Zamknij

Alienacja rodzicielska – co warto wiedzieć o tym zjawisku?

. + 13:58, 24.02.2025 Aktualizacja: 13:59, 24.02.2025

Alienacja rodzicielska to jedno ze zjawisk, o którym mówi się coraz więcej we współczesnym świecie, w którym wiele małżeństw i par posiadających dzieci decyduje się na rozwód czy rozstanie. Pod tym pojęciem kryje się zespół świadomych oraz nieświadomych zachowań jednego rodzica, które w efekcie doprowadzają do zaburzonej relacji dziecka z drugim rodzicem; proces ten przebiega na wielu poziomach, jednak najczęściej alienacja skupia się wokół celowego utrudniania kontaktów z dzieckiem bądź budowania w jego oczach negatywnych opinii na temat drugiego rodzica – lecz nie tylko. Już dziś dowiedz się więcej na temat alienacji rodzicielskiej, jej konsekwencji oraz sposobów na walkę z tym zjawiskiem.

Alienacja rodzicielska z perspektywy prawa. Czy mamy do czynienia z przemocą psychiczną?

Ograniczanie bądź zakazywanie dziecku kontaktów z drugim rodzicem, w momencie gdy sąd wskazał, że powinno ono spędzać czas z obojgiem, stanowi jedną z form alienacji rodzicielskiej – a także przemocy psychicznej. Definicja tego rodzaju znęcania się, w porównaniu do przemocy fizycznej, nie jest wcale taka prosta. WHO podaje, że w ramach przemocy psychicznej można wskazywać działania, które mają na celu uniemożliwić dziecku dostępu do osób dla niego ważnych, na przykład drugiego rodzica. Alienacja jako forma przemocy może także objawiać się w zachowaniach, których celem jest oczernienie drugiego rodzica w oczach dziecka i bliskich. To jednak nie wszystko; również wzbudzanie w dziecku poczucia winy za kontakt z drugim rodzicem, manipulowanie wydarzeniami i przekazywanie dziecku negatywnych informacji również zaliczane są do zachowań mających na celu wyalienowanie rodzicielskie. Wszystkie wymienione zachowania w większości przypadków skutkują zaburzeniem więzi z rodzicem, według psychologów będąc formami aktywnej przemocy psychicznej. Cierpi na tym nie tylko dziecko, lecz także rodzic, któremu zależy na utrzymywaniu z nim kontaktów – pomimo rozstania z partnerem czy partnerką. Biorąc pod uwagę rosnącą skalę alienacji rodzicielskiej, wiele osób doświadczających takiej sytuacji poszukuje pomocy u adwokatów. Niestety, w prawie nie ma obecnie przepisu penalizującego alienację rodzicielską. Nie oznacza to jednak, że rodzic dotknięty alienacją nie może walczyć o kontakt ze swoim dzieckiem.

Jak zaradzić zjawisku alienacji rodzicielskiej?

W przypadku gdy jedno z rodziców znacząco utrudnia drugiemu kontakt z dzieckiem, nie warto czekać aż sprawa rozwiąże się sama. Zamiast tego dobrze jest poszukać pomocy u specjalistów w zakresie spraw rodzinnych. O tym, jak postępować w przypadku znalezienia się w sytuacji bycia alienowanym rodzicem pisze między innymi Kancelaria Adwokacka Chojka. Na stronie www.rozwodznia.pl zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej na temat zjawiska alienacji rodzicielskiej i jego charakterystyki. Adwokat oferuje również swoją pomoc w wypełnieniu wniosku o uregulowanie kontaktów z dzieckiem. Stanie się ofiarą alienacji rodzicielskiej jest wysokim obciążeniem psychicznym; w przypadku gdy mediacje oraz inne środki nie są w stanie przynieść zamierzonego efektu (przywrócić kontaktu z dzieckiem), podjęcie kroków prawnych jawi się jako konieczność. To poważny problem, wymagający zdecydowanego działania – pomoc specjalisty może okazać się tu nieoceniona. Walka z alienacją rodzicielską nie jest czymś łatwym; konkretne działanie oraz odpowiednie przygotowanie to podstawa do tego, by móc dowodzić swoich racji na ścieżce prawnej, a także być przygotowanym pod kątem mentalnym.

(Artykuł zewnętrzny)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%