Zamknij

Laboratoria badawcze - czym się zajmują i jakie badania można im zlecić?

14:19, 04.06.2020 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 14:21, 04.06.2020

Rynek laboratoriów badawczych bardzo prężnie się rozwija. Eksperci pracują z najnowocześniejszym sprzętem i oferują swoje usługi różnym firmom. Aby zdobyć szerokie grono klientów i osiągnąć sukces, laboratoria starają się o akredytacje.

Laboratoria badawcze – czym się zajmują?

Laboratorium badawcze nie należy do rynkowych nowości, jednak w ostatnich latach ich praca bardzo się rozwinęła, a działalność komercyjna nabrała większego znaczenia. W takich placówkach można spotkać najlepszych specjalistów w dziedzinach takich jak: chemia, biologia, fizyka czy przemysł. Cechą charakterystyczną wiarygodnego laboratorium jest akredytacja – certyfikat przyznawany przez Polskie Centrum Akredytacji, który jest efektem weryfikacji jakości sprzętu i przeprowadzanych na nim badań.

Warto skorzystać z laboratorium akredytowanego szczególnie wtedy, gdy przebadana ma być cenna próbka, której nie można pobrać ponownie. Certyfikowana placówka zapewnia wyizolowane pomieszczenie, odpowiedni nadzór oraz ściśle określoną organizację pracy laborantów. Czym zajmują się laboratoria badawcze? Zakres ich działań może być bardzo szeroki i jest zależny od profilu działalności. Popularne obszary to np. badanie żywności, leków, testowanie opakowań czy też kontrola czynników środowiskowych. Nic więc dziwnego, że z usług tego rodzaju instytucji korzystają nie tylko duże firmy, ale również olbrzymie koncerny.

Laboratoria badawcze – jakie badania można im zlecić?

Zakres działalności laboratoriów badawczych jest bardzo szeroki. Z usług tych – najlepiej akredytowanych instytucji powinny korzystać firmy, które zajmują się produkcją i dystrybucją żywności. Nowoczesny sprzęt pozwoli na dokładną ocenę produktu, który ma zostać wprowadzony do powszechnego obiegu. Certyfikat jakości może być też ważnym argumentem w kampanii reklamowej – konsumenci przywiązują coraz większą wagę do składu i jakości spożywanych produktów.

Firmy działające w przemyśle i budowie maszyn również mogą skorzystać z usług laboratorium badawczego, które wykonuje profesjonalne ekspertyzy techniczne. Można w nich przetestować np. maszyny, układy elektryczne. W ramach takich badań wykonuje się pomiary: masy, siły, przemieszczenia, prędkości, przyspieszenia, hałasu, naprężenia, ciśnienia itp.

Ważnym polem badań laboratoryjnych jest także ochrona środowiska. Dzięki profesjonalnemu sprzętowi można zbadać jakość wody w zbiornikach oraz dokładny skład gleby na określonych terenach. Tego typu testy mają szczególne znaczenie dla rolnictwa (np. planowanie upraw) i przemysłu spożywczego. Ze specjalistycznych narzędzi mogą również korzystać fundacje zajmujące się działalnością proekologiczną – wynik analizy laboratoryjnej to cenny argument w walce z przeciwnikami.

Specjalistycznym testom poddawane są także inne produkty takie jak: opakowania przeznaczone do przechowywania żywności – ich skład nie jest bez znaczenia, ponieważ szkodliwe substancje mogą przenikać do artykułów żywnościowych i sprzyjać rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Testowanie dziecięcych zabawek i artykułów dla niemowląt także nie należy do rzadkości – te ostatnie są poddawane szczegółowym kontrolom ze względu na najmłodszych użytkowników.

Warto korzystać z laboratoriów badawczych – instytucje akredytowane dają 100% pewność doskonałej jakości i podnoszą wiarygodność produktu na rynku.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%