Zamknij

Jak pielęgnować róże?

13:48, 11.09.2018 | materiał partnera
Skomentuj

Róże to niezwykle piękne i eleganckie kwiaty, które dodają uroku każdemu ogrodowi. Ze względu na dużą ilość form i kolorów, jakie przybierają, wiele osób decyduje się na ich uprawę, tym bardziej że wbrew pozorom, nie jest ona bardzo wymagająca. Jak dbać o róże, aby były zdrowe i pięknie kwitły?

Wybór odpowiedniego miejsca

Róże lubią miejsca słoneczne i osłonięte. Źle znoszą przeciągi oraz cień, dlatego nie powinno się ich sadzić przy północnych ścianach budynków i pod koronami drzew. Sadząc róże przy południowej ścianie, lepiej wybrać te o jaśniejszych kwiatach, ponieważ intensywne słonce może porazić te ciemne. Jeśli chodzi o wymagania glebowe, to róże najlepiej czują się w ziemi piaszczysto-gliniastej o dużej zawartości próchnicy. Niezbyt dobrze rosną w podłożu ciężkim i wilgotnym. Róże najlepiej sadzić w kwietniu, można to jednak robić także jesienią. Latem możemy sadzić róże hodowane w pojemnikach.

Cięcie

Jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, to jak należy je wykonać, zależy od gatunku róż na uprawę, których się zdecydowaliśmy. Niezależnie od tego cięcie najlepiej jednak przeprowadzić wiosną, mniej więcej dwa tygodnie po zdjęciu osłon. Usuwamy wówczas pędy chore, słabe i przemarznięte. Poza tym inaczej postępujemy w przypadku różnych rodzajów róż. Gatunkom miniaturowym skracamy pozostałe pędy mniej więcej o połowę. W przypadku róż pnących zostawiamy około 6 pędów i nieco je skracamy. Różom szczepionym na wysokim pniu, skracamy wszystkie pędy na długość ok. 20 cm. Różom wielokwiatowym oraz wielkokwiatowym wszystkie słabsze pędy przycinamy nieco nad 5-6 pąkiem, a pozostałe zostawiamy nieco wyższe. W ciągu sezonu pamiętać należy także o systematycznym przycinaniu przekwitłych kwiatów, aby pobudzić roślinę do powtórzenia kwitnienia. Robimy to dwie pary liści niżej niż kwiat.

Podlewanie i nawożenie

Róże właściwie nie wymagają podlewania, poza okresami suszy, należy jednak dbać, aby ziemia wokół nich była wilgotna przez cały czas. Pamiętać trzeba, aby rośliny nawadniać wczesnym rankiem, nie zraszając przy tym liści, aby nie dopuścić do rozwoju niebezpiecznych dla róż chorób grzybowych. Jeśli chcemy, aby nasze rośliny wytwarzały dużo okazałych kwiatów, konieczne jest ich nawożenie. Najlepiej w tym celu zastosowa

preparaty specjalnie przeznaczone do róż. Pierwszy zabieg zasilania przeprowadzamy w kwietniu, następnie pod koniec czerwca po kwitnieniu i ostatni raz w połowie lipca. Później stosujemy już tylko jesienne nawozy o zwiększonej zawartości potasu i fosforu. Jeśli szukasz dobrych nawozów to zajrzyj do hurtowni ogrodniczej: https://hurtownia-ogrodnicza.eu/kategoria/nawozy/

(materiał partnera)

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© tygodnik.pl | Prawa zastrzeżone