Zamknij

Nie tylko półokrąg, czyli na co zwracać uwagę, wybierając rynny

09:30, 27.03.2019 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 09:35, 27.03.2019
Skomentuj

Orynnowanie domu to bardzo ważna kwestia, wymagająca jednak przemyślenia kilku istotnych kwestii. Na co zatem powinniśmy zwracać uwagę, szykując się do instalacji systemu rynien?

Od dobrego doboru rynien zależy nie tylko to, jak wydajnie będzie odprowadzana woda z dachu naszego domu. Orynnowanie nie pozostaje również bez wpływu na spójność estetyczną architektury domu. Na jakie zatem elementy powinniśmy zwracać szczególną uwagę, wybierając rodzaj orynnowania?

Kwadrat przełamuje stereotyp

Jedną z najbardziej podstawowych kwestii w przypadku rynien jest ich kształt. W powszechnej świadomości utarło się przekonanie o tym, że rynna powinna posiadać półokrągły, ewentualnie trapezowaty kształt. Jednak coraz powszechniejszym rozwiązaniem (oferowanym przez firmy takie jak MetZink) są rynny kwadratowe. To rozwiązanie ma zarówno zalety funkcjonalne, jak i estetyczne. Do tych pierwszych możemy zaliczyć wysokie ścianki maksymalizujące efektywny przepływ wody. Jeżeli zaś chodzi o estetykę, to warto mieć na uwadze, że rynny prostokątne to najlepszy wybór w przypadku nowoczesnego, minimalistycznego budownictwa — znakomicie sprawdzają się zwłaszcza w przypadku architektury opartej na kątach prostych.

Miedź czy aluminium?

Wytrzymałość rynny, a co za tym idzie – jej szczelność – w dużej mierze zależy od materiału z jakiego została wykonana. Osoby, którym zależy na jak największej wytrzymałości, powinny zainwestować w rynny miedzianie. Ich koszt jest wyższy niż w przypadku pozostałych materiałów, ale za to otrzymujemy gwarant nadzwyczajnej wytrzymałości, a także znacznej odporności na odbarwienia. Z kolei za wariant ekonomiczny można uznać rynny z blachy aluminiowej. Mimo że są one tańsze, to i tak są w stanie wytrzymać około 70 lat.

Sprawdzamy stan rynny

Niezależnie od wybranego przez nas kształtu rynny oraz materiału, z jakiego jest wykonana, prędzej czy później mogą pojawić się drobne uszkodzenia czy szczelinki przez które zacznie przeciekać woda. Najczęściej do przecieków dochodzi na elementach łączących poszczególne sekcje orynnowania. W jaki sposób można sprawdzić, czy w danym systemie rynien nie pojawiły się dziury? Można tego dokonać prostą metodą — zatykamy otwór służący jako odpływ i napełniamy rynnę wodą do około połowy jej wysokości. W ten sposób można łatwo zlokalizować wszystkie usterki, a następnie odpowiednio się nimi zająć, czy to za pomocą umieszczenia specjalnych uszczelniaczy, czy też – w przypadku np. blachy cynkowanej – lutowania.

Podsumowując, przy doborze rynien zwracajmy przede wszystkim uwagę na materiał, z jakiego są wykonane, oraz ich kształtu. Rynny półokrągłe są bowiem tylko jedną z kilku opcji, więc warto zawsze rozważyć alternatywę w postaci np. rynny kwadratowej.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%