Zamknij

Jak udekorować stół w salonie - przykłady

13:13, 26.02.2020 | ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Stół w salonie, nawet gdy jest nieużywany, nie powinien pozostawać pusty. Sprawiałby wówczas wrażenie niepotrzebnego. Podpowiadamy, czym i jak go udekorować na co dzień i od święta.

Jak udekorować stół w salonie – określ styl wnętrza

Dekoracja stołu w salonie w dużej mierze zależy od aranżacji całego wnętrza. Inaczej będzie wyglądał stół w salonie w stylu glamour (srebrna patera i szklany wazon to niemal obowiązek), inaczej w salonie w stylu angielskim (tu bardzo pożądana jest zastawa w drobne różyczki), inaczej w skandynawskim, gdzie wystarczy dekoracyjny bieżnik, który będzie mocnym akcentem kolorystycznym w stonowanym wnętrzu. Dlatego trudno jest jednoznacznie powiedzieć, czy stół w salonie powinien być dekorowany bogato, czy niekoniecznie. Dużo zależy też od wielkości stołu. Na dużym nawet kilka elementów dekoracji może sprawiać minimalistyczne wrażenie, podczas gdy na małym będą zbyt liczne. W każdym przypadku trzeba zwracać uwagę na styl i kolorystykę otoczenia, a nawet na firanki do salonu, to one są wyznacznikiem stołowych dekoracji.

Jak udekorować stół w salonie – dekoracje sezonowe

Nie można nie brać ich pod uwagę przy dekorowaniu stołu w salonie. Jeśli na stole stoi wazon, warto umieścić w nim kwiaty. Wiosną tulipany i żonkile, latem róże i słoneczniki. Jesienią pora na wrzosy. Obok kwiatów mogą pojawić się sezonowe dary natury – bazie, szyszki, jarzębina, a także sezonowe owoce. Z tymi ostatnimi trzeba jednak uważać – szczególnie owoce miękkie bardzo krótko zachowują świeżość.

Jak udekorować stół w salonie – obrus czy bieżnik

Obrus wygląda bardzo oficjalnie, ale na pewno nie będzie przesadą w elegancko urządzonych wnętrzach np. w stylu angielskim lub francuskim. Kolorystyką i wzornictwem powinien nawiązywać do stylu wnętrza, podkreślać jego charakter. Także w salonie w stylu glamour można pokusić się o położenie obrusa nawet na co dzień, o ile sam stół nie jest wyłożony szklanym blatem i nie stanowi dekoracji samej w sobie.

We wnętrzach urządzonych w stylu mniej oficjalnym, np. rustykalnym, skandynawskim, industrialnym czy boho, obrusy można zastąpić bieżnikami. To dobre rozwiązanie także wówczas, gdy w domu są małe dzieci, mające zwyczaj ciągnąć za wystający obrus.

Jak udekorować stół w salonie – świece, serwetki i podkładki

Dekoracja stołu to nie tylko obrusy i wazony z kwiatami. To także mniejsze elementy dekoracji, które często pomijamy lub umniejszamy ich znaczenie. Niesłusznie, bo stylowe podkładki pod talerze w towarzystwie nastrojowych świec pomogą wyczarować wyjątkową atmosferę: intymną, ale niezobowiązującą, klimatyczną, ale nieoficjalną – jedyną w swoim rodzaju. Na stole nie powinno zabraknąć także papierowych serwetek z odpowiednim wzorem, oczywiście złożonych w elegancką kieszonkę.

Jak udekorować stół w salonie na specjalną okazję

Wyjątkowe okazje rządzą się własnymi zasadami. Tu jak najbardziej na miejscu jest biały obrus, nawet jeśli miałby być jedynym białym akcentem w całym salonie. Nie zawadzi też wystawienie eleganckiej, porcelanowej zastawy stołowej i stylowych świeczników. Przy podkreślaniu uroczystych chwil warto zwrócić się ku uniwersalnym klasycznym rozwiązaniom.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop