Pokrowce samochodowe chronią tapicerkę przed uszkodzeniem, zwiększają estetykę wnętrza dzięki czemu podróż jest bardziej komfortowa, zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów. W ofercie większości sklepów samochodowych znajdują się pokrowce na fotele, które występują w wielu odmianach. Jakie funkcje spełniają? Na co warto zwrócić uwagę podczas ich zakupu? O tym więcej w dalszej części tego artykułu.
Odpowiednio dobrane pokrowce samochodowe pozwalają w skuteczny sposób zabezpieczyć tapicerkę przed wszelkimi zabrudzeniami i uszkodzeniami. Jest to idealna ochrona od żaru papierosów, ostrych narzędzi czy zabrudzeń powstałych na skutek przewożenia zwierząt. Z biegiem czasu na tapicerkach wiekowych samochodów można dostrzec plamy, odbarwienia, a nawet dziury. Pokrowce do samochodu to dobry sposób na ukrycie powstałych zniszczeń. Utrzymanie tapicerki w najlepszym stanie jest bardzo ważne w momencie sprzedaży auta. Pokrowce samochodowe pełnią również funkcję ozdobną. Producenci akcesoriów samochodowych oferują szeroki wybór wzorów, kolorów i rodzajów tkanin. Jedni dostosowują pokrowce do koloru lakieru lub wnętrza auta, inni z kolei pragną dzięki nim nadać swojemu samochodowi eleganckiego lub sportowego charakteru.
• Pokrowce samochodowe uniwersalne dopasowują się do praktycznie wszystkich foteli montowanych przez producentów aut różnych marek. Ich zalety to przede wszystkim niska cena, funkcjonalność oraz duża dostępność.
• Pokrowce szyte na miarę dedykowane są z kolei do konkretnych foteli samochodowych, potrzeb kierowcy i jego pasażerów. Decydując się na ten model możemy wybrać konkretny kolor, materiał wykonania oraz dodatkowo zlecić podszycie pokrowców gąbką.
• Maty na siedzenia to nakładki mocowane do foteli samochodowych za pomocą gumek. Obejmują one, jedynie oparcie i siedzisko foteli. Wybierając ten typ pokrowca możemy wybierać pomiędzy matami grzewczymi a magnetycznymi, które jeszcze bardziej podnoszą komfort jazdy. Maty do siedzenia pasują do większości modeli siedzeń, także tych z poduszkami powietrznymi.
• Koszulki na siedzenia doskonale sprawdzają się w modelach aut z bocznymi poduszkami powietrznymi. To atrakcyjne cenowo rozwiązanie, które nie zmienia zbyt mocno wyglądu wnętrza samochodu.
Jaki materiał na pokrowiec wybrać?
• Skóra – do produkcji pokrowców samochodowych stosowana jest zarówno skóra naturalna, jak i eko-skóra. Pokrowce tego typu dobrze przylegają do fotela, dzięki czemu mamy pewność, że nie będą zmieniać położenia w czasie jazdy. Pokrowce ze skóry odporne są na działanie promieni UV i uszkodzenia mechaniczne. Nie nagrzewają się, co jest bardzo ważne w okresie lata, nie pochłaniają też zapachów. Nie należy zapominać również o ich eleganckiej estetyce, która gwarantuje komfortowe podróżowanie.
• Skóra owcza – główną zaletą tego materiału jest jego miękkość oraz fakt, że utrzymuje stałą temperaturę.
• Ekoskóra – z domieszką bawełny i poliestru, odporna na zabrudzenia, nieprzemakalna, miękka, wytrzymała podczas czyszczenia.
• Host – czyli połączenie bawełny i poliestru, które jest wytrzymałe i odporne na zabrudzenia. Materiał służy do produkcji pokrowców uniwersalnych.
• Futro – zazwyczaj wykonane z form syntetycznych, dlatego tego typu pokrowce charakteryzują się przystępną ceną.
• Zamsz – materiał wyróżniający się sporą wytrzymałością mechaniczną oraz miłą w dotyku fakturą.
• Alkantara – syntetyczna odmiana zamszu, wyróżniająca się wysoką odpornością na ścieranie. Pokrowce samochodowe z tego materiału można z łatwością czyścić wodą i miękką ściereczką.
• Welur – miękki, puszysty i bardzo rozciągliwy materiał powstały poprzez połączenie bawełny, poliestru i elastanu. Łatwy w utrzymaniu czystości.
• Winyl – wodoodporny, trwały i łatwy w czyszczeniu.
• Materiały łączone – czyli różnego rodzaju wariacje, które mają na celu rozszerzyć funkcjonalność pokrowców.
• Żakard – charakteryzuje się przede wszystkim szybkim i sprawnym pochłanianiem nagromadzonego kurzu. Materiał wytrzymały i praktyczny w utrzymaniu.