Rozwiązanie umowy o pracę dotyczy różnorodnych przyczyn. Faktem jest, że umowa o prace może zostać rozwiązana nie tylko przez pracodawcę, lecz także przez pracownika. Niekiedy obie strony chcą jak najszybciej zakończyć współpracę, dlatego stawiają na porozumienie stron. Ponadto, w przypadku naruszenia obowiązków pracowniczych, pracodawcy korzystają z wypowiedzenia w trybie natychmiastowym. Co trzeba wiedzieć o wypowiedzeniu umowy o pracę przez pracownika? Jakie kwestie są najważniejsze?
Okazuje się, że wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika jest dosyć częstym zjawiskiem. Do wyboru mamy rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, w trybie natychmiastowym lub za wypowiedzeniem. To ostatnie rozwiązanie wiąże się ze złożeniem oświadczenia, które skutkuje zakończeniem umowy po okresie wypowiedzenia. Najbezpieczniejsze jest dostarczenie dokumentacji na piśmie, w dwóch wersjach (dla pracownika i pracodawcy). Istotne jest to, że w takiej sytuacji nie trzeba wskazywać na powód wypowiedzenia. Pracownik jednak nie może skorzystać z dwóch dni zwolnienia na poszukiwanie pracy.
Rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym występuje wtedy, gdy pracodawca w ciężki sposób narusza obowiązki pracownicze. Takie obowiązki wiążą się przykładowo z wynagradzaniem pracowników za prace, czy też zapewnieniem higienicznych i bezpiecznych warunków do pracy. Podczas składania wypowiedzenia z natychmiastowym skutkiem musimy podać przyczynę takiego stanu rzeczy. Plusem jest to, że pracownik ma możliwość skorzystania z odszkodowania na okres wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika zazwyczaj sprawia, że dana osoba nie ma już chęci i motywacji do wykonywania konkretnej pracy. Z pomocą przychodzi rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, co pozwala szybciej zakończyć współpracę. Ciekawe informacje na ten temat znaleźć można w serwisie Poradnik Pracownika.
Pamiętajmy o tym, że rozwiązanie umowy o pracę może złożyć każdy pracownik, bez względu na rodzaj posiadanej umowy. Rodzaj umowy może mieć natomiast znaczenie podczas ustalania długości okresu wypowiedzenia. Przykładowo w razie umowy na okres próbny wypowiedzenie wynosi 3 dni robocze, 1 tydzień lub 2 tygodnie, w zależności od długości trwania umowy. Jeśli chodzi o umowę i pracę na czas nieokreślony i określony, tutaj mamy następujące okresy wypowiedzenia:
Nie bez znaczenia jest to, że do stażu pracy wliczamy łączny czas zatrudnienia u pracodawcy na podstawie wszystkich stosunków pracy, nawet jeśli między umowami występowały przerwy. Ponadto, do czasu zatrudnienia wlicza się również zwolnienie chorobowe, urlop wychowawczy, zatrudnienie u poprzedniego pracodawcy, jeśli zmiana dotyczyła przejęcia zakładu pracy lub aktualny pracodawca jest następcą poprzedniego.
Jak można wyliczyć okres wypowiedzenia? Ten czas kończy się w sobotę lub ostatniego dnia miesiąca, zgodnie z długością okresu wypowiedzenia. Jeżeli mamy do czynienia z miesięcznym lub 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia, rozpoczyna się on z pierwszym dniem kolejnego miesiąca po miesiącu, w którym złożyliśmy wypowiedzenie. Te kwestie zostały dokładnie określone w przepisach prawnych, które warto poznać bliżej. W efekcie wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika przebiegnie zgodnie z jego potrzebami.