Dzieci kochają słodkości, ale problem pojawia się wtedy, gdy w ciągu dnia jedzą zbyt wiele produktów z cukrem. Często nawet nie zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele nietypowych zachowań lub dolegliwości u naszych pociech wiąże się właśnie z niewłaściwą dietą – w tym ze spożywaniem nadmiaru cukru. Poznaj objawy, których nie można zignorować i które jasno wskazują na to, że czas zmienić sposób żywienia dziecka.
Nadpobudliwość
Z jednej strony nadpobudliwość jest typowym objawem ADHD u dzieci, ale z drugiej strony może też wynikać z niewłaściwej diety. Obecnie ponad 6 milionów dzieci na całym świecie boryka się z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Najważniejsza jest diagnoza, która pozwoli odpowiednio zatroszczyć się o maluchy – w tym dopasować ich dietę w taki sposób, aby nie zawierała zbyt wiele cukru i produktów wysokoprzetworzonych, które nasilają nadpobudliwość.
Obniżona odporność
Dzieci, które jedzą duże ilości cukru, częściej chorują. Do interesujących wniosków doszedł noblista Linus Pauling, który zauważył, że biały cukier prowadzi do zaburzenia działania witaminy C. W organizmie dziecka jedzącego duże ilości słodyczy dochodzi do przedostawania się do systemu immunologicznego mniejszej ilości witaminy C. Cukier prowadzi również do namnażania bakterii, dlatego równie ważne jest ograniczenie spożycia słodkości przy pierwszych objawach np. zapalenia gardła.
Właśnie z tego powodu kluczowe jest to, aby dieta dziecka była zbilansowana, a ilość spożywanego cukru nie przekraczała 6 łyżeczek na dobę. Dobrym rozwiązaniem będzie zamówienie dla dziecka specjalnej diety pudełkowej np. na stronie masterdieta.pl/dieta-pudelkowa/torun/. W ten sposób rodzice mogą zyskać większą pewność, że dbają o prawidłowy rozwój dziecka.
Wzrost masy ciała
Kolejnym problemem jest także nadwaga i otyłość, które często są wynikiem nadmiaru cukru w diecie dziecka. To bardzo ważne, aby kontrolować, ile słodyczy, słodkich napojów czy nawet słonych przekąsek i fast foodów jedzą dzieci. Nadwaga i otyłość to nie tylko wzrost tkanki tłuszczowej, ale przede wszystkim zwiększone ryzyko chorób serca, nadciśnienia tętniczego, kamicy żółciowej czy cukrzycy typu 2.
Drażliwość
Kolejną cechą charakterystyczną dla nadmiernego spożywania słodyczy jest rozdrażnienie, senność i częste uczucie zmęczenia. Nie zawsze dziecko musi być nadpobudliwe po zjedzeniu czekoladek i żelek, innym częstym symptomem jest właśnie wybuchowość czy ciągłe odbywanie drzemek.
Lepiej zadbać o zdrowe posiłki i przekąski, które zapewnia np. firma cateringowa dostępna na stronie masterdieta.pl/dieta-pudelkowa/warszawa/.
Pogorszenie wyników w nauce
Gorsze stopnie w szkole mogą wiązać się także z nieprawidłową dietą dziecka. Nadmiar cukru prowadzi do problemów z koncentracją, zapamiętywaniem, a w ostateczności z nauką. Coraz więcej naukowców zauważa, że dzieci, które spożywają ograniczone ilości cukru, mają wyższy iloraz inteligencji.