Zamknij

Rynek pracy w 2024. Jaka przyszłość czeka poszczególne branże?

artykuł sponsorwany + 09:31, 12.06.2024 Aktualizacja: 09:32, 12.06.2024

W Polsce wciąż obserwowane jest zjawisko rynku pracy pracownika. Oznacza to, większe zapotrzebowanie na pracowników, niż liczbę kandydatów, którzy mogliby objąć wolne posady. Jednakże, w dobie nowych technologii, automatyzacji i zmieniających się potrzeb rynkowych duży nacisk jest też kładziony na posiadanie odpowiednich kwalifikacji. Postęp transformacji gospodarczej i cyfryzacji rodzi pytania o przyszłość branż, takich jak m.in. przemysł, czy usługi. Jakie wyzwania i trendy czekają rynek pracy w 2024 roku?

Nowe technologie i sztuczna inteligencja

Z pewnością jednym z najbardziej widocznych trendów jest rozwój nowych technologii, które przenikają do wielu sektorów gospodarki, usprawniają proces pracy i stają się integralną częścią różnych dziedzin życia i biznesu. Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest do automatyzacji działań, które dotychczas wymagały ludzkiej interwencji. 

Tak jest w przypadku np. przemysłu. W wielu miejscach pracownicy będą musieli postawić na kształcenie i rozwój zawodowy, by móc sprostać nowym wyzwaniom. Zastosowanie robotyzacji i systemów IoT przyczynia się do zwiększenia wydajności, jakości oraz elastyczności produkcji. Nowe technologie mogą być wykorzystywane do usprawnienia pracy, większej dokładności produkcji, a także diagnostyki i utrzymania ruchu maszyn. 

Zapotrzebowanie na niewykwalifikowanych pracowników produkcyjnych może zostać zastąpione potrzebą zatrudnienia osób, które będą dysponowały umiejętnościami technicznymi i cyfrowymi niezbędnymi do nadzorowania pracy automatycznych systemów.

Również automatyzacja dotyczy branży księgowej i finansowej. AI przekształca sposób, w jaki firmy zarządzają swoimi finansami. Nowoczesne usprawnienia pozwalają lepiej zrozumieć finanse, prognozować trendy i podejmować bardziej świadome decyzje inwestycyjne. Chcąc rozwijać się w tej branży i sprostać wyzwaniom, pracownicy tego obszaru będą musieli nabyć umiejętności pożądane na rynku pracy, które związane są z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi do analizy danych. 

W sektorze IT dynamiczny rozwój nowych technologii i AI, a także uczenie maszynowe i Internet Rzeczy (IoT), zmieniają sposób, w jaki tworzy się i dostarcza usługi IT. Wymusza to zapotrzebowanie na pracowników, którzy będą zajmowali się cyberbezpieczeństwem, inżynierią oprogramowania. Potrzebni będą także specjaliści ds. sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego, analizy danych.

Zielona energia i zrównoważony rozwój

Osoby, które zastanawiają się, jaki kierunek kształcenia i rozwoju zawodowego wybrać, by wpasować się w najnowsze trendy rynku pracy, powinny zastanowić się nad zmianami, jakie dotykają rynek pracy w kontekście przejścia gospodarki na zrównoważony rozwój. Wzrost inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii wzmaga zapotrzebowanie na pracowników z tego obszaru. Poszukiwani są specjaliści do projektowania, instalacji, obsługi i utrzymania infrastruktury OZE. Powstają nowe miejsca pracy w obszarach, takich jak budownictwo, inżynieria, logistyka i zarządzanie projektami.

Rozmaite firmy i instytucje poszukują wykwalifikowanych ludzi, którzy będą planować i wdrażać strategie redukcji zużycia energii oraz optymalizować wykorzystanie zasobów odnawialnych. Przyszłość w tej branży rysuje się optymistycznie dla pracowników, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje, są ambitni i otwarci na nowe wyzwania. 

Chcąc śledzić aktualne oferty pracy, warto wejść na stronę – https://www.gowork.pl/, gdzie można w wygodny sposób przy pomocy filtrów spersonalizować swoje preferencje dotyczące formy, rodzaju zatrudnienia, czy też trybu pracy.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%