Zamknij

Piaskarki abrazyjne w stomatologii zachowawczej - możliwości i ograniczenia

Artykuł sponsorowany 10:20, 22.07.2025 Aktualizacja: 10:21, 22.07.2025

Wizyta u dentysty często wywołuje wśród pacjentów strach. Wynika on nie tylko z obaw dotyczących bieżącego stanu zdrowia jamy ustnej, ale też z dyskomfortu dotyczącego ewentualnego użycia wierteł i innych narzędzi stomatologicznych. Urządzeniem, które u wielu pacjentów można zastosować zamiast wiertła, jest piaskarka abrazyjna. Na czym polega jej zasada działania i kiedy warto użyć piaskarki w terapii dentystycznej?

Piaskarka abrazyjna - jak działa i komu jest polecana?

Osoby, które cierpią na dentofobię oraz są wrażliwe na ból, mogą źle tolerować przebieg procesu leczenia, w którym korzysta się z tradycyjnych wierteł. U takich pacjentów lek wzbudza nie tylko sam dyskomfort, ale nawet dźwięk szybko obracającego się wiertła.

Piaskarki abrazyjne to urządzenia, które działają zupełnie inaczej. Każde z nich wytwarza - na skutek oddziaływania pędu powietrza - gwałtowny ruch cząstek, które ocierają się o powierzchnię zębiny oraz tkanek miękkich.

Cząstki tlenku glinu w połączeniu z silnie sprężonym powietrzem, mogą być wykorzystywane m.in. do:

  • usuwania osadów i przebarwień,
  • przygotowania powierzchni zębów przed wypełnieniem,
  • leczenia początkowej próchnicy,
  • usuwania starego cementu lub innych kompozytów stomatologicznych.

Kiedy nie należy stosować piaskarek stomatologicznych?

Piaskarka stomatologiczna to urządzenie, które jest polecane osobom wrażliwym na ból, cierpiącym na dentofobię, a także kobietom w ciąży. Jednak mimo swych zalet, ma ona również pewne ograniczenia, które wynikają z konieczności wprowadzenia do jamy ustnej silnie skondensowanego materiału abrazyjnego.

Dlatego piaskarek nie stosuje się u osób cierpiących na przeziębienie, stany zapalne w jamie ustnej, a także na dolegliwości, które w praktyce uniemożliwiają oddychanie przez nos. Piaski protetyczne mogą stanowić również pewne zagrożenie dla osób, które są uczulone na proszek będący związkiem tlenu i glinu.

U osób, u których zastosowanie piaskarki abrazyjnej nie jest możliwe ze względów medycznych, często wykorzystuje się metalowe paski abrazyjne, które od wewnątrz (i nieraz od zewnątrz) pokryte są specjalnym tworzywem o doskonałych właściwościach ściernych. Dentyści stosują je głównie po to, aby usunąć plamy, osady, a także zwiększyć przyczepność zębiny przed zastosowaniem wypełnienia protetycznego.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%