Zamknij

Jakie umiejętności trzeba mieć na budowie?

14:24, 01.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 14:25, 01.12.2022

Pojęcie pracownika budowlanego ma szerokie znaczenie, gdyż odnosi się do osób posiadających różne umiejętności oraz wykonujących różne zadania. W zakres tych zadań wpisują się prace budowlano-remontowe, roboty ciesielskie, montaże i rozbiórki, murowanie, tynkowanie i ogólne prace wykończeniowe. Pracownik budowlany może zarówno prowadzić własną działalność, jak i pełnić obowiązki dla firmy budowlanej, lub też łączyć obie te formy zatrudnienia.

Czym powinien cechować się dobry pracownik budowlany?

Ze względu na charakter pracy, pracownicy budowlani powinni cechować się siłą i kondycją fizyczną, wytrzymałością oraz ogólnym dobrym stanem zdrowia. Praca ta najczęściej wiąże się z wysiłkiem fizycznym oraz uciążliwymi czynnikami, takimi jak hałas, pył czy mocno zróżnicowane, często niekorzystne warunki atmosferyczne.

Dodatkowym atutem takiego pracownika jest łatwość przyswajania wiedzy oraz nowych umiejętności, związanych przykładowo z obsługą nowych urządzeń i maszyn. Ponadto, pracownicy budowlani najczęściej pracują grupami oraz współpracują z innymi specjalistami, istotna jest więc także umiejętność pracy zespołowej. Bardzo ważnymi cechami są również odpowiedzialność, sumienność i systematyczność, które przekładają się bezpośrednio na efektywność pracy całego zespołu pracowników budowlanych.

Wykształcenie pracownika budowlanego

Wykształcenie kierunkowe jest mile widziane, jednak nie jest konieczne. Wspomniana wyżej umiejętność szybkiego nabywania wiedzy i umiejętności jest tutaj kluczową cechą. Wykształcenie zawodowe budowlane może jednak pozwolić zdobyć konkretne umiejętności w toku nauki. Murowanie, szpachlowanie, tapetowanie, tynkowanie, ocieplanie budynków, układanie kostki brukowej czy stawianie rusztowań to przykładowe twarde umiejętności, których posiadanie na pewno ułatwi poszukiwanie pracy na stanowisku pracownika budowlanego. Jednakże, są to jednocześnie umiejętności, które możemy nabyć również na kursach zawodowych, stażach i szkoleniach. Pomocne mogą również okazać się posiadane uprawnienia, przykładowo do pracy na wysokości czy też obsługi podstawowych maszyn i narzędzi.

Planując przyszłość związaną z pracą na budowie, warto zainteresować się studiami na kierunku budownictwo. Jest to kierunek umożliwiający zdobycie specjalistycznej wiedzy między innymi o budownictwie mieszkaniowym, budowie dróg i autostrad, a także renowacji i modernizacji budynków.

Gdzie szukać ofert pracy na budowie?

W trakcie poszukiwania zatrudnienia jako pracownik budowlany najłatwiej będzie zapoznać się z ogłoszeniami dostępnymi w serwisach ogłoszeniowych oraz społecznościowych. Dokładność kategoryzacji szukanych ogłoszeń znacznie ułatwia proces poszukiwania. Świetnym rozwiązaniem będzie również zwrócenie się do profesjonalnej agencji pracy, która pośredniczy w zatrudnieniu, pomoże sprawnie zweryfikować posiadane umiejętności oraz zapozna kandydata z dostępnymi ofertami i bieżącą sytuacją na rynku. (więcej informacji znajdziesz tutaj: https://grupaprogres.pl/budownictwo-i-nieruchomosci/)

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%