Zamknij

Transport i spedycja - czym się różnią?

13:27, 09.09.2020 | materiały partnera

Pojęcia transportu i spedycji często błędnie stosowane są zamiennie. W rzeczywistości spedycja obejmuje inny zakres czynności i działań niż transport. Zamienne stosowanie tych dwóch określeń wynika chociażby z faktu, iż są to pokrewne gałęzie logistyki. Przyjrzyjmy się zatem jakimi zadaniami zajmuje się firma spedycyjna, a jakimi firma transportowa.

Transport, a spedycja - różnice

Transport to nic innego, jak przewóz danych dóbr czy ludzi z punktu A do punktu B, czyli inaczej przemieszczanie, przetransportowanie, które odbywać się może za pomocą różnego rodzaju środków transportu. Spedycja natomiast to organizowanie i planowanie tego transportu - od nadawcy, do odbiorcy.

Czym się zajmuje firma spedycyjna, a czym transportowa?

Firma transportowa zajmuje się niczym innym, jak dostarczeniem danego towaru do miejsca docelowego. Oczywiście jej celem jest zrobienie tego w najszybszy możliwy sposób, a przede wszystkim w taki, aby dana przesyłka trafiła do klienta w nienaruszonym stanie.

Spedytor natomiast zajmuje się szeregiem działań wchodzących w skład w organizowania transportu, czyli m.in. planowanie, przyjmowanie zleceń, wybór i organizacja środka transportu oraz przewoźnika, nadawanie, odbieranie, czy organizacja przeładunków (w przypadku transportu kombinowanego). Ponadto do jej obowiązków należy również kompletowanie dokumentacji dotyczącej przesyłki, ubezpieczenie przewożonych towarów, czy przygotowywanie towaru do odpraw celnych.

Kiedy warto skorzystać z usług firmy spedycyjnej?

Nie ulega wątpliwości, że z firm z spedycyjnych warto korzystać, gdy nasza działalność gospodarcza polega na handlu międzynarodowym. Korzystając z usług spedytora możemy optymalizować koszty związane z transportem, a także lepiej zadbać o bezpieczeństwo towaru, czy o czas jego przemieszczania. Co więcej, bardzo często, gdy sami podjęlibyśmy się wykonywania tej właśnie pracy, mogłoby okazać się, iż nie mamy wystarczającej wiedzy dotyczącej przepisów, doświadczenia w zawieraniu umów i dopełnianiu formalności oraz czasu na ich wykonywanie.

Jak doskonale wiemy, firmy spedycyjne na co dzień zajmują się takimi kwestiami. Mają wypracowane sprawdzone rozwiązania, w tym swoich przewoźników, armatorów, oraz agentów na całym świecie. Dlatego też mamy pewność, że usługi zostaną wykonane w sposób profesjonalny i będą one zdecydowanie najwyższej możliwej jakości. 

Podsumowując, jak widzimy transport i spedycja to z jednej strony bardzo podobne do siebie dziedziny, a z drugiej zajmują się innymi zadaniami. Nie ulega również wątpliwości, iż to spedycja obejmuje o wiele większy zakres usług. 

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop