Widły do palet stanowią jeden z wymiennych elementów montowanych na wózkach jezdniowych unoszących. To także od ich stanu technicznego zależy pomyślność wykonywanych operacji transportowych. W poniższym artykule przedstawimy Wam 6 najważniejszych informacji dotyczących wideł do palet. Zapraszamy do lektury!
Widły do palet to stalowe elementy montowane na karetce wózka widłowego. Mają bardzo charakterystyczny kształt litery “L”, który umożliwia wykorzystanie ich w celu pobierania palet z ładunkiem, a następnie ich unoszenia i przetransportowania oraz pozostawienia w konkretnym miejscu. Właśnie z uwagi na obsługę tych konstrukcji wzięła się nazwa - widły do palet. Widły montuje się na różnego typu wózkach jezdniowych, np. takich jak tu wózkach spalinowych, czy tego typu jak tutaj wózkach elektrycznych. W naszym artykule zaprezentujemy Wam 6 informacji dotyczących bezpośrednio wideł do palet. Mamy nadzieję, że nie tylko powiększą one Waszą wiedzę na temat tych elementów, ale także pomogą podczas zakupu czy wymiany wideł na nowe.
Mogłoby się wydawać, iż trudno będzie stworzyć jakąkolwiek różnorodność wśród tak prostych i nieskomplikowanych elementów jak widły do palet. A jednak! Nie wszystkie widły do palet są identyczne. Wyróżnia się m.in.:
- widły składane;
- widły wysuwane;
- widły z antypoślizgową powierzchnią;
- czy bardzo popularne widły z zamontowaną wagą, które pozwalają na zważenie ładunku od razu po pobraniu go przez wózek.
Warto przed zakupem dokładnie przejrzeć różnorodne oferty na widły do palet i wybrać takie, które mogłyby ułatwić codzienną pracę. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuł “Widły do wózków widłowych - na co zwracać uwagę przy ich wyborze?”, który dostępny jest tutaj.
Jest to bardzo ważna informacja, dla przedsiębiorców, którzy planują zakup nowej pary wideł. Widły do palet mogą mieć różnorodny sposób montażu. W tym m.in.:
- widły zawieszane na karetce (najbardziej popularny rodzaj, nazywany inaczej standardowymi);
- widły przykręcane do karetki;
- widły z zaczepem typu PIN.
Przed zakupem nowych wideł koniecznie sprawdź, jak montowane były poprzednie. W przypadku wyboru wideł montowanych w inny sposób, ich umieszczenie na karetce może okazać się niemożliwe.
Nie każdy wie, ale widły także stanowią jeden z elementów podlegających, przeprowadzanej regularnie, kontroli Urzędu Dozoru Technicznego. Co oznacza to w praktyce? Inspektor UDT podczas kontroli może sprawdzić stan techniczny wideł do palet, a w przypadku jeśli nie spełniają one standardów - zalecić ich wymianę (na jej czas wstrzymać dopuszczenie wózka widłowego do eksploatacji). Co może zaniepokoić inspektora UDT?
- pęknięcia i złamania widoczne na powierzchni widły;
- widoczne wygięcie lub wybrzuszenie;
- niesprawne, niestabilne zamocowanie wideł;
- zbyt duże zużycie wideł;
- zbyt duże odchylenie wideł w stosunku do dwóch osi (większe niż 0,5% długości kła lub wysokości trzonu wideł);
- zbyt duży kąt rozwarcia wideł (w przypadku, gdy zwiększył się o ponad 3% w stosunku do oryginalnej wartości).
W każdym z tych przypadków, należy bezwzględnie zaprzestać obsługi ładunków przy użyciu wózków wyposażonych w tego typu wadliwe widły. Może to grozić nie tylko karą finansową ze strony Urzędu Dozoru Technicznego, ale nawet uszkodzeniem czy zniszczeniem transportowanego ładunku.
Pomimo iż widły do palet produkuje się z jak najlepszych jakościowo i mocnych stopów stali, jednak podczas intensywnego użytkowania mogą one ulec ścieraniu się. Jeżeli zauważysz oznaki ścierania się powierzchni wideł, nie możesz pozostawać obojętny. Zbyt duży ubytek także sprawia, że konieczna staje się wymiana wideł do palet.Co rozumie się przez zbyt duży poziom zużycia widły i jak go zmierzyć? Do zmierzenia stopnia zużycia widły można użyć profesjonalnego, specjalistycznego urządzenia lub po prostu zwykłej suwmiarki. Przed pomiarem warto dokładnie sprawdzić w dokumentach dane dotyczące grubości widły. Poziom zużycia widły nie powinien przekraczać 10% jej oryginalnej grubości, ale też nie powinno być to więcej niż 5mm. W przeciwnym przypadku należy bezzwłocznie wymienić widły do palet na nowe.
Tak samo jak w przypadku zakupu wózków widłowych bardzo ważne jest, aby wybierać dobrej jakości widły do palet, które posiadają zezwolenia oraz spełniają normy ISO 2330.Oryginalne widły do palet posiadają na swojej powierzchni (każda widła osobno) liczne oznaczania, w tym m.in:
- numer seryjny;
- dane marki;
- datę oraz kraj produkcji;
- wymiary (szerokość, grubość, długość);
- maksymalny udźwig.
Oczywiście kolejność występowania poszczególnych danych może się nieco różnić w zależności od firmy i producenta wideł do palet.
Jeśli potrzebujesz zwiększyć długość wideł do palet do 40% ich obecnej długości, nie musisz kupować nowej pary tych elementów. Wystarczy, że skorzystasz z pomocy przedłużek do wideł. Przedłużki do wideł, stanowią nakładane na widły konstrukcje, które zwiększają ich powierzchnię roboczą. Należy jednak pamiętać, iż właściwa widła musi stanowić minimum 60% podstawy dla przedłużki, tak aby trzymała się ona stabilnie i bezpiecznie.
W powyższym artykule zaprezentowaliśmy Wam 6 najważniejszych informacji dotyczących wideł do palet. Warto je znać i wiedzieć m.in. o tym, kiedy zużycie wideł nie zezwala na dalsze ich użytkowanie, czy jak w szybki sposób zwiększyć powierzchnię pracy widły. A jeśli chcecie wiedzieć jeszcze więcej o widłach zapraszamy do artykułów “Widły do palet - poznaj najważniejsze informacje na ich temat!”, który znajdziecie tutaj oraz “Jak prawidłowo dobrać widły do wózka widłowego?”, który dostępny jest tu.