Zamknij

Parametry pożyczek pozabankowych ? które są najważniejsze?

09:39, 31.12.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:39, 14.01.2020

Pożyczki pozabankowe cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Dzięki temu, że pieniądze można pożyczyć szybko, a formalności są ograniczone do minimum, oferta firm pożyczkowych skutecznie konkuruje z bankowymi kredytami. Konsumenci mogą wybierać spośród ogromnej liczby pożyczek. Warto zatem wiedzieć, na jakie parametry zobowiązań zwracać uwagę i które z nich są najważniejsze.

O tym, że Polacy chętnie biorą pożyczki i kredyty najlepiej świadczą liczby. W 2018 roku wartość wszystkich zobowiązań naszych rodaków w firmach pożyczkowych i bankach wyniosła 678,2 mld zł. Zdecydowanie wolimy zadłużać się i kupować niż oszczędzać. Okazuje się, że 52% Polaków wybiera pożyczki i kredyty, podczas gdy produkty oszczędnościowe preferuje 46% naszych rodaków. 91% konsumentów wybiera pożyczki gotówkowe, pozostali zaciągają kredyty hipoteczne. Przy okazji warto wspomnieć na marginesie, że wśród produktów oszczędnościowych najczęściej wybierane są lokaty krótkoterminowe (88%).

Wróćmy jednak do pożyczek. Dziś wiele z nich jest zaciąganych na rynku pozabankowym, ponieważ firmy pożyczkowe nie tylko rozszerzyły swoją ofertę, ale również zautomatyzowały proces pożyczania pieniędzy i usprawniły obsługę klienta.

– Pożyczka przez Internet to najszybszy sposób na zdobycie gotówki na niespodziewane wydatki. Po załatwieniu nieskomplikowanych formalności środki finansowe mogą znaleźć się na koncie klienta nawet w ciągu kilkunastu minut od przyznania pożyczki – zwraca uwagę ekspert marki hapipożyczki. – Mimo że samo wzięcie pożyczki jest dość proste, to zdecydowanie więcej wysiłku trzeba włożyć w znalezienie najkorzystniejszej oferty. Wymaga to przeanalizowania wielu pożyczek. Trzeba jednak wiedzieć, które parametry zobowiązań są najważniejsze i które wpływają najbardziej na koszt pożyczenia pieniędzy – podkreśla ekspert.

Koszty pożyczki

Pożyczka pozabankowa może być zaciągnięta na dowolny cel. Koszt zobowiązania to kwota, którą musimy zapłacić za udzielenie pożyczki. Zwracając należność, oddajemy nie tylko pożyczoną sumę, ale również doliczone opłaty i koszty. W ich skład wchodzą odsetki, prowizja, czasami ubezpieczenia i szereg innych opłat.

Koszty pożyczenia pieniędzy mogą być wyższe lub niższe w zależności od instytucji finansowej i oferty, różnią się wysokością oprocentowania, prowizji itp. Aby uniknąć wysokich kosztów, należy sprawdzić wiele ofert pożyczkowych. Oczywiście samodzielne analizowanie kilkudziesięciu pożyczek byłoby bardzo czasochłonne, dlatego lepiej skorzystać z pomocy. Przydatnym narzędziem jest porównywarka pożyczek pozabankowych, warto także skorzystać z rankingu pożyczek, gdzie zostały wyselekcjonowane najlepsze oferty. Bez problemu znajdziemy takie narzędzia w Internecie. W przypadku rankingów trzeba zwrócić uwagę, czy mamy do czynienia z aktualnym zestawieniem. Oferty pożyczek często się zmieniają, dlatego nawet ranking z poprzedniego miesiąca może już dotyczyć niedostępnych pożyczek.

Kluczowym parametrem jest całkowity koszt pożyczki. Najlepiej oddaje go RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. RRSO odzwierciedla różnicę pomiędzy całkowitymi kosztami ponoszonymi przez pożyczkobiorcę a kwotą otrzymanego kapitału. Wartość ta nie jest kosztem, tylko łączy wszystkie opłaty za zobowiązanie, dzięki czemu wskazuje nam, jaką kwotę mamy oddać pożyczkodawcy. RRSO jest podawane procentowo w skali roku.

Dodatkowe koszty i opłaty

Na całkowitą kwotę do oddania po zaciągnięciu pożyczki składa się kapitał, czyli kwota pożyczona i odsetki (marża pożyczkodawcy oraz stawka referencyjna). Jednak decydując się pożyczyć gotówkę, musimy się liczyć z tym, że oprócz odsetek pożyczkodawca doliczy także dodatkowe opłaty. Jedną z nich jest prowizja za udzielenie pożyczki, która pobierana jest po wypłaceniu gotówki, może być również doliczona do pierwszej raty oraz rozłożona na raty.

Niektórzy pożyczkodawcy wymagają od swoich klientów wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, które ma zabezpieczać instytucję pozabankową przed niewypłacalnością pożyczkobiorcy. Kolejnym kosztem często spotykanym przy zobowiązaniach pozabankowych jest opłata przygotowawcza. To należność za weryfikację zdolności kredytowej konsumenta i przygotowanie umowy pożyczki.

W niektórych przypadkach pożyczkodawca może wymagać ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń majątkowych lub wskazanie poręczyciela. Dodatkowe koszty pożyczki to również wszelkie opłaty związane z nieterminową spłatą zobowiązania. Za każdy dzień opóźnienia naliczane są odsetki, a do tego dochodzą koszty rozmów telefonicznych, monitów itp.

Szukając korzystnej pożyczki, najlepiej porównać kilka ofert na taką samą kwotę proponowanych przez różne firmy pożyczkowe. Takie porównanie najlepiej wykonać na podstawie parametrów, które decydują o całkowitym koszcie pożyczki – to m.in. oprocentowanie, prowizja za udzielenie zobowiązania, okres kredytowania i sposób spłaty. Wszystkie te koszty wyraża RRSO. Już po wybraniu odpowiedniej oferty, warto pamiętać o zapoznaniu się ze wszystkimi opłatami oraz o przeczytaniu umowy pożyczki przed jej podpisaniem. Wtedy będziemy pewni, że uniknęliśmy pożyczenia pieniędzy drogo, a wybrana pożyczka stanie się dla nas prawdziwym wsparciem.

Pożyczkodawcą jest IPF Polska Spółka z o.o. z siedzibą w Warszawie. RRSO oznacza Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. RRSO wynosi 9,72% . Produkt "Pożyczka dla Nowych Klientów" dostępny jest od 24.04.2019 r. wyłącznie dla konsumentów nieposiadających pożyczki w IPF Polska Sp. z o.o. w dniu złożenia wniosku. Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej konsumenta. Ostateczne warunki pożyczki uzależnione są od poziomu wiarygodności kredytowej konsumenta. Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny. Więcej szczegółów w regulaminie na hapipozyczki.pl

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%