Zamknij

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny, objawy, leczenie

10:02, 19.02.2024 . Aktualizacja: 10:03, 19.02.2024

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, która często występuje u dzieci, ale może też dotyczyć dorosłych. Objawia się suchością i swędzeniem skóry oraz występowaniem charakterystycznych zmian jak zaczerwienienie, łuszczenie się i wykwity skórne. Jake są przyczyny pojawienia się AZS i w jaki sposób leczyć tę przypadłość?

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą, która może znacznie pogorszyć jakość życia pacjenta. Zaczyna się zwykle we wczesnym dzieciństwie, ma długotrwały przebieg. Często zdarzają się nawroty, nawet gdy okres bezobjawowy był długi. W przypadku wystąpienia objawów AZS, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem dermatologiem, który dobierze odpowiednie metody leczenia dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. 

Jednocześnie świadomość i zrozumienie choroby, unikanie czynników wywołujących oraz odpowiednia pielęgnacja skóry pomaga w łagodzeniu objawów i poprawie komfortu życia osób dotkniętych AZS. Emotopic to seria specjalistycznych produktów, związana z polską marką dermokosmetyczną Pharmaceris. Posiada m.in. specjalną linię kosmetyków Bacteria Control, przeznaczonych dla osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry: płyny do kąpieli, kremy i preparaty łagodzące zmiany chorobowe.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Chorobę tę może powodować naruszenie bariery skórnej, np. poprzez zbyt silne kosmetyki. U osób z AZS skóra często ma zaburzoną funkcję bariery, co sprawia, że jest bardziej podatna na utratę wilgoci i wnikanie alergenów oraz substancji drażniących.

Drogeria internetowa Super-Pharm posiada w ofercie specjalistyczne preparaty, np. Emolientowy Krem Barierowy Med+ do twarzy i ciała Emotopic zapobiegający przesuszeniu skóry.

Jedną z przyczyn bywa dziedziczna predyspozycja genetyczna. AZS może być także reakcją na kontakt z alergenami, takimi jak kurz, roztocza, sierść zwierząt, pyłki roślinne, a także niektóre pokarmy czy substancje chemiczne. Przyczyną mogą być również czynniki zewnętrzne, takie jak suchy klimat, niska wilgotność powietrza, zanieczyszczenia powietrza, zmiany temperatury. Nasilenie dolegliwości może być spowodowane stresem. Do zaostrzenia objawów AZS prowadzą infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry, a także niektóre pokarmy u osób na nie uczulonych.

Metody leczenia AZS

Leczenie atopowego zapalenia skóry ma na celu łagodzenie objawów, kontrolę stanu zapalnego skóry oraz poprawę jakości życia pacjenta. Ważne jest stosowanie kremów nawilżających. Listę polecanych kosmetyków znajdziesz tutaj:

Krem na atopowe zapalenie skóry – ranking TOP 5 kremów na AZS 

Należy również unikać czynników wywołujących chorobę: alergenów (pokarmowych i unoszących się w powietrzu, np. pyłki traw) oraz substancji drażniących. W przypadku nasilonych objawów atopowego zapalenia skóry lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwhistaminowych.

Można też zastosować fototerapię, polegającą na ekspozycji skóry na kontrolowane dawki światła UV.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%