Zamknij

Finanse i płatności mobile - co powinieneś o nich wiedzieć?

10:27, 26.05.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 10:27, 26.05.2023
Najnowsze smartfony z powodzeniem przejmują wiele funkcji innych urządzeń codziennego użytku. Dziś nie musimy zabierać ze sobą nawet portfela, żeby mieć pełną kontrolę nad własnymi finansami. Dowiedz się, jak działają płatności mobilne i jak możesz zwiększyć swój komfort, korzystając z aplikacji mobilnej banku.

Płatności zbliżeniowe telefonem, smartwatchem albo opaską - rodzaje płatności mobilnych i zbliżeniowych zapewniają nam spory wybór i sprawiają, że kupowanie online czy płacenie w sklepach jest znacznie prostsze. Sprawdź, jak korzystać z płatności mobilnych wygodnie, ale też bezpiecznie.

Płatności mobile - jak płacimy stacjonarnie i online?

Płatności mobilne to intensywnie rozwijająca się gałąź przemysłu. Według najnowszych statystyk już praktycznie połowa internautów robi zakupy w sieci za pośrednictwem urządzeń mobilnych jak smartfon czy tablet. Nie dziwi więc, że era płatności mobilnych rozkwita w pełni. Transakcje mobilne zawieramy zarówno płacąc za zakupy w sieci, jak i stacjonarnie. Umożliwiają to tzw. operatorzy płatności, którzy rozwiązują problem np. czasu księgowania przelewu bankowego i pozwalają na płatności telefonem szybkie i całkowicie bezpieczne. Płatność z urządzenia mobilnego to dziś równorzędna oferta dla tradycyjnych przelewów. Rekordy popularności pod względem płatności mobilnych bije BLIK. Ten polski system gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo, ale również swobodę. Wystarczy wygenerować i przepisać sześciocyfrowy kod, a następnie potwierdzić płatność. Oznacza to, że w celu dokonania płatności musimy mieć przy sobie odblokowany telefon i dostęp do aplikacji mobilnej banku. To sprawia, że do kradzieży z udziałem BLIK-a dochodzi rzadko, a oszuści mogą posunąć się jedynie do próby wyłudzenia, podszywając się pod znajomych lub pracowników banku. Czasem w przypadku transakcji za pomocą urządzenia mobilnego może dojść do pomyłki. Czy można wówczas cofnąć taką transakcję? O tym możesz poczytać w artykule http://finansemobilne.pl/czy-mozna-cofnac-przelew-internetowy/.

Jak używać karty w telefonie?

Oczywiście skutecznym narzędziem do płacenia zarówno online, jak i stacjonarnie jest karta debetowa. Jeśli posiadasz dane twojej karty przy sobie, bez problemu zapłacisz za zakupy online. Jeśli masz pewność co do wiarygodności sklepu internetowego, wystarczy podać dane oraz kod bezpieczeństwa znajdujący się na odwrocie karty, żeby dokonać płatności i zlecić transfer danych do banku. Kartę możesz oczywiście zbliżyć także do terminala płatniczego, w celu płatności zbliżeniowej. Ten sposób płatności pozwala na kupowanie jednorazowo do 100 zł bez konieczności podawania numeru PIN, a także z PIN-em do kwoty ustalonej w bankowości internetowej w sklepach stacjonarnych.

Kartą można też płacić telefonem komórkowym. To zasługa technologii NFC, czyli systemu łączności bezprzewodowych. Wystarczy moduł NFC w smartfonie czy innym urządzeniu, żeby nie musieć zabierać na zakupy portfela, a przy kasie dokonać np. płatności zegarkiem z NFC. Przekazywanie środków jest szybkie i bezpieczne. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie finansemobilne.pl.

Płatności mobilne w aplikacjach mobilnych

Zazwyczaj do podpięcia karty debetowej do smartfonu czy zegarka konieczna jest aplikacja mobilna twojego banku. Jednak są też inne sposoby. Jedną z nich jest Google Pay, czyli aplikacja, do której możesz podpiąć kartę, a system zaszyfruje jej dane. Dzięki temu w bezpieczny sposób możesz płacić telefonem. Podobnie jest w przypadku iPhone'ów i Apple Pay. Warto dodać, że za operacja przy pomocy aplikacji nie jest pobierana dodatkowa opłata. Zarówno Google Pay, jak i Apple Pay to wygodne sposoby na podpięcie kilku różnych kart to jednej aplikacji.

Opisaną technologię można wygodnie użytkować na co dzień. Wystarczy telefon z modułem NFC, jednak dziś jest to standard nawet w budżetowych modelach. 

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%