Zamknij

Odszkodowanie z OC za szkody osobowe

artykuł sponsorowany + 12:36, 25.10.2017
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Nie wszyscy poszkodowani mają świadomość, że z OC sprawcy mogą otrzymać o wiele większe odszkodowanie niż z własnego NNW albo nie wiedzą, jakie roszczenia mogą składać, co sprawia, że w efekcie otrzymują niższe odszkodowanie.

Szkoda majątkowa

W przypadku powstania szkody majątkowej, wysokość odszkodowania zależeć będzie przede wszystkim od wyceny rzeczoznawcy. To właśnie na tej podstawie ubezpieczyciel zaoferuje poszkodowanemu konkretną kwotę, dodaje redaktor portalu odszkodowaniepowypadkowe.pl. Poszkodowanemu przysługuje możliwość odwołania się od wysokości danej wyceny, ale pierwszy krok przy szacowaniu wysokości należytego świadczenia będzie należeć właśnie do towarzystwa ubezpieczeniowego. W przypadku szkody majątkowej odszkodowanie przysługuje z tytułu OC sprawcy – przed wszystkim gdy uszkodzone zostanie auto. Jeśli sprawca pozostanie niezidentyfikowany lub jeśli nie wykupił OC, poszkodowany może skorzystać z pomocy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ponadto, odszkodowanie otrzyma także w przypadku posiadania ubezpieczenia AC, choć naprawa z tego tytułu zostanie uwzględniona w historii ubezpieczeniowej i wpłynie na podwyżkę kosztu polisy w przyszłości.

Szkoda osobowa

Uszczerbki na ciele czy urazy psychiczne określane są jako szkody osobowe. Podczas gdy szkody majątkowe ocenia rzeczoznawca, zadośćuczynienie za szkody osobowe w dużej mierze zależy od samego poszkodowanego. W przypadku szkód osobowych odszkodowanie przysługuje z tytułu NNW – w wyniku powstania uszczerbku na zdrowiu będącego konsekwencją nieszczęśliwego wypadku, a także z OC sprawcy. Co więcej, za to samo zdarzenie poszkodowany ma prawo otrzymać pieniądze zarówno z NNW, jak i z OC.

Odszkodowanie z OC

Aby uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy za poniesione szkody osobowej, należy w pierwszej kolejności wziąć od sprawcy numer jego polisy, a następnie zająć się swoim stanem zdrowia. Należy zbierać wszystkie paragony – z OC sprawcy przysługiwać będą bowiem pieniądze na zwrot kosztów leczenia, lekarstw, dojazdów do placówek, a także zadośćuczynienie za doznaną krzywdę i cierpienie fizyczne oraz psychiczne. Ponadto OC sprawcy może pokryć wysokość zarobków utraconych w wyniku wypadku i późniejszego leczenia, a także jednorazowe świadczenie, które umożliwi przekwalifikowanie się lub założenie działalności gospodarczej w przypadku inwalidztwa poszkodowanego.

Cierpienie i szkody psychiczne

O ile koszty leczenia czy utraconych korzyści można łatwo oszacować na podstawie paragonów, inaczej sprawa wygląda w przypadku bólu i cierpienia. Najlepiej więc podać konkretną kwotę, a nie polegać na towarzystwie ubezpieczeniowym, które na pewno zaproponuje mniej korzystną sumę. Aby dobrze oszacować należyte odszkodowanie, warto zastanowić się, co zmieniło się na niekorzyść po wypadku – jakich zadań poszkodowany nie może już wykonywać, jak uciążliwy jest ból spowodowany urazami. Na podstawie tych wszystkich negatywnych konsekwencji powinna następnie zostać dopasowana kwota, która mogłaby je zrekompensować. Niezbędna jest oczywiście odpowiednia dokumentacja – należy więc zbierać wszelkie rachunki, zastanowić się nad poniesionymi stratami niematerialnymi oraz szczegółowo uzasadnić roszczenia, a dopiero potem zgłosić się do ubezpieczyciela.

bezpresji.pl

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu tygodnik.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%