Zamknij

Zadbaj o zdrowe plecy dziecka, wybierając odpowiedni plecak szkolny

14:10, 04.09.2020 | ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Rozpoczęcie szkolnej przygody to wielkie wydarzenie zarówno w życiu dziecka, jak i jego rodziców. Nowe środowisko, wyzwania, a także znajomości. Jak przypominają twórcy platformy edukacyjnej dlaucznia.pl, kluczowe w tym wszystkim jest dobre przygotowanie, zarówno psychiczne, jak i materialne. Musimy zadbać o książki, zeszyty, kredki czy strój na w-f. Do tego musimy pamiętać o plecaku, który jest dla ucznia szalenie istotny i nad jego wyborem powinniśmy się poważnie zastanowić. Z jednej strony musi pomieścić wszystkie niezbędne przedmioty, a z drugiej zapewnić dziecku komfort, bezpieczeństwo, dbając o jego zdrowie. Nieodpowiednio dobrany plecak może przyczynić się do skrzywień kręgosłupa oraz przeciążeń stawów. Na co więc zwracać uwagę podczas zakupów?

Powinien być lekki

Według specjalistów, zapakowany plecak nie powinien ważyć więcej niż 10-15% wagi dziecka. Jednak norma ta jest ciężka do przestrzegania, ponieważ dzieci każdego dnia noszą do szkoły ciężkie książki, zeszyty, do tego śniadanie, bidon z wodą, strój sportowy czy inne niezbędne pomoce. To wszystko waży i stanowi duże obciążenie dla uczniów. Dlatego im lżejsza sama konstrukcja tornistra tym lepiej. Nie dokładajmy niepotrzebnych kilogramów, tam gdzie są niepotrzebne.

Mieć odpowiednią konstrukcję

Nasze plecy mają bardzo specyficzną budowę, na którą składają się naturalne krzywizny kręgosłupa. Na pewno nie są one płaskie! Plecak dla ucznia musi posiadać odpowiednią konstrukcję, która się dopasuje do postawy ciała. Jego tył powinien być usztywniony i dopasowany do anatomicznego położenia obręczy barkowej i kręgosłupa. Dodatkowo, w zdrowym tornistrze powinien znajdować się panel stabilizujący odcinek lędźwiowy.

Posiadać szerokie, regulowane szelki

Cały ciężar tornistra zawieszony jest na szelkach, spoczywających na naszych ramionach. Dlatego muszą być one odpowiednio szerokie i miękkie, aby komfort noszenia był jak najlepszy. Nawet noszenie dużych ilości książek dla ucznie nie powinno być problemem, gdy szelki nie wbijają się w ramiona. Ważne jest również, żeby były one regulowane, co pozwala na odpowiednie dopasowanie do wzrostu dziecka. W ten sposób cały ciężar rozłoży się odpowiednio, nie tworząc niepotrzebnych napięć.

Być widoczny

Kolejną, nie mniej istotną kwestią jest bezpieczeństwo dzieci na drogach. Często przemierzają one trasę dom-szkoła samodzielnie, zarówno rano, jak i wieczorem. Na początku roku szkolnego nie stanowi to problemu, jednak jesienią i zimą, gdy wcześniej zapada zmrok może być to niebezpieczne. Kluczowe wtedy jest zadbanie o widoczność dzieci na drodze. Dlatego wybierajmy tornistry z elementami odblaskowymi. Im więce, tym lepiej.

Bezpieczny dla zdrowia

Powinniśmy również zwrócić uwagę na jakość wykonania produktu i użyte w tym celu materiały. Są to przedmioty dla uczniów, dzieci, więc powinny być one pozbawione materiałów niebezpiecznych, rakotwórczych i alergizujących. Producenci doskonale o tym wiedzą, dlatego na metkach zamieszczają informacje o certyfikatach i oznaczeniach składu chemicznego. Zwracajmy na nie uwagę.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%