Zamknij

Jak korzystnie zezłomować stary samochód?

11:22, 26.10.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:23, 26.10.2022

Starego samochodu nie da się ot tak porzucić czy wystawić do śmietnika. Musi on trafić do utylizacji, a zaniedbanie tego obowiązku może się okazać dla kierowcy bardzo kosztowne. Co w takim razie powinno się zrobić ze swoim wrakiem? 

Kiedy auto nadaje się do zezłomowania? 

Samochodem da się jeździć nawet przez dwadzieścia lat, niemniej przychodzi w końcu taki moment, gdy pojazd przestaje się nadawać do użytku, a jego dalsza naprawa po prostu jest nieopłacalna. Takie auto trafia na złom, gdzie wymontowuje się z niego wartościowe części, a reszta idzie do utylizacji. Legalnym złomowaniem starych aut zajmują się Stacje Demontażu Pojazdów. Nim odda się swój samochód do takiego miejsca, warto sprawdzić, czy stacja rzeczywiście działa zgodnie z prawem – SDP musi mieć licencję wydaną przez Marszałka Województwa, a jej działalność jest wpisana do rejestru przedsiębiorców. 

Czy można oddać wrak do skupu? 

Również takie miejsca jak skup aut Toruń są zainteresowane nabywaniem starych, zniszczonych samochodów. Odkupione wraki są rozbierane na części, które później trafiają na rynek wtórny. Reszta jest utylizowana zgodnie z przepisami o ochronie środowiska. Skupy płacą więcej niż osoby prywatne zainteresowane odkupieniem wraku, a cała procedura trwa zdecydowanie krócej niż na rynku wtórnym. 

Dużą zaletą skupów jest to, że przyjmują one samochody w każdym stanie. Właśnie do skupu warto oddać auto po wypadku, przeznaczone do kasacji, dzięki czemu uda się odzyskać brakującą kwotę polisy – w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych wypłaca się tylko równowartość pojazdu z dnia wypadku, pomniejszoną o wartość wraku, który kierowca musi sprzedać sam. Ze skupem podpisuje się umowę kupna sprzedaży, natomiast kiedy wrak idzie do utylizacji, wystawiane jest zaświadczenie o zezłomowaniu w SDP. 

Po wrak skup wysyła własną lawetę i przeważnie jest to darmowa usługa, wliczona w cenę pojazdu. Ze skupem formalności można załatwić w maksymalnie kilka dni, a pieniądze wypłacane są od razu, w gotówce. 

Wyrejestrowanie auta 

Skup aut w Inowrocławiu - https://kupimyauto.com/skup-aut-inowroclaw/, jako nowy właściciel, może zatrzymać polisę OC, zwykle jednak odstępuje od umowy, dzięki czemu kierowca może się starać o zwrot niewykorzystanej części składki. Wraz z podpisaniem umowy skup staje się nowym właścicielem samochodu, dlatego należy mu przekazać dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu. Jeśli auto trafia na złom, tablice rejestracyjne oraz dokumenty samochodu zostają unieważnione – tym samym dany pojazd przestaje istnieć i trzeba go już tylko wyrejestrować w stosownym wydziale komunikacji. 

Do wyrejestrowania potrzebny jest wypełniony wniosek, zaświadczenie wydane przez Stację Demontażu Pojazdów, dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz tablice rejestracyjne. Właśnie dlatego nie opłaca się złomowanie pojazdu na nielegalnych szrotach – w takim miejscu nie ma co liczyć na zaświadczenie o utylizacji, a bez niego będzie problem z wyrejestrowaniem pojazdu. Mało opłacalna jest też samodzielna rozbiórka starego samochodu – odzyskane części da się wprawdzie sprzedać, ale za niekompletny wrak stacja demontażu zażąda wysokiej dopłaty. 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%