Zamknij

Jak przebiega recykling szkła?

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY + 15:49, 25.10.2021 Aktualizacja: 15:50, 25.10.2021

Szkło to tworzywo, które może być w całości poddawane recyklingowi. Materiał ten można przetapiać dosłownie w nieskończoność, bez wpływu na obniżenie jego jakości. Jednak, aby było to możliwe, niezwykle istotna jest selektywna zbiórka szklanych odpadów. Gdzie i jak wyrzucać szkło? Jak przebiega recykling tego tworzywa i co z niego powstaje? Odpowiedź na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym tekście.

Na czym polega recykling szkła?

Przez lata utarło się przekonanie na temat ponownego wykorzystania szklanych odpadów, według którego recykling tego tworzywa polega na oczyszczeniu, umyciu szklanych opakowań i wprowadzeniu ich do ponownego użytku. To bardzo błędne przekonanie. Recykling odpadów szklanych polega na stworzeniu z nich stłuczki szklanej, z której produkuje się nowe szklane opakowania. To niezwykle przyjazne środowisku i ekologiczne działanie.

Recykling szkła krok po kroku

• Segregacja odpadów szklanych w gospodarstwie domowym

Aby wywóz śmieci mógł odbyć się prawidłowo, niezbędna jest odpowiednia segregacja odpadów. Miejscem, do którego należy wyrzucać szkło, są kontenery na śmieci w kolorze zielonym. Do odpadów tych zalicza się butelki i słoiki po napojach i żywności – w skład tego wchodzą także butelki po napojach alkoholowych i olejach roślinnych oraz szklane opakowania po kosmetykach – o ile nie zostały wykonane z kilku trwale połączonych ze sobą surowców.

• Segregacja wyrobów szklanych w sortowni

W kolejnej fazie recyklingu odpadów szklanych dokonywane jest ich ręczne sortowanie, a następnie, przy użyciu płuczki wodnej, oczyszczanie ze wszystkich pozostałości - spożywczych, chemicznych i farmaceutycznych. Aby oddzielić tworzywo od zanieczyszczeń oraz szkło bezbarwne od kolorowego stosowane są separatory elektrooptyczne, które za pomocą wiązek światła identyfikują rodzaj materiału oraz jego zanieczyszczenia. Pierwszym etapem jest wydzielenie szkła bezbarwnego i kolorowego, kolejnym w przypadku szkła kolorowego - separacja szkła zielonego i brązowego.

• Rozdrobnienie szkła na stłuczkę

Po selektywnym sortowaniu odpadów szklanych, następuje wstępne ich kruszenie.

• Segregacja magnetyczna

To etap polegający na wstępnym oczyszczeniu powstałej wcześniej stłuczki z zanieczyszczeń takich jak papier, drewno i folia. Po czym oczyszczona stłuczka trafia do separatorów ferromagnetycznych, pozwalających na oczyszczenie jej z zanieczyszczeń metali żelaznych.

• Rozdrobnienie stłuczki szklanej

Następnie, aby stłuczka mogła być ponownie wykorzystana w hutach szkła, trzeba rozdrobnić ją do wielkości do 35 mm.

• Usuwanie zanieczyszczeń

Wytworzona z recyklingu stłuczka szklana posiada wiele zanieczyszczeń, które należy usunąć. Zanieczyszczenia te usuwane są za pomocą piasku, etap ten charakteryzuje się delikatnością, ponieważ piasek może naruszyć strukturę wytapianego szkła. Oczyszczenie odbywa się za pomocą specjalnego dwupokładowego sita oraz separatorów ferro- i paramagnetycznych. Ostatnim etapem uzdatniania stłuczki jest sortowanie fotooptyczne, podczas którego stłuczka dzielona jest według kolorów.

• Przetapianie stłuczki w hucie szkła

W procesie przetapiania stłuczki w hucie szkła, do zestawu szklarskiego, który trafia do pieca, dodawane są utleniacze lub odpowiednia ilość domieszki stłuczki bezbarwnej. Wszystkie te działania mają na celu osiągnięcie stanu równowagi redukcyjno-utleniającej masy szklanej oraz kompensację wpływu zanieczyszczeń na produkt końcowy. Następnie z tak przetopionej stłuczki szklanej produkowane są nowe szklane opakowania.

Co zyskujemy dzięki recyklingowi odpadów szklanych?

Recykling odpadów szklanych pozwala na ograniczenie zużycia piasku, dolomitu oraz sody. Każda tona uzyskana dzięki odpowiedniej segregacji szkła, pozwala na zaoszczędzenie aż tony piasku kwarcowego, który jest niezbędny do produkcji szkła. Stłuczka szklana roztapia się w niższej temperaturze niż nieprzerobiony surowiec, dlatego podczas produkcji nowego szkła zużywana jest znacznie mniejsza ilość wody i energii.

Przetwarzanie odpadów szklanych to jedno z najbardziej opłacalnych zarówno pod kątem ekologicznym, jak i ekonomicznym działań recyklingowych. Co więcej, przetworzone szkło nie traci na jakości – zachowuje wszystkie swoje pierwotne właściwości i wciąż jest tak samo wytrzymałe, może być więc wielokrotnie przetapiane. Dlatego należy przestrzegać segregacji szkła w gospodarstwach domowych i pamiętać, że do wyrzucania odpadów szklanych służą kontenery na śmieci w kolorze zielonym.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%