Zamknij

Co grozi za nielegalny wywóz odpadów?

MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY + 12:24, 28.02.2022 Aktualizacja: 12:27, 28.02.2022

Generujemy ogromne ilości odpadów: komunalnych, budowlanych, wielkogabarytowych. Wszystkich się pozbywamy w różny sposób. Istnieją określone przepisy i zasady wywozu i utylizacji odpadów. Próby ich ominięcia i pozbywanie się odpadów w sposób samowolny zagrożone są surowymi karami. Jakie sankcje przewiduje prawo za nielegalny wywóz odpadów?

Podstawowa klasyfikacja odpadów

W dużym uproszczeniu można rozróżnić dwie kategorie odpadów. Są to:

• Odpady komunalne (zwykłe), które wytwarzamy każdego dnia w naszych gospodarstwach domowych – wyrzucane do pojemników na odpady komunalne, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami posegregowane. Pojemniki są odpowiednio oznakowane kolorami

• Odpady wielkogabarytowe; zalicza się do nich gruz, odpady budowlane oraz wszelkie inne odpady wielkogabarytowe, np. stare meble. Nie wolno umieszczać ich w pojemnikach na odpady komunalne, można się ich pozbyć odstawiając we własnym zakresie do PSZOK (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) lub zamawiając wywóz gruzu i innych odpadów wraz z kontenerem.

Nielegalny wywóz odpadów oznacza utylizację ich niezgodną z prawem. W Polsce kwestie legalności wywozu i utylizacji śmieci oraz penalizację za naruszenie prawa w tym zakresie reguluje Kodeks wykroczeń.

Wysokie kary finansowe

Art. 24 Kodeksu Wykroczeń ustala wysokość kar za niezgodne z prawem gospodarowanie odpadami. Za nielegalny wywóz śmieci tenże Kodeks przewiduje nałożenie mandatu karnego w wysokości od 20 do 5 tys. złotych, zależnie od rodzaju i ilości odpadów.

Ale nie tylko nie wolno wywozić odpadów w niedozwolony sposób i w miejsca do tego nieprzeznaczone. W Kodeksie wykroczeń istnieje zapis o składowaniu odpadów. Zgodnie z art. 117 nie wolno składować luzem, nawet na własnej posesji, gruzu i innych odpadów w dużych ilościach. Wynika to z zasady obowiązku utrzymania czystości na własnym terenie. Niezastosowanie się do tego przepisu może skutkować mandatem w wysokości 1500 złotych.

Z kolei w art. 162 § 1 Kodeksu wykroczeń mowa jest o składowaniu odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych:

Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany.

Zatem kary są przewidziane za tworzenie i utrzymywanie nielegalnych wysypisk śmieci, np. w lasach. Dzikie wysypiska śmieci stanowią duże niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt, ponadto zanieczyszczają powietrze i lokalne wody gruntowe.

Za wyrzucanie niedozwolonych odpadów do pojemników na śmieci komunalne (np. do osiedlowych śmietników) grożą kary dodatkowe. Firma, która obsługuje wywóz odpadów komunalnych z danego rejonu, ma prawo nałożyć na lokatorów opłatę, jeżeli odpady te doprowadzą do powstania szkody, np. uszkodzenia pojazdu asenizacyjnego, linii sortującej, itp. Ponadto wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa może obciążyć lokatora pozbywającego się śmieci w nielegalny sposób. Pamiętajmy, że na większości osiedli zainstalowany jest monitoring i ustalenie winowajcy nie jest trudne. Coraz częściej też monitoring znajduje się w lasach i innych odludnych miejscach, gdzie istnieje ryzyko powstania nielegalnego wysypiska śmieci.

Legalne pozbycie się gruzu i odpadów budowlanych

Jak już wiadomo, gruzu i odpadów budowlanych nie wolno wyrzucać do śmietników komunalnych. W miastach funkcjonują Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), gdzie można bezpłatnie odstawić tego typu odpady. Jednak kosztuje wynajęcie specjalnego pojazdu (wywrotki) z kierowcą, załadunek, do tego nie ma pewności, czy PSZOK przyjmie wszystkie odpady. Najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie usługi wywozu odpadów w firmie, która wypożycza kontenery na gruz i odpady budowlane, a następnie wywozi je i utylizuje całkowicie zgodnie z prawem. W Poznaniu jedną z takich firm jest firma https://www.odpady-skip.pl/.

Zamówienie usługi jest bardzo proste – wystarczy zadzwonić do firmy lub skontaktować się mailowo, podać adres, gdzie ma być podstawiony kontener i datę podstawienia. Odpady zostaną wywiezione w ustalonym dniu i prawidłowo zutylizowane. Opłata za usługę jest z całą pewnością niższa, niż wynosiłby mandat karny za nielegalny wywóz odpadów.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%