Zamknij

Sztukateria wewnętrzna - co to jest?

artykuł sponsorowany + 08:40, 06.07.2020 Aktualizacja: 08:42, 06.07.2020

Sztukateria wewnętrzna kojarzy się głównie z mieszkaniami i wnętrzami, które zaaranżowane są w stylu eleganckim i nowoczesnym. Te stylowe dekoracje ścian zaczynają cieszyć coraz większa popularnością. Występują zarówno w postaci całych płyt styropianowych, jak i pojedynczych listew, które najczęściej wykorzystuje się, aby ładnie zamaskować miejsce styku ściany z sufitem. 

  1. Sztukateria wewnętrzna kiedyś i dziś
  2. Dla kogo jest dedykowana sztukateria?
  3. Jakie są rodzaje sztukaterii wewnętrznej?

Sztukateria wewnętrzna kiedyś i dziś

Sztukateria wewnętrzna bardzo często znajdowała swoje uznanie w epoce baroku, który charakteryzować się elegancją oraz bogactwem zdobień rzeźbionych przez człowieka. Były one świetnym rozwiązaniem, gdyż z powodzeniem zastępowały drogie kamienne rzeźby. Najczęściej znajdowały się one na fasadach budynków oraz w ich wnętrzach. Dziś sztukateria wewnętrzna, a raczej technika jej wykonywania, nie różni się zbytnio od tego, co było kiedyś. Zmiany zaszły jedynie w wykorzystywanych materiałach do tworzenia zdobień.

Niegdyś była to mieszanka piasku marmurowego, wapnia i gipsu. Dziś wykorzystuje się do tego celu gips ceramiczny. W pierwszym etapie prac tworzy się model, który wymaga od mistrza sztukatorskiego nie lada umiejętności. Następnie wykonywana jest forma do wielokrotnego użytku w postaci negatywu. 

Dla kogo dedykowana jest sztukateria?

Sztukateria kojarzona jest głównie z efektownymi zdobieniami ścian, którą bardzo łatwo się montuje. Wykorzystuje się do tego celu klej. Wszelkie szpary i niedoskonałości można ukryć przy pomocy akrylu. Bardzo ważne jest, aby po zamocowaniu sztukaterię wewnętrzną pomalować farbą do ścian. Należy także wiedzieć, że w przypadku tej dekoracji powinno się zachować umiar. Stosowanie jej w dużej ilości może sprawić, że wnętrze będzie przytłaczać i wyglądać mało estetycznie. Sztukateria wewnętrzna nie sprawdzi się również w pomieszczeniach niskich i małych. Idealnym miejsce dla nich są więc stare kamienice i wysokie wnętrza. Gzym ze sztukaterii można wykorzystać na przykład do ukrycia kratki wentylacyjnej, a nawet oświetlenia w pokoju. 

Jakie są rodzaje sztukaterii wewnętrznej?

Sztukaterie dzieli się głównie ze względu na formę, czyli kształt. Wśród nich znajdują się:

  • listwy przypodłogowe
  • listwy przysufitowe
  • listwy naścienne płaskie
  • portale
  • rozety
  • kolumny
  • pilastry

W ofercie producentów sztukaterii wewnętrznej można znaleźć niezliczoną ilość wzorów. Warto dodać, że istnieje możliwość ich łączenia, dzięki czemu pojawiają się nieograniczone możliwości tworzenia wystroju sztukateryjnego

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%