Zamknij

Jaka kontrola w aptece? Stacjonarna vs. internetowa ? czy są różnice?

15:09, 13.08.2019 K.J Aktualizacja: 15:13, 13.08.2019
Skomentuj

Liczba aptek w naszym kraju rośnie w imponującym tempie. Związane jest to z ogromnym zapotrzebowaniem na leki oraz wzrostem zainteresowania suplementami diety. W obecnych czasach zakupów możemy dokonywać zarówno w aptekach stacjonarnych, jak i internetowych, które na dobre utorowały swoje miejsce na rynku farmaceutycznym.

Apteka stacjonarna czy internetowa?

Zapewne każdy z nas zastanawiał się choć raz, czym tak naprawdę różnią się od siebie te apteki. Wybór której jest lepszy? Otóż apteki online kuszą nas dużo niższymi cenami i bogatszym asortymentem, jednak bezsprzecznie apteka stacjonarna wysuwa się na prowadzenie w chwili, gdy potrzebujemy produktu „na już”. Kolejnym plusem zakupów stacjonarnych jest to, iż zawsze w chwili wątpliwości możemy zasięgnąć opinii farmaceuty w celu wyboru odpowiedniego preparatu.

Krótko mówiąc, w przypadku gdy natychmiastowo potrzebny jest nam preparat lub gdy cenimy sobie rozmowę z farmaceutą, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup stacjonarny. W momencie, gdy priorytetem będzie niższa cena i dostawa bezpośrednio do domu, kupujmy w aptekach internetowych.

Pokrótce wyjaśnione zostało, jakie są różnice między jedną apteką a drugą. Teraz skupimy się na pytaniu tytułowym – czy w obu aptekach mogą zostać przeprowadzone kontrole przez te same instytucje? Czy jest jakieś zróżnicowanie kontroli i jak wyglądają one w kontekście prawa?

Jak dowiedzieliśmy się z rozmowy z pracownicą apteki internetowej i-Apteka.pl Panią Anetą Kozioł „Każda apteka prowadząca sprzedaż wysyłkową musi działać w oparciu o aptekę stacjonarną, w związku z czym oczywistym jest, że kontrole przeprowadzane są przez te same instytucje – za wyjątkiem kontroli z Narodowego Funduszu Zdrowia. Różnica ta wynika z faktu, iż jedynie apteki stacjonarne mogą sprzedawać leki z przepisu lekarza, a to właśnie NFZ odpowiedzialny jest za kontrolę leków wydawanych na receptę – tzw. Rx”.

Kontrola w aptece

Uprawnienia do kontrolowania aptek posiada wiele instytucji, a ogólne warunki kontroli określa ustawa o swobodzie działalności gospodarczej.

– GIF → Główny Inspektorat Farmaceutyczny prowadzi nadzór nad wytwarzaniem oraz obrotem produktów leczniczych. Kontroluje warunki przyjmowania, przechowywania oraz wydawania produktów leczniczych. Ponadto zajmuje się wycofywaniem lub wstrzymaniem leków. Oprócz powyższych uprawnień GIF może również skontrolować uprawnienia personelu oraz to, czy w aptece prowadzona jest reklama.

– NFZ → zasięg uprawnień Narodowego Funduszu Zdrowia obejmuje kontrolę recept oraz dokumentów związanych z ich weryfikacją.

– Sanepid → do zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej należy kontrola stanu higienicznego pomieszczeń, temperatury przechowywania produktów oraz oświadczeń zdrowotnych obrotu środkami spożywczymi, suplementami diety i kosmetykami. Ponadto niektóre organy inspekcji nie posiadają w odniesieniu do działalności apteki innych procedur niż wobec każdego innego przedsiębiorcy czy zakładu pracy i należą do nich:

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych

– Urząd Skarbowy

– Państwowa Inspekcja Pracy

Każda z instytucji kontrolujących z wyjątkiem Państwowej Inspekcji Pracy obowiązkowo musi poinformować o zamiarze wszczęcia inspekcji w terminie nie później niż na 7 dni i nie wcześniej niż na 30 dni przed jej rozpoczęciem. W zawiadomieniu również musi zostać podany powód kontroli oraz to, jakich aspektów będzie ona dotyczyć.

Wszczęcie kontroli bez wcześniejszego poinformowania wymaga uzasadnienia, które należy uwzględnić w protokole oraz w książce kontroli. Dzieje się tak tylko w przypadku, gdy organ inspekcji stwierdzi, że wystąpiło podejrzenie nieprzestrzegania przez aptekę norm określonych w ustawie - art. 37at. ust. 6 Prawa farmaceutycznego.

Źródło danych: Apteka internetowa www.i-apteka.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%