Zamknij

Najważniejsze zalety pracy w Holandii

09:41, 31.12.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:42, 14.01.2020

Holandia często kojarzy się Polakom z pracą sezonową, tymczasem to także dobre miejsce, żeby popracować tam dłużej. Coraz więcej naszych rodaków wybiera właśnie taką opcję. Dla tych, którzy się jeszcze wahają, zebraliśmy najważniejsze zalety pracy w Holandii.

Polaków w Holandii jest coraz więcej. Ich liczbę szacuje się na 250 tys. osób, z czego około 90 tys. przebywa w tym kraju czasowo. Największe skupiska Polaków można znaleźć w Hadze, Rotterdamie i Amsterdamie, a więc w największych miastach. Nie oznacza to, że również na prowincji nie znajdziemy Polaków, wręcz przeciwnie. Wielu z nich pracuje bowiem także w rolnictwie i ogrodnictwie. Obecnie nasi rodacy są w Holandii drugą po Niemcach grupą etniczną z krajów Unii Europejskiej, a szóstą wśród narodów z różnych kontynentów. Jeśli zastanawiacie się nad wyjazdem do pracy w Holandii, możemy potwierdzić, że to dobry wybór. Dlaczego? Oto kilka zalet takiej decyzji.

Duży popyt na pracowników

Jedną z zalet wyjazdu za pracą do Holandii jest to, że łatwo tam znaleźć zatrudnienie. W 2019 roku czekało na nowych pracowników 10,5 mln miejsc pracy – i to tak naprawdę we wszystkich branżach. Obecnie bardzo duży popyt jest na przykład na mechaników samochodowych, hydraulików, budowlańców, elektryków, kucharzy i kelnerów, kierowców itp. Bez problemu jednak Polacy znajdą zatrudnienie także w wysoko specjalistycznych zawodach jak lekarze, pielęgniarki czy specjaliści IT.

Wysokie zarobki

Ważnym argumentem przemawiającym za pracą w Holandii jest możliwość zarobienia przyzwoitych pieniędzy. Trudno narzekać na pensje w tym kraju. Oczywiście ich wysokość zależy o stanowiska i branży. Od 1 lipca 2019 roku w Holandii miesięczna płaca minimalna wynosi 1 635,60 euro brutto w przypadku pracowników w wieku od 21 lat i starszych (w przypadku dwudziestolatków to 1 308,50 euro brutto). Należy podkreślić, że to trzecia najwyższa płaca minimalna w Unii Europejskiej za Luksemburgiem (2 071 euro) i Irlandią (1 656 euro). Średnia płaca w Holandii wynosi 2 894 brutto miesięcznie, czyli 2 200 euro netto. Na najbardziej poszukiwanych stanowiskach można jednak zarobić dużo więcej.

Łatwość porozumienia

Polacy nie powinni mieć problemu z komunikacją w Holandii. Co prawda niewielu naszych rodaków włada językiem niderlandzkim, ale bez problemu można porozumieć się także w języku niemieckim lub angielskim. Co więcej, zdarzają się także oferty pracy dla osób, które porozumiewają się wyłącznie w języku Szekspira. Mało tego, atutem może być również znajomość języka polskiego, ponieważ naszych rodaków jest coraz więcej w Holandii i ich również trzeba przecież obsłużyć w sklepie, restauracji i innych miejscach. Nie trzeba zatem martwić się, że nie znamy języka niderlandzkiego. Bez tej umiejętności pracę również znajdziemy. Ponadto w pracy w gospodarstwach rolnych lub w ogrodnictwie pracodawców często w ogóle nie interesuje, jakim językiem włada ich pracownik. W dobie elektronicznych tłumaczy porozumienie nie jest już problemem.

Ulgi podatkowe

Co prawda podatki w Holandii nie są niskie, ale można je dość znacznie zoptymalizować dzięki licznym ulgom podatkowym. Można liczyć na przykład na ulgę na dzieci (Inkomensafhankelijke Combinatiekorting) – do 5 lat wstecz, a do odzyskania jest nawet 2 800 euro. Przysługuje także dodatek do kosztów wychowywania dzieci (Kindgebonden Budget) – do odzyskania nawet 1 100 euro, zasiłek rodzinny (Kinderbijslag) – nawet 1 100 euro, dodatek do obowiązkowego ubezpieczenia (Zorgtoeslag) – do 1 100 euro, a także tzw. rozłąkowe (Heffingskorting) – można odzyskać nawet 2 2000 euro.

– W Holandii można ubiegać się o zwrot podatku do 5 lat wstecz. Taki zwrot często wynika z zastosowania różnych ulg. W ten sposób można odzyskać nawet 3 252 zł. Nie ma znaczenia, czy obecnie nadal jesteśmy w Holandii, czy przebywamy już na przykład w Polsce – wyjaśnia ekspert Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A., firmy specjalizującej się w zwrotach podatku z Holandii.

– Do złożenia rocznego zeznania podatkowego konieczne jest przygotowanie Jaaropgaaf, czyli karty podatkowej wydawanej przez pracodawcę. Gdy jej nie mamy, można wykorzystać ostatni odcinek z wypłaty, czyli Salaris. Nie można również zapomnieć o zaświadczeniu UE/WE z polskiego urzędu skarbowego – dodaje ekspert.

Tutaj znajdują się wyczerpujące informacje o zwrocie podatku za pracę w Holandii.

Nieduża odległość od Polski

Może nie dla wszystkich będzie to istotne, ale zaletą jest także to, że z Holandii nie jest daleko do Polski. Do granic naszego kraju to zaledwie 638 km, a do Warszawy z Amsterdamu – 1095 km. To bardzo dobry argument dla tych osób, które chcą często przyjeżdżać do Polski, na przykład na weekendy. Samochodem taki dystans można pokonać w kilka godzin, a samolotem – jeszcze szybciej.

Holandia to nowoczesny, bezpiecznej kraj, a ludzie są przyjaźni i otwarci. Warto wziąć Holandię pod uwagę, rozważając pracę za granicą.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%