Zamknij

Czy domy w stylu dworkowym są modne?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY + 16:08, 05.04.2022 Aktualizacja: 16:11, 05.04.2022

Domy przypominające stylem polskie dworki szlacheckie są niezmiennie bardzo popularne już od wielu lat. Wiele osób ciągle decyduje się na zbudowanie domu w tym stylu. Coraz częściej właściciele starszych domów wykonują remonty, aby nadać posesjom styl dworku polskiego. Do tego celu doskonale nadają się elementy sztukaterii zewnętrznej, takie jak kolumny jońskie, gzymsy, bonie i wiele innych.

Charakterystyczne cechy stylu dworkowego

Czym się wyróżnia styl dworkowy? Jest to styl klasyczny, który charakteryzuje się dużą dbałością o detale, zarówno w środku domu, jak i na zewnątrz. Obecnie domy często stylizowane są na dworki polskie. Domy w stylu dworkowym stanowią połączenie klasyki z nowoczesną. Najczęściej są budowane na planie prostokąta, parterowe z zagospodarowanym poddaszem. Budowane są one na osiedlach położonych w mieście oraz w okolicach miast, a także na wsi. Doskonale nadają się do zamieszkania przez rodzinę z dziećmi.  

Domy dworkowe posiadają wiele charakterystycznych zdobień architektonicznych na elewacji. Szczególnie ważną rolę odgrywać powinien bogato zdobiony front domu. Domki w stylu dworkowym posiadają charakterystyczny mały ganek przed wejściem, zwieńczony kolumnami jońskimi, polskimi lub wykonanymi w innym stylu. Front domu może być także zdobiony dekorami, gzymsami lub listwami nadokiennymi i wokół drzwi wejściowych. W celu uzyskania ciekawych efektów architektonicznych stosuje się często sztukaterię zewnętrzną.

Najczęściej wykorzystywane komponenty sztukaterii

Aby nadać budynkom styl dworkowy warto zdecydować się na zastosowanie sztukaterii zewnętrznej. Elementy sztukaterii oferowane w wielu różnorodnych formach i wzorach. Najczęściej stosowane są listwy elewacyjne, gzymsy nadokienne, bonie proste i narożne, panele i deski elewacyjne. Płaskie powierzchnie elewacji  można upiększyć dekorami różnego rodzaju. 

Jednym z najpopularniejszych elementów sztukaterii, stosowanym w domach w stylu dworkowym są kolumny, które zwykle umieszczane są przy wejściu. Kolumna pełni funkcję ozdobną, stanowi także wzmocnienie konstrukcji domu. Najczęściej oferowane są: kolumna jońska, kolumna polska oraz prosta. Każda taka kolumna składa się z 3 podstawowych części: bazy, głowicy i trzonu. Wszystkie elementy kolumn sprzedawane są oddzielnie. 

Domy dworkowe – zalety sztukaterii zewnętrznej

Sztukateria zewnętrzna zwykle produkowana jest w kolorze białym. Elementy ozdobne, takie jak kolumna jońska, kolumna polska, listwy, panele i dekory najlepiej oddają styl dworkowy, gdy pozostają właśnie w tym kolorze. Świetnie się wtedy prezentują, także w połączeniu z ciemniejszymi ścianami. Można je jednak z powodzeniem malować farbami do elewacji.

Sztukateria ma wiele zalet. Nie tylko pozwala na nadanie budynkom określonego stylu, ale także wpływa na wzmocnienie elewacji, zamaskowanie uszkodzeń, zabezpieczenie narożników przed uszkodzeniem. Elementy sztukateryjne są długotrwale odporne na działanie wody i słońca. To bardzo lekkie komponenty, dlatego nie trzeba się martwić, że obciążą dodatkowo elewację.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%