Zamknij

Czym jest transport międzynarodowy?

13:26, 01.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:28, 01.12.2022

Czy chciałbyś dowiedzieć się, czym jest transport międzynarodowy? Jakie zasadnicze funkcje pełni i jakie jego cele możemy wyróżnić? Jaką rolę pełni w nim spedycja i co kryje się pod tym pojęciem? Na te wszystkie pytania będziesz znać odpowiedź po lekturze tego krótkiego artykułu. Zapraszamy zatem do jego przeczytania.

Definicja ogólna

Ogólna definicja transportu mówi nam, że można go określić mianem procesu, w trakcie którego dochodzi do przemieszczenia się ludzi, rzeczy bądź energii z jednego miejsca do drugiego. Transport ma na celu zaspokojenie wszelkiego rodzaju jednostek. W efekcie transportu mamy do czynienia z usługą przewozową. Transport może odbywać się na terenie jednego kraju bądź posiadać wymiar międzynarodowy.

Transport międzynarodowy jest zatem usługą transportową, która odbywa się z jednego kraju do drugiego. Zgodnie z prawem obowiązującym na terenie Rzeczpospolitej Polskiej do transportu międzynarodowego nie zaliczamy transportu, który odbywa się na terenie Unii Europejskiej. Tzn., że w przypadku, gdy transportujemy towar z Polski do Niemiec, nie jest to transport międzynarodowy, a wewnątrzwspólnotowy. 

Możemy wyróżnić trzy zasadnicze rodzaje transportu: lądowy, morski oraz lotniczy.

Jakie wyróżniamy funkcje transportu międzynarodowego?

Transport międzynarodowy pełni szereg funkcji, które odgrywają bardzo ważną rolę. Zaliczyć do nich możemy m.in. funkcję produkcyjną. Transport międzynarodowy odpowiada bowiem za przemieszczenie surowców do miejsc produkcji oraz przemieszczenie gotowego wyrobu do miejsca jego odbioru. Możemy też wyróżnić funkcję polityczno-społeczną, transport tego rodzaju odpowiada bowiem za utrzymanie dobrych relacji międzyludzkich. Pozwala on na wymianę kulturalną i lepsze zrozumienie innych kultur. Jako jednostki mamy też dzięki niemu szansę przemieszczania się z miejsca zamieszkania do miejsca pracy. W aspekcie gospodarczym transport międzynarodowy umożliwia nam poszerzenie rynku zbytu naszych produktów, dzięki temu jest on w stanie zintegrować różne gospodarki ze sobą. 

Cele transportu międzynarodowego

Istnieje wiele różnych powodów, dla których państwa decydują się na transport międzynarodowy. Tomasz Szczepaniak w swojej pracy pt. Transport i spedycje w handlu zagranicznym, wyróżnia następujące cele takiego transportu, do jakich zaliczyć można przede wszystkim: rozwój transportu, jego modernizacja, a także tworzenie systemów, które wpływają pozytywnie na rozkwit gospodarczy. Szczepaniak zalicza niniejsze cele do celów długofalowych. Aby je osiągnąć, niezbędne jest osiągnięcie na początek mniejszych celów takich jak: rozwijanie węzłów transportowych, przeciwdziałanie monopolowi w sektorze transportowym, wspieranie rozwoju konkurencji, dbanie o bezpieczeństwo transportu przy wykorzystaniu do tego nowoczesnych metod.

Spedycja

O transporcie międzynarodowym nie sposób wspomnieć, bez wyjaśnienia czym jest pojęcie spedycji. Jest to mianowicie usługa, przy pomocy której organizuje się przemieszanie towarów od nadawcy do odbiorcy z wykorzystaniem odpowiednich środków i sposobów transportu. Usługę tę organizuje spedytor, którego zasadniczym zadaniem jest działanie na rzecz dobra swojego klienta, ponieważ ów klient powierza spedytorowi swoje towary. Spedytor powinien tak zorganizować swoją usługę, aby jak najlepiej odpowiadała ona potrzebom swoich klientów.  Umożliwia mu to rozwinięta przez niego sieć kontaktów oraz znajomość branży transportowej. Są to oczywiście usługi odpłatne, świadczone bądź to w swoim imieniu, bądź w imieniu osoby zlecającej. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%