Firmy obsługują różne projekty. Niektóre z nich wymagają udziału zespołów, liczących od kilku do kilkunastu (lub kilkudziesięciu!) pracowników. Jak sprawić, by ludzie o odmiennym charakterze, o różnych zainteresowaniach i innym sposobie bycia chcieli ze sobą współpracować? Najskuteczniejszym sposobem jest integracja! Oto kilka pomysłów, jak zintegrować pracowników.
Kompletowanie zespołu do firmy nigdy nie jest łatwe. Najpierw zastanawiasz się, gdzie dodać darmową ofertę pracy, szukasz różnych sposobów dotarcia do wartościowych kandydatów. Następnie przeprowadzasz selekcję i rozmowy kwalifikacyjne z wybranymi osobami. Warto także pamiętać o tym, aby już na etapie poszukiwania pracowników skupić się na odpowiedniej integracji. O czym dokładniej mowa? Tego się zaraz dowiesz.
Gdy na kolejnych etapach naboru widzisz, że kandydat spełnia kryteria formalne, łatwo nawiązuje z Tobą kontakt i swobodnie prowadzi rozmowę, to bardzo pozytywne sygnały. Zwróć na nie uwagę, jeśli szukasz ludzi do pracy w zespołach! Nikt nie jest w stanie pracować wydajnie w grupach, nie mając kompetencji miękkich, takich jak: komunikatywność, odporność na stres czy asertywność. Zanim zaczniesz integrować nowego pracownika z resztą teamu, oceń jego kulturę osobistą i dopasowanie do reszty personelu. Im lepiej dobierzesz członków swojego zespołu, tym łatwiej będzie Ci zaproponować im różne formy integracji.
W trakcie pracy nie zawsze jest możliwość, by zintegrować ludzi i lepiej ich poznać. Właściciele większych i mniejszych przedsiębiorstw organizują więc imprezy plenerowe o różnym charakterze. Są to zarówno koncerty, pikniki, jak i zawody sportowe, a także rajdy rowerowe czy wycieczki. Takie zorganizowane działania mają jeden cel: wzajemne poznanie się ludzi, dzielących obowiązki i wspólną przestrzeń pracy.
Jednym z najpopularniejszych sposobów budowania długofalowych relacji i zaufania w zespole jest team building (z jęz. ang. budowanie zespołu). Jest to forma integracji i świetny sposób na zaangażowanie wszystkich pracowników do jednego, wybranego zadania. Team building sprawia, że łączą oni swoje siły, by móc zrealizować cel, na przykład: wygrać mecz piłkarski czy bieg z elementami orientacji w terenie. Podczas team buildingu członkowie zespołów poznają swoje mocne i słabe strony. Dzielą się też emocjami, uczą słuchać i rozumieć współpracowników, co ułatwia wykonywanie zadań.
Systematyczna integracja w biurze firmy to kolejny, świetny pomysł na to, jak poprawić jakość służbowych relacji i lepiej poznać potrzeby oraz kompetencje pracowników. Ustal, na jakich zasadach, kiedy i gdzie będą odbywały się wasze stałe spotkania integracyjne. Zadbaj o to, by były one okazją do wzajemnego poznania się pracowników, na przykład podczas jogi lub wspólnego spożywania pizzy np. w pierwszy poniedziałek miesiąca.
Pamiętaj, że udana integracja w firmie zaczyna się wtedy, gdy pracownicy czują się swobodnie. Chodzi o to, by nie odczuwali oni nadmiernej presji czasu i nie byli poddawani ciągłej ocenie. Doskonałym sposobem na rozładowanie napięcia i wzmocnienie relacji w zespołach jest wspólne picie herbaty bądź kawy o określonej porze dnia. Integracji sprzyja też celebrowanie urodzin lub innych wydarzeń, związanych z życiem osobistym i zawodowym członków teamu. Jak zorganizować i poprowadzić spotkanie integracyjne? Wiele cennych wskazówek znajdziesz m.in. na poradydlafirm.pracuj.pl.
Nie ulega wątpliwości, że na liście technik integracji pracowniczej wyjazdy zbiorowe wciąż zajmują najwyższe miejsce. Niezależnie od tego, czy jest to jednodniowa wycieczka do innego miasta, czy kilkudniowy wypad, połączony z imprezami i szkoleniami, efekty są imponujące. Wspólne przebywanie przez wiele godzin w plenerze, autokarze i w hotelu sprawia, że ludzie mają więcej czasu na to, by ze sobą porozmawiać. Po wyjeździe pracownicy wiedzą o sobie więcej, co ułatwia im współpracę.
Skuteczna integracja może wpłynąć nie tylko na dobrą atmosferę w pracy, ale także na lepsze wykonywanie obowiązków. Pracownicy chętniej będą w niej spędzać czas i będzie im się lepiej pracować. Zyskają na tym zarówno pracownicy, a także Ty, jako szef!