Zamknij

Narzędzia Business Intelligence, które warto znać — lista

12.15, 07.09.2022 .

 

Większość firm korzysta z rozwiązań IT, takich jak programy księgowe, systemy magazynowe czy CRM lub ERP. Jeśli chcemy skutecznie rozwijać firmę na rynku, ważne jest również, aby zadbać o dobrą analitykę biznesową, czyli działania zwane Business Intelligence. Ułatwić nam to mogą odpowiednie narzędzia, którym się dzisiaj przyjrzymy.

Czym są narzędzia Business Intelligence?

Business Intelligence to nic innego jak analityka biznesowa. Pojęcie to jest bardzo pojemne i zawiera w sobie mnóstwo różnych działań związanych z funkcjonowaniem firmy. Można powiedzieć, że są to procesy zbierania wiadomości o firmie, poddawania ich analizie cyfrowej i przekształcania ich w wiedzę, która umożliwi lepsze konkurowanie na rynku. Te działania byłyby niemożliwe, gdyby nie odpowiednie narzędzia z zakresu IT, które pomagają
w przeprowadzaniu Business Intelligence. Są to najróżniejsze oprogramowania, które pozwalają sprawniej tworzyć analizy danych. Wprowadzeniem takich narzędzi możemy zająć się sami, lub powierzyć to specjalistom, np. system Business Intelligence pomoże wdrożyć firma z Warszawy (ittouch.pl). Jeśli nie zatrudniamy swoich pracowników z zakresu IT, warto oddać te obowiązki fachowcom, którzy zrobią to bardzo profesjonalnie.

O czym pamiętać wybierając narzędzia Business Intelligence?

Jeśli podejmujemy decyzję o wprowadzeniu systemów Business Intelligence, aby skutecznie móc rozwijać firmę, warto przemyśleć najważniejsze potrzeby. Przede wszystkim narzędzia tego typu powinny być intuicyjne i proste w użyciu, aby nie utrudniały pracy, a polepszały jej jakość. Przedsiębiorcy wyróżniają kilka właściwości, które powinny posiadać narzędzia Business Intelligence i są to: wysokie standardy bezpieczeństwa, analiza w czasie rzeczywistym, możliwość samodzielnego tworzenia raportów i dostęp do wspólnej bazy danych wielu użytkowników. Oprócz tego klienci cenią sobie opcje integracji z innymi systemami.

Lista popularnych narzędzi Business Intelligence

Na polskim rynku dostępnych jest wiele różnych systemów Business Intelligence. Trzeba jednak przyznać, że nie każdy z nich jest warty zainteresowania. Jakie narzędzia są najpopularniejsze?

  • Qlik Sense — to narzędzie typu self-service, czyli niewymagające angażowania specjalistów działów IT. Proste w obsłudze, z którym pracownicy powinni poradzić sobie sami. Charakterystyczna cecha tego systemu to szybkość działania. Umożliwia prowadzenie analiz z zakresu kontrolingu, logistyki i marketingu. Możemy również zintegrować Qlik Sense z innymi systemami, np. CRM czy ERP.
  • Microsoft Power BI — ten system wymieniany jest jako jedno z najlepszych narzędzi Business Intelligence nie bez powodu. Raporty można wykonywać na wszystkich dostępnych urządzeniach. Dane pobierane są z różnych źródeł, co
    daje jeszcze lepszy obraz analiz. Oprócz tego narzędzie umożliwia wprowadzanie pytań w języku naturalnym, dzięki funkcjonalności Q&A. Wszystkie wprowadzane dane są zabezpieczane przez Microsoft. System jest łatwy w obsłudze i posiada wiele praktycznych opcji. Microsoft Power BI posiada możliwość integracji z innymi, zewnętrznymi systemami.
  • Tableau — tak jak inne narzędzia z naszego zestawienia, jest to proste narzędzie self-service zarówno dla klientów biznesowych, jak i osób niedoświadczonych w analizie danych. Przetwarzanie jest mocno zautomatyzowane, a także możliwa jest prezentacja i udostępnianie analiz w postaci np. dashboardów menadżerskich. Przez wielu przedsiębiorców Tableau jest uznawany za najlepsze narzędzie Business Intelligence.

Oprócz wyżej wymienionych najczęściej wybieranych systemów do analityki biznesowej jest jeszcze wiele innych, popularnych narzędzi. Są to między innymi: Xplenty, Zoho Analytics, Birst, IBM Cognos, Pentaho. To, na jaki system się zdecydujemy, jest w dużej mierze kwestią indywidualną. Decyzję trzeba więc podjąć, mając na uwadze potrzeby zarówno firmy, jak i swoje własne.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%