Zamknij

Licytacja komornicza nieruchomości – jak ona wygląda?

13:35, 16.09.2022 ARTYKUŁ SPONSOROWANY Aktualizacja: 13:00, 19.09.2022

Wielu z Was pewnie słyszało o licytacjach komorniczych. Gorzej jest jednak z wiedzą odnośnie tego, jak wygląda cały ten proces. Z tego powodu postanowiliśmy stworzyć artykuł, który tę kwestię nieco wyjaśni. Zapraszamy do lektury.

Na czym polega licytacja komornicza?

W przypadku licytacji nieruchomości mówimy o sprzedaży dobra należącego do dłużnika. Tego typu wydarzenia organizuje się po to, aby osoby zadłużone zyskały środki do spłaty swoich należności. Ważne jest to, aby wobec dłużnika było wszczęte postępowanie egzekucyjne. Licytacje komornicze nieruchomości to również szansa dla wielu osób na zakup domu lub mieszkania w okazyjnej cenie.

Poprzedzenie licytacji komorniczej

Istotne jest to, że odzyskiwanie należności od dłużnika przez komornika nie oznacza od razu licytowania jego nieruchomości. Na samym początku będą podejmowane próby windykowania pieniędzy z oszczędności lub dochodów osoby zadłużonej. Dopiero w sytuacji, gdy to będzie niemożliwe, zostają podjęte kolejne kroki. W dodatku licytacja komornicza musi zostać poprzedzona wezwaniem osoby zadłużonej do uregulowania wierzytelności. Od momentu otrzymania wezwania, dłużnik ma dwa tygodnie na spłatę swoich zobowiązań. Jeśli nie zostaną one uregulowane, dopiero wówczas mogą zostać wprowadzone licytacje komornicze. Dodajmy, że zajęcie mieszkania wiąże się ze sporządzeniem odpowiedniego wpisu do hipoteki nieruchomości. Przed licytacją majątek dłużnika zostaje wyceniony.

Informacje zawarte w obwieszczeniu

Jeśli wiemy już, że dojdzie do licytacji, sąd i komornik muszą podać do wiadomości publicznej informacje o niej. O licytacji należy poinformować przynajmniej z 14-dniowym wyprzedzeniem. Należy również zamieścić następujące informacje:

• datę,
• adres, pod którym odbędzie się licytacja,
• opis nieruchomości - mogą być w nim również zawarte fotografie,
• cena wywoławcza i szacowana wartość nieruchomości,
• kwota wadium.

Co również istotne, osoby zainteresowane mogą umówić się na oględziny nieruchomości. Te odbywają się w dni robocze.

Przebieg licytacji komorniczej

Wzięcie udziału w wydarzeniu nie jest szczególnie skomplikowane. Na początku musimy wnieść wadium o ustalonej kwocie. Jest to wymóg obligatoryjny. Jest to jedna dziesiąta sumy oszacowanego majątku dłużnika. Wpłatę musimy uiścić najpóźniej do jednego dnia przed rozpoczęciem licytacji. Co istotne, po zakończonej licytacji pieniądze te do nas wracają, o ile to nie my w niej zwyciężyliśmy. Z kolei w przypadku wygrania licytacji - kwota, którą przyjdzie nam zapłacić, jest pomniejszona o wartość wadium.

Wydarzenie jest prowadzone przez komornika oraz sędziego. Wszystko odbywa się w formie ustnej. Cena wywoławcza nigdy nie może być niższa niż ¾ oszacowanej wartości nieruchomości. Z kolei podbijanie ceny podczas licytacji nie może być niższe niż jeden procent ceny wywoławczej. Osoba, która zaproponuje największą kwotę, wygrywa. Następnie musi uregulować zapłatę w ciągu czternastu dni. Swego rodzaju nowością jest branie udziału w tego typu wydarzeniach drogą online.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%