Zamknij

Zbieg egzekucji komorniczych – co robić?

. + 11:16, 25.04.2025 Aktualizacja: 11:22, 25.04.2025
Skomentuj Zbieg egzekucji komorniczych to sytuacja, w której dwóch (lub więcej) komorników prowadzi postępowania przeciwko tej samej osobie i zajmuje te same składniki majątku – najczęściej wynagrodzenie za pracę, rachunek bankowy. Fot.  Adobe Stock Zbieg egzekucji komorniczych to sytuacja, w której dwóch (lub więcej) komorników prowadzi postępowania przeciwko tej samej osobie i zajmuje te same składniki majątku – najczęściej wynagrodzenie za pracę, rachunek bankowy. Fot. Adobe Stock

Długi mogą komplikować życiową sytuację, zwłaszcza gdy wierzycieli jest kilku. Zdarza się, że różni komornicy zaczynają egzekwować należności wobec tej samej osoby – często w tym samym czasie. Taka sytuacja to zbieg egzekucji komorniczych. Co wtedy zrobić? Jak zapobiec takiej sytuacji? Rozwiewamy wątpliwości.

Co oznacza zbieg egzekucji komorniczych?

Zbieg egzekucji komorniczych to sytuacja, w której dwóch (lub więcej) komorników prowadzi postępowania przeciwko tej samej osobie i zajmuje te same składniki majątku – najczęściej wynagrodzenie za pracę, rachunek bankowy. 

W praktyce oznacza to, że:

  • wpływa więcej niż jedno zajęcie tego samego konta lub pensji,
  • dłużnik może nie wiedzieć, ile i komu spłaca,
  • rośnie ryzyko chaosu w spłatach,
  • pojawia się jeszcze więcej stresu.

W takich przypadkach o tym, jak będą przekazywane środki na spłatę zadłużeń, decyduje zwykle sąd lub – w niektórych sytuacjach – Zakład Ubezpieczeń Społecznych bądź pracodawca. Ostatecznie jeden komornik zostaje wyznaczony do prowadzenia wspólnej egzekucji, a pozostali muszą się wycofać.

Czy da się tego uniknąć?

Najlepszą metodą uniknięcia zbiegu egzekucji jest niedopuszczenie do sytuacji, w której wiele spraw trafia równolegle do różnych komorników. Warto więc:

  • reagować na wezwania do zapłaty, zanim sprawa trafi do komornika;
  • próbować negocjować warunki spłaty bezpośrednio z wierzycielem;
  • konsolidować zadłużenia, jeśli jest taka możliwość (w niektórych przypadkach może to być korzystne ze względu na jedną, niższą ratę zamiast kilku osobnych).

Jeśli już masz kilka zaległości, które mogą trafić do egzekucji, zorientuj się z wyprzedzeniem, kto i kiedy może wystąpić do komornika. Dobrze podjąć próbę porozumienia z wierzycielem lub jego przedstawicielem. 

Jak działać przy zbiegu egzekucji komorniczych?

Jeśli już doszło do zbiegu egzekucji, nie wpadaj w panikę. To sytuacja możliwa do opanowania.

Po pierwsze, nie ignoruj pism od komorników. Zbierz wszystkie informacje, ustal, o jakie kwoty chodzi i kto prowadzi dane postępowanie. Możesz też wystąpić z wnioskiem o informację o stanie spraw.

Po drugie, skontaktuj się z wierzycielami. W wielu przypadkach istnieje możliwość ustalenia nowych warunków spłaty – nawet jeśli sprawa jest już u komornika. Niektórzy wierzyciele zgadzają się np. na zawieszenie działań egzekucyjnych po zawarciu porozumienia.

Jeśli jesteś np. klientem B2 Impact, możesz uporządkować swoją sytuację finansową, korzystając z portalu obsługi zadłużenia, na którym ustalisz dogodne dla siebie warunki spłaty.

Pamiętaj, by nie być biernym. Zacznij działać, zanim sprawa się skomplikuje, a odsetki i koszty realizowanych procedur wzrosną. Brak reakcji może Cię sporo kosztować, nie tylko w kontekście finansów, ale również stresu. 

Zbieg egzekucji komorniczych to niecodzienny, ale możliwy scenariusz – zwłaszcza jeśli masz kilka zaległości wobec różnych wierzycieli. W takich chwilach najważniejsze jest zachowanie spokoju, zebranie informacji i podjęcie konkretnych kroków, które pomogą w uregulowaniu Twojej sytuacji. 

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%