Sprawdź swoją zdolność kredytową, aby zyskać pewność, że dostaniesz zobowiązanie, które Cię interesuje. Na jej poziom składa się kilka ważnych elementów jak wydatki czy dochody. Oprócz tego musisz wziąć pod uwagę inne kwestie, które obliczysz z doradcą lub w specjalnym kalkulatorze online.
Jak możesz się domyślić, zdolność kredytowa oznacza Twoją zdolność do zaciągnięcia konkretnej kwoty kredytu i jego spłaty. Niezależnie od tego, o jaki kredyt wnioskujesz, bank zawsze najpierw zweryfikuje Twoją zdolność.
Co więcej, zdolność kredytowa będzie inna, gdy wnioskujesz o kredyt gotówkowy, a może różnic się, gdy starasz się o kredyt hipoteczny. Różnicę tę jasno wskażę Ci kalkulator zdolności. Warto z niego skorzystać jeszcze przed złożeniem wniosku o kredyt.
Istotne jest również to, że inną zdolność kredytową będzie miał singiel, inną para, a jeszcze inną rodzina z dziećmi. Przykładowo:
Podane wyliczenia są orientacyjne. Na to, jaką ostatecznie kwotę zaproponuje Ci bank, ma wpływ więcej czynników, np. wysokość wkładu własnego, historia w BIK czy ewentualny dochód pasywny.
Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową? Przewodnik
Jest kilka sposobów na sprawdzenie tego, na jaki kredyt możesz liczyć. Z większości skorzystasz zupełnie za darmo.
Jak sprawdzić, czy masz zdolność kredytową? Możesz:
Z pewnością zadajesz sobie pytanie, jak samemu obliczyć zdolność kredytową? Możesz zsumować wszystkie swoje dochody i odjąć od nich stałe wydatki na utrzymanie. Będą to rachunki za media, koszty wynajmu mieszkania, raty ewentualnych kredytów (jeśli je spłacasz) i inne stałe zobowiązania (np. alimenty).
Przykładowo:
Możesz też posiłkować się wzorem na obliczenie wskaźnika DTI. Jest to wskaźnik pokazujący stosunek miesięcznych zobowiązań do dochodu. Jeszcze przed obliczeniem musi sprawdzić ratę kredytu, która Cię interesuje. Pomoże Ci w tym porównywarka kredytów z najlepszymi ofertami.
DTI = Miesięczne zobowiązania finansowe + potencjalna rata / miesięczny dochód netto.
Idealny wskaźnik DTI wynosi max. 40%. Jest to jednak rzadka sytuacja. Zgodnie z rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego wskaźnik DTI powinien wynosić maksymalnie 50% przy dochodach na poziomie średniej krajowe lub 65% powyżej.
Przykładowo:
A jak sprawdzić swoją zdolność kredytową w BIK? Niestety nie jest to możliwe. W BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej, możesz zapoznać się tylko ze swoją historią kredytową. Jeśli pobierzesz raport, znajdziesz w nim wszystkie informacje o spłacie swoich wcześniejszych czy aktualnych kredytów, a także ogólną ocenę kredytową (tzw. scoring).
Jak za darmo sprawdzić zdolność kredytową? Bez wątpienia to najczęściej zadawane pytanie przez osoby chcące starać się o kredyt. Jeśli jesteś jedną z nich, warto poznać szybkie i łatwe w obsłudze narzędzia. Najpopularniejszy jest kalkulator zdolności kredytowej.
Wspomniany kalkulator, inaczej nazywany porównywarką zdolności kredytowej, to narzędzie, które wykona za Ciebie wszystkie obliczenia. Wystarczy, że podasz kilka podstawowych danych:
Korzystając z kalkulatora, możesz dowiedzieć się, ile mniej więcej otrzymasz kredytu. Sprawdź swoją zdolność kredytową, a wskaże Ci on dodatkowo potencjalne banki, w których możesz wnioskować o kredyt.
Na poziom Twojej zdolności kredytowej wpływa wiele elementów. Wiesz już, że są to dochody, wydatki i inne wcześniej wymienione kwestie. Oprócz tego banki biorą pod uwagę także takie aspekty jak spłacane aktualnie kredyty czy pożyczki. Tym, co bardzo obniża zdolność, jest karta kredytowa. Jeśli więc planujesz starać się o kredyt, lepiej ją spłacić i zrezygnować z tego produktu przed złożeniem wniosku.
Przy wyższych kwotach bank może bardziej skrupulatnie weryfikować Twoją sytuację finansową, zawodową czy prywatną. Niekiedy sprawdzane są szczegóły dotyczące zatrudnienia (staż w danej firmie, staż na rynku pracy i w branży, zajmowane stanowisko), miejsca zamieszkania, czy sytuacji rodzinnej.
Nie zawsze weryfikacja zdolności jest konieczna, chociaż warto wiedzieć, że bank zawsze sprawdzi ten element. Jeśli jednak chcesz starać się o niewielką pożyczkę, a masz stałe zatrudnienie, stabilny dochód i wydatki na średnim poziomie, nie musisz tego robić. W tym przypadku prawdopodobnie otrzymasz twierdzącą odpowiedź od banku.