Zamknij

3 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę podczas wyboru plecaka dla pierwszoklasisty

11:48, 30.10.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Rozpoczęcie przygody ze szkołą jest dużym przeżyciem zarówno dla rodzica, jak i samego ucznia. Wraz z pierwszym dzwonkiem w życiu dziecka wszystko się zmieni. Dobrze jest je na to przygotować a pomoże w tym odpowiednio skompletowana szkolna wyprawka. Zakupy zacznij od wyboru plecaka szkolnego, bo odgrywa niemałą rolę w szkolnej codzienności a znalezienie tego właściwego wcale nie jest takie proste jak Ci się wydaje.

Plecak czy tornister? Usztywniany czy miękki? Bagaż tradycyjny czy na kółkach? Decyzji do podjęcia będzie sporo. Pamiętaj jednak, by w pierwszej kolejności mieć na uwadze zdrowie dziecka, a dopiero potem indywidualne oczekiwania związane z kolorem czy wzorem. Sprawdź, na co trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu pierwszego plecaka dla ucznia.

Szkolny plecak – ile powinien ważyć?

Według najnowszych rozporządzeń Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczących konstrukcji tornistra, sposobu jego noszenia i właściwego rozmieszczenia ciężaru, waga plecaka wraz z jego zawartością nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała dziecka. Biorąc pod uwagę, że przeciętny pierwszoklasista waży około 30 kg, jego plecak powinien ważyć maksymalnie 4,5 kg. Cięższy bagaż jest zwyczajnie zbyt dużym obciążeniem dla dziecka, którego sylwetka nie jest jeszcze do końca ukształtowana.

Kupując plecak musisz więc zwrócić szczególną uwagę na jego wagę. Plecak sam w sobie waży, a przecież zostaną do niego wpakowane jeszcze zeszyty, książki i inne przybory szkolne. Wybierz więc model, który nie będzie zbyt ciężki. Waga plecaka nie powinna przekraczać 1 kg.

Plecak czy tornister – co wybrać?

Między plecakiem a tornistrem jest sporo różnic. Jedną z najważniejszych jest to, że tornister ma usztywniane plecy i ramowy kształt, sprzyjający prawidłowej postawie dziecka. Plecaki najczęściej nie mają żadnych usztywnień, przez co dziecko może nabawić się skoliozy i innych wad postawy. Niestety tornister przez sztywną ramę, która podtrzymuje plecy dziecka, często sporo waży w odróżnieniu od plecaka, który jest bardzo lekki. Mimo wszystko dla ucznia dopiero co rozpoczynającego swoją przygodę ze szkołą lepiej wybrać tornister, który pomoże mu zachować prawidłową postawę podczas jego noszenia (duży wybór tornistrów w różnych wzorach i kolorach znajdziesz tutaj: pat5.pl).

Plecak z kółkami – czy warto?

Niektórzy rodzice zastanawiają się, czy nie lepiej odciążyć nieco dziecko, kupując mu tornister na kółkach. Moda na taki bagaż wzięła się stąd, że nadal nie potrafimy zmniejszyć wagi plecaków szkolnych. Logiczne wydaje się więc, że w ten sposób będzie dziecku po prostu łatwiej. Okazuje się jednak, że ortopedzi są innego zdania. Takie plecaki powodują jednostronne obciążenie, bo są ciągnięte ręką. Ponadto są cięższe. Dlatego w tym przypadku lepiej być tradycjonalistą i postawić na klasyczny plecak bez kółek.

Szukasz plecaka dla swojego dziecka? Sprawdź duży wybór plecaków i tornistrów dla pierwszoklasistów i uczniów starszych klas od firmy Astra: https://www.pat5.pl/astra!

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone