Młoda cera bardzo często sprawia swojej posiadaczce wiele problemów – może albo nadmiernie się przetłuszczać albo przesuszać, do tego pojawia się trądzik i inne widoczne niedoskonałości. To wszystko sprawia, że nastolatce dużo trudniej jest dbać o dobrą kondycję swojej skóry. Na szczęście z pomocą przychodzą odpowiednio dobrane kosmetyki, a także kilka przydatnych zasad pielęgnacji cery problematycznej.
Charakterystyka młodej cery
Podczas okresu dojrzewania w organizmie młodego człowieka zachodzi wiele zmian hormonalnych, których efektem mogą być problemy skórne. Nasila się choćby praca gruczołów łojowych, w efekcie czego pojawiają się rozszerzone pory, zaskórniki i wypryski. Zwiększona ilość sebum i rogowacenie ujść mieszków włosowych to z kolei idealne warunki do namnażania się bakterii powodujących stany zapalne, czyli trądzik. Częstym błędem popełnianym przez młode osoby jest chęć pozbycia się nadmiernego błyszczenia skóry poprzez stosowania mocnych kosmetyków oczyszczających w dużych ilościach. Takie działanie może jeszcze bardziej nasilić problemy, ponieważ prowadzi do nadmiernego wysuszenia, następnie do produkowania jeszcze więcej sebum (jest to reakcja obronna skóry), co przyczynia się do zatykania porów oraz powstawania nowych zaskórników. Dlatego, aby rzeczywiście pozbyć się niedoskonałości i poprawić stan cery, koniczne jest poznanie jej potrzeb, wprowadzenie do swojej rutyny kilku etapów pielęgnacji, a także stosowanie najlepszych produktów dla młodej skóry.
Etapy pielęgnacji młodej cery
1. Oczyszczenie
Pierwszym krokiem w pielęgnacji młodej cery powinno być oczyszczenie z nadmiaru sebum i martwego naskórka. W tym celu warto stosować produkty antybakteryjne i przeciwzapalne, które zahamują rozmnażanie się bakterii i ograniczą powstawanie wyprysków. Dobre kosmetyki to te delikatnie usuwające zanieczyszczenia oraz niepowodujące podrażnień. Unikaj zatem wszelkich preparatów alkoholowych czy zasadowych, które mogą nadmiernie przesuszać naskórek.
2. Nawilżenie
Drugim krokiem w pielęgnacji cery nastolatki jest odpowiedni krem do twarzy, który nie będzie zatykać ujścia gruczołów łojowych, dzięki czemu nie nasili powstawania wyprysków i zaskórników. Powinien być to lekki kosmetyk o działaniu nawilżającym lub kojącym, na przykład na bazie aloesu. Na tym etapie ważne jest również, aby unikać mechanicznego oczyszczania cery i wyciskania wyprysków, ponieważ to tylko nasila zmiany trądzikowe.
3. Zmatowienie
Cera tłusta i mieszana bardzo często nieestetycznie się błyszczy, dlatego do jej pielęgnowania przydadzą się produkty, które pomogą zakryć niedoskonałości, a jednocześnie nie pogorszą stanu cery – na przykład bardzo popularne wśród nastolatek kremy BB. Używane zamiast ciężkiego podkładu kosmetyki, takie jak krem bb under twenty, o działaniu odżywczym, a zarazem delikatnie kryjącym, błyskawicznie stapiają się z buzią, nie tworzą efektu maski, lecz delikatnie wyrównują koloryt oraz maskują krostki czy zaczerwienienia. Pozwalają skórze oddychać, a jednocześnie zmniejszają wydzielanie sebum.
4. Makijaż
Dobre kosmetyki do makijażu to takie, które nie tylko kryją niedoskonałości (jak choćby korektor), ale także matują, wygładzają i odświeżają cerę, gwarantując perfekcyjne wykończenie (na przykład sypki puder rimmel match perfection puder). Trzeba jednak pamiętać, że produkty korygujące trądzik mogą przesuszać skórę, podrażniać ją, zatykać pory i nasilać powstawanie wykwitów. Dlatego tak ważna jest codzienna higiena i dokładne mycie pędzli. Gdy już zadbasz o odpowiednie zmatowienie cery, możesz uzupełnić makijaż o ulubione kolorowe kosmetyki. Do największych hitów kosmetycznych niezmiennie należą matowa szminka w kredce do ust maybelline superstay ink crayon, tusz do rzęs max factor 2000 calorie oraz eveline róż w sztyfcie.
5. Maski
Wszystkie inne dodatkowe zabiegi wzmacniające codzienną pielęgnację, na przykład stosowanie oczyszczającej maseczki, warto wykonywać raz w tygodniu. Silne właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne mają przede wszystkim kosmetyki z wyciągiem z liści drzewa herbacianego, które regulują nadprodukcję sebum.