Zamknij

Internet dla studenta – jaką wybrać ofertę dla żaka?

art. sponsorowany + 00:00, 10.07.2023

Według Głównego Urzędu Statystycznego liczba studentów w Polsce na koniec 2021 roku wynosiła ponad 1,218 mln osób. Wśród żaków korzystanie z sieci jest powszechne. Chodzi nie tylko o kwestie związane z przygotowaniem do zajęć i zdalną nauką, ale też załatwianie codziennych spraw. Jaką ofertę dostępu do sieci powinien wybrać student? Co w jego przypadku jest kluczowe? Znaczenie ma to zarówno miejsce, jak i model studiowania.

Studia a miejsce zamieszkania

W roku akademickim 2021/2022 na studiach stacjonarnych uczyło się 783,4 tys. studentów, a niestacjonarnych – 434,7 tys. W przypadku osób, które wybrały studia dzienne, w grę wchodzą różne możliwości zamieszkania. Część żaków codziennie dojeżdża na uczelnię z tego samego miasta lub z okolicy. Inni wynajmują mieszkanie lub korzystają z akademika. W każdym przypadku inne rozwiązania pod względem dostępu do sieci mogą być optymalnie. Ogólnie jednak studenta interesować będzie przede wszystkim atrakcyjna cena i w wielu przypadkach – brak długiej umowy. Trudno przewidzieć, czy żak już po pierwszym semestrze nie zakończy edukacji. Jakie ma zatem możliwości?

Internet w domu rodzinnym

Jeśli na okres nauki żak mieszka z rodzicami, problem w zasadzie nie istnieje. Prawdopodobnie ma zapewniony dostęp do sieci, a na jakiej zasadzie, to już zależy od lokalizacji. W 2022 roku ponad 60% Polaków miało możliwość podłączenia się do światłowodu. To oznacza możliwość korzystania z szybkiego internetu. Badania pokazują, że to obecnie najpopularniejsza usługa dostępu do sieci w Polsce. Z rankingu przygotowanego przez SpeedTest za I kwartał 2023 roku wynika, że średnia prędkość pobierania w przypadku światłowodów wynosiła 241 MB/s. To oznacza możliwość płynnego korzystania z sieci nawet przez wielu użytkowników jednocześnie.

Alternatywą jest internet mobilny w ramach oferty operatorów komórkowych. W tym przypadku średnia prędkość jest znacznie niższa i wynosi ponad 40 MB/s. Zaletę stanowi to, że można korzystać z sieci wszędzie tam, gdzie jest zasięg – wystarczy dostęp na smartfonie. W razie potrzeby użytkowania na komputerze wystarczy udostępnić sieć. Minusem w takim przypadku są ograniczenia transferu.

Kolejnym rozwiązaniem jest internet mobilny do domu. Wystarczy podłączyć sprzęt i korzystać. Jeśli, np. żak studiuje zaocznie i wyjeżdża na uczelnię w każdy weekend, to może zabierać sprzęt ze sobą.

Internet w akademiku

Domy studenckie są dla wielu żaków preferowaną formą zakwaterowania. Średnia opłata za akademik wynosiła w 2022 roku 473 zł. To bardzo mała kwota, biorąc pod uwagę stawki za wynajem mieszkania czy nawet pokoju w dużych miastach. Problem tkwi jednak w tym, że miejsce w domu studenckim może uzyskać zaledwie co dziesiąty żak. Jeśli jednak się uda, można dużo zaoszczędzić. Wspomniana kwota uwzględnia opłaty za wodę, prąd czy internet.

Co więcej, studenci mają zapewniony dostęp do bardzo szybkiego łącza. Jedyną wadą jest zależność od administratorów. Nie zawsze sieć jest zapewniana od początku roku akademickiego. Jeśli akurat nie ma w domu studenckim żadnego z administratorów i dojdzie do awarii, trzeba będzie poczekać na przywrócenie działania usługi.

Internet w wynajętym mieszkaniu

Pandemia zmieniła sytuację mieszkaniową studentów. Jak wynika z raportu „Studenci na rynku nieruchomości 2021”, 33% osób wynajmuje lokale. W 2020 roku było to aż 52% wszystkich żaków. Korzystanie z takich nieruchomości wiąże się z ponoszeniem wysokich kosztów. W Warszawie w 2022 roku średnia cena za m2 wynajmowanego mieszkania wynosiła blisko 70 zł, a to nie wszystkie wydatki, które wiążą się z korzystaniem z takiego lokalu. Jednym z dodatkowych kosztów może być internet. Zdarza się, że dostęp do sieci jest w cenie, ale nie zawsze. Co, jeśli czynsz nie obejmuje internetu?

Żak ma różne opcje. Jeśli właściciel lokalu wyrazi zgodę, może zawrzeć umowę na światłowód – najlepiej bez zobowiązań. Kolejną opcją jest korzystanie z internetu mobilnego, który nie musi być przypisany do danej nieruchomości. Student może zabierać sprzęt tam, gdzie aktualnie mieszka. Inne rozwiązanie to używanie internetu w telefonie i w razie potrzeby udostępnianie sieci, kiedy potrzebuje się jej na innych urządzeniach. Każdy przypadek jest inny. Nie wszyscy właściciele lokalu zgodzą się zawrzeć długą umowę na internet stacjonarny dla najemcy. Jak wspomnieliśmy, w przypadku żaków lepszym rozwiązaniem są oferty bez zobowiązań. Wprawdzie abonament jest wtedy wyższy, ale lepiej wpisuje się w potrzeby studenta. Może dostosować zasady korzystania z sieci do aktualnych oczekiwań, co wydaje się optymalnym rozwiązaniem.

Więcej informacji o dostępnych ofertach internetu dla studenta znajdziesz na https://teletropiciel.pl/internet-dla-studenta/

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%