone na stoku są wspaniałą przygodą. Spraw by była ona dobrym wspomnieniem, zastosuj się do rad udzielonych powyżej i zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas zjeżdżania na nartach lub snowboardzie.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop