Zamknij

Jak odpowiednio dobrać dennice?

13:42, 01.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:42, 01.12.2022

Dennica jest jednym z ważniejszych elementów każdego kotła. Jej kształt może być natomiast różny- trzeba w odpowiedni sposób dobrać go do funkcji, jaką w praktyce ma pełnić taki kocioł. Zadaniem dennicy jest zamknięcie otworu w zbiorniku. To właśnie dennica, umieszczana w dolnej części kotła lub też dedykowanego zbiornika, wpływa na jego funkcjonalność. Standardowo, dennice są wykonywane ze stali węglowej lub też aluminium, w zależności od producenta. Ich umieszczenie w kotle odbywa się poprzez ich przyspawanie. 

Jakie kształty mogą mieć dennice? 

Producenci będą w stanie zaoferować szeroki wybór dennic w różnych kształtach, zaczynają od tych płaskich czy też talerzowych, poprzez dennice o małej wypukłości, dennice koszykowe, elipsoidalne, kuliste, stożkowe, dyfuzyjne czy toroidalne. Ze względu na kształt dennicy często można mówić o jej specyficznych parametrach. I tak, dennice, które są elipsoidalne lub o małej wypukłości, zazwyczaj posiadają sporą sztywność i będą nadawały się do zbiorników, w których utrzymywane jest małe i średnie ciśnienie. Tymczasem, tam, gdzie magazynuje się ciecze- sprawdzą się dennice płaskie. Ciecze bezciśnieniowe tego typu można też przechowywać w dennicach stożkowych. Dopasowanie dennicy do zastosowania zbiornika jest tutaj kwestią priorytetową. 

Czym jeszcze charakteryzują się dennice? 

Oprócz tego, że w sprzedaży można znaleźć różne ich kształty, mogą się one różnić także wielkością, co jest naturalne ze względu na fakt, że mogą być stosowane w zbiornikach, kotłach i cysternach o różnej wielkości. Dodatkowo, jeśli tylko istnieje takie zapotrzebowanie, dennice z powodzeniem można wykonać na specjalne zamówienie tak, aby dopasować ją do innych elementów znajdujących się w danym zakładzie przemysłowym. Bezsprzecznie jednak, dennice są produktami o wysokiej jakości, które mają bardzo dobre parametry wytrzymałościowe i które są trwałe. Znajdują więc szerokie zastosowanie w przemyśle chemicznym, w przemyśle ciężkim, w gazownictwie oraz ciepłownictwie. Ze względu na fakt, że dennica ma bezpośredni kontakt z gazem lub cieczą znajdującą się w zbiorniku musi być wyjątkowo wytrzymała na różnicę temperatur, nie może ulegać odkształceniom, a także musi doskonale opierać się działaniu substancji o charakterze zasadowym lub też kwasowym. 

W jaki sposób produkuje się dennice? 

Zadaniem tym trudnią się zakłady zajmujące się profesjonalną obróbką stali. Pierwszym etapem produkcji dennicy jest wycięcie określonego kawałka stali w formie krążka o pożądanej średnicy. Tak wycięty materiał można w kolejnym kroku formować podczas jego obróbki. Nadaje mu się wówczas pożądany kształt, a zbędne skrawki obcina się w sposób jak najbardziej precyzyjny. Zazwyczaj, dennice są produkowane podczas tzw. obróbki wykonywanej na zimno. W szczególnych przypadkach brana jest pod uwagę obróbka w wysokiej temperaturze. Dzięki odpowiednim maszynom oraz opatentowanej technologii produkcji powstają elementy, które mogą doskonale sprawdzać się podczas codziennego użytku. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%