Zamknij

Pracownik z Ukrainy a zatrudnienie: O czym musisz wiedzieć

17:22, 28.08.2023 . Aktualizacja: 17:23, 28.08.2023

Stale wzrastające miejsca pracy na różnej maści stanowiskach, począwszy od usług, kończąc na produkcji, dodatkowo, zważając na aktualną sytuację geopolityczną, zachęcają do migracji w celach zarobkowych obywateli krajów Europy Wschodniej. Na chwilę obecną najpopularniejszym źródłem siły roboczej są pracownicy z Ukrainy. Ich elastyczność, chęć do pracy oraz zdolności lingwistyczne, w tym podobieństwo naszych języków przemawiają za pozytywnym odbiorem obywateli Ukrainy jako przyszłych pracowników przez przedsiębiorców.

Pracownicy z Ukrainy a dokumentacja

Jeżeli jako przedsiębiorca podjąłeś decyzję o zatrudnienie osoby imigrującej, musisz przestrzegać kilku procedur oraz formalności, po to, aby całe zatrudnienie odbyło się w sposób legalny. W zależności od okoliczności oraz formy zatrudnienia pracownik może być zobligowany do posiadania wizy, paszportu, zezwolenia na pracę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, oraz numeru PESEL nadawanego każdemu obywatelowi, po to, aby potwierdzić jego legalny pobyt na terytorium kraju. Istotne jest, aby na bieżąco sprawdzać przepisy oraz konsultować się z odpowiednimi instytucjami jak na przykład Urzędem do Spraw Cudzoziemców.

Umowy oraz warunki zatrudnienia i różnice społeczno-kulturowe

Zanim decyzja o przyjęciu pracownika z Ukrainy zostanie zatwierdzona, należy w sposób bardzo szczegółowy określić formę oraz rodzaj zatrudnienia, istotnym elementem owocnej współpracy jest gwarancja swobodnej komunikacji w języku znanym dla obu stron. Dodatkowo, warto zaproponować pomoc na etapie integracji oraz adaptacji w nowym dla kandydata środowisku, taki zabieg może pozytywnie wpłynąć na zaangażowanie oraz efektywność pracy nowego pracownika. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że między pracownikami z kraju pochodzenia firmy oraz współpracownikami imigrującymi mogą nastać nieporozumienia na tle kulturowo-społecznym. W tym wypadku należy bezwzględnie szanować i rozumieć te różnice, aby razem współpracować na przyjazne i harmonijne środowisko pracy.

Przestrzeganie przepisów prawa pracy

Osoba imigrująca z Ukrainy, jak również, każdy inny pracownik ma prawo do warunków pracy, które są w zgodzie z polskim prawem. Oznacza to, że jak każdy inny człowiek w tym kraju mają prawo do otrzymywania wynagrodzenia za ich pracę na czas przewidziany w podpisanej przez obie strony umowie, dodatkowo niebędący mniejszym niż minimalne wynagrodzenie w Polsce, normowany czas pracy, prawo do zwolnienia chorobowego oraz do płatnego urlopu. Gdyby zastały jakiekolwiek wątpliwości po którejś ze stron, należy bezzwłocznie skonsultować się z ekspertami ds. prawa pracy, radcami prawnymi lub działem kadr. Dbanie o przestrzeganie tych przepisów jest nie tylko przywilejem, ale również obowiązkiem przedsiębiorcy, co przekłada się w kluczowy sposób na dobrą reputację firmy.

Podsumowując, zatrudnienie pracownika pochodzenia ukraińskiego może okazać się bardzo korzystne dla firmy. Niestety wymaga do odpowiedniego przygotowania, zapoznania się, a następnie kurczowego trzymania się przepisów prawnych normalizujących proces zatrudnienia imigrantów. Rzetelne i wzajemne zrozumienie i szacunek pracownika oraz pracodawcy to fundament do długoletniej i owocnej współpracy.

Więcej informacji znajdziesz na: https://atlaswork.pl/

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%